Fëmijë


Arsyet për diarre mund të vendosen. Për të gjetur se çfarë e shkaktoi saktësisht hollimi i stol në një fëmijë të vogël, ju duhet të shihni atë, kërkoni atë në detaje në lidhje me natyrën e pushtetit, prania / mungesa e dhimbjeve të barkut dhe gjëra të tjera. Kjo bisedë së bashku me një pasqyrë do të vënë një diagnozë paraprake dhe të përcaktojë listën e sondazheve. Sigurisht, shumica e problemeve fron lidhur direkt me sëmundje të traktit gastrointestinal. Diarre mund të shkaktuar nga një infeksion viral ose inflamacioni kronik i ulët-grade në trup. Proceset e tilla patologjike janë gjithmonë të ndikojë negativisht në sistemin e tretjes dhe mund të shkaktojë karrige shkelje. Çfarë fëmijët?


Gjithashtu, ne vërejmë se një vend i vogël vajzat moshës priren të vlyublennostyam parë dhe si rezultat, pakënaqësi në lidhje me pamjen e tyre. Nga pubertetit shumë të zonjat të rinj së pari të përpiqemi të ndryshme, dietë shpesh shumë të sëmurë. Diarre është vërejtur shpesh gjatë dominimin e dietë trashë e ushqimeve bimore dhe përdorimin e fibrave si një shtojcë ushqimore. Nga diarre mund të çojë vitaminë mangësi. Mungesa e niacin vitaminë F, K, B2 dhe mund të shkaktojnë këtë problem.


Ndonjëherë diarre shkakton një reaksion alergjik. Prandaj është shumë e rëndësishme për të analizuar vazhdimisht ushqyerit fëmijë të vogël që është thënë për të mbajtur krah për krah. Nëse alergji dyshuar konfirmohet, konstatojë alergjen specifike do të ndihmojë skaryfykatsyonnыe teste. Sigurisht, diarre shpesh sinjalizon probleme me traktin gastrointestinal. Por le gjërat e parë e parë. Le të fillojmë me stomak. Diarre mund të shkaktojnë gastrit - shokun e përjetshme e nxënësve dhe studentëve. Kjo sëmundje mund të ndodhë shuar kronike, periodikisht zahostryuyuchys në sfondin e gabimeve në dietë. Supozoni se vajza juaj ngrënë hamburger të për drekë, larë poshtë limonadë e tij - dhe kjo stomakun inatosur. Kjo mund të ndodhë vjellje, dhimbje në rajon epigastrike, dhe në disa lotim dhe të shpeshta stools.


Grupi i dytë i shkakton çrregullim në një fëmijë të vogël - një sëmundje e zorrëve. Kryesor i tyre - kolit, që inflamacion dhe dysbiosis, të gjitha shkeljet e njohur e microflora zorrëve. Kolit mund të shoqërohet me dhimbje barku, dhe admixtures e mukusit ose gjak në jashtëqitjen. Për dysbiosis karakterizuar nga bloating korrente. Grupi i tretë i sëmundjeve - kjo është dispepsi. Shpesh ka për shkak të problemeve me fshikëz e tëmthit apo pankreasit. Nëse pankreasit hedhurinë, përveç diarre, dhimbje të jetë e mundur në sektor të majtë e sipërme dhe stools me yndyrë. Në qoftë se fshikëza e tëmthit lënduar në një fëmijë të vogël për asnjë arsye, diarre është e shoqëruar nga belching gojën e hidhur dhe e thatë.