Diarre në foshnjat shkakton simptome


Fëmijët e vegjël - pak bidky, fëmijët të mëdha - bidky madh. Kjo duket të jetë një deklaratë e drejtë, por jo gjithmonë në mënyrë, sidomos nëse fëmija është i sëmurë. Kjo është në disa raste jo vetëm probleme, dhe e gjithë katastrofa. Sidomos në qoftë se fëmija nuk ka gjithmonë të specifikojë saktësisht ku dhemb. Kjo është arsyeja pse vëmendja për fëmijët të jenë më specifike dhe të detajuara. Kjo është veçanërisht e hrudnykov vërtetë, në këtë moshë, çdo lëvizje kërcënuese patologji në një numër të komplikimeve, dhe madje edhe atëherë nuk keni për të trajtuar ftohjet banale apo diarre, dhe një numër të sëmundjeve të lidhura.


Një shumë zakonisht gjendet sëmundja në këtë moshë janë diarre në foshnjat shkakton simptomat e diarresë tek fëmijët në këtë grup-moshë është shumë e ndryshme, njohuritë e tyre do të ndihmojë mjeku juaj të zgjedhë një strategji të trajtimit, dhe prindërit të shpejt të lundruar gjendjen e përgjithshme të fëmijës dhe të marrin masat e duhura. Dhe kështu fillojnë të listojnë arsyet kryesore që shkaktojnë diarre në foshnjat dhe karakterizimin e simptomave kryesore.

* Ky infeksion mund të jetë bakteret e ndryshme (Staphylococcus, Streptococcus, E. coli, dizenteri, Salmonella, Shigella, etj), viruset (adenovirus, Rotavirus), parazitëve (Giardia, kryptosporydyy, mykrosporydyy etj). Infeksioni - shkaku më i zakonshëm i diarresë, sidomos në muajt e verës. Edhe pse fillimi i motit të ftohtë "rastin ponosnыe" gjendet në foshnjat jo më pak. Kjo është për shkak të faktit se fëmijët janë "të gjitha tërhequr në gojën e tij," sidomos në një kohë kur të rriturit janë të hutuar për një çast në biznesin e tij. Pas infektimit, Periudha e inkubacionit duhet të kalojnë para se të gjitha simptomat e sëmundjes shfaqen. Kjo varet nga patogjen. Ndonjëherë kjo periudhë zgjat nga disa orë deri në 1-3 ditë, edhe pse kjo është e rrallë. Në mënyrë tipike, nuk është e bollshme fron i lehtë lëngshme me papastërti (e gjakut, mukusit, nuk pjekur mbeturinat e ushqimit), e cila gjithashtu varet nga patogjen.

* Mungesa e enzimeve. Shpesh ky dështim laktazna, ajo është e lidhur me mungesën apo pamjaftueshmërisë në foshnjat enzimë përgjegjës për ndarjen e molekulave të qumështit. Në kundërshtim me besimin popullor se një fenomen i tillë i rrallë, kjo patologji ndodh mjaft shpesh. Klinikisht sëmundja në fëmijët nën një vit është treguar rumbling dhe dhimbje barku, fryrje, diarre që ndodhin pas administrimit të qumështit apo produktet e qumështit. Karrige nuk është tretur, zbrazjes i aditivëve të ushqimit patrazuar.

* Sëmundje Celiac - një sëmundje e trashëguar në të cilën trupi nuk ka absorbuar ushqime që përmbajnë gluten (një mangësi ose mungesa e enzimës është përgjegjës për ndarjen dhe asimilimit): drithërat (bollgur, bollgur, hikërror) drithëra (thekër, grurë, tërshërë, elb). Simptomat: pasi futja e produkteve të ushqimeve të ngurta që përmbajnë gluten në fëmijën duket stools të shpeshta të bollshme me erë të keq, ai zamaskoobraznыy sipas llojit. Numri dhe shuma varet nga defekt gjenetik. Shumica e nënave për të dëgjuar shprehjen "pokakav tenxhere dhe stinks të plotë:" Kjo është krejtësisht e përshkruan se kush është kryetar i sëmundjes celiac.

* Эnteropatycheskyy dermatitis - një sëmundje bazuar gjenetikisht. Ajo karakterizohet nga mungesa e proteinave zinkut detyrueshme, duke rezultuar në trupin e fëmijës nuk thithin një nga micronutrients më të rëndësishme - zink. Keqe manifestohet te fëmijët deri në një vit, pasi ata futur ushqime të ngurta. Ka pustuleznaya (Bubble) skuqje rreth vrimave (sytë, gojën, anus) në folds natyrore (inguinale, axillary, kofshë) në gjunjë, lohtey. Më vonë në vendin e tyre janë formuar lëkurë pllakë. Drops flokët dhe thonjtë. Janë diarre, stools qelbur të lëngshme që përmban pikat e yndyrë.

* lezione kronike gastrointestinale - semundja Crohn, koliti ulcerative, dëmtimi i mëlçisë. Në mbështetje të këtyre patologjive është fakti se në foshnje është e gjatë, e vështirë për trajtimin e diarresë.
* Përdorimi afatgjatë i antibiotikëve ose medikamente të tjera. Është shkaku i të ashtuquajturës dysbiosis zorrëve. Ky term është përdorur vetëm në Rusi dhe shumicën e vendeve të CIS. Në literaturën mjekësore Evropian është quajtur "sindroma rritje e jashtëzakonshme bakteriale." Në këtë patologji vërejtur mungesë ekuilibri e microflora normale zorrëve. Ka rritje e jashtëzakonshme e florës patogjene. Stol të lëngshme gjelbër që përmban grimca, ushqimi nuk tretet është bloating.


Njohja e shkaqeve të diarre në foshnjave të ndihmojnë në zgjedhjen e trajtimit. Por kjo është prerogativë e pediatrit. Detyra e prindërve e dinë shkaqet kryesore të diarre dhe simptoma që do të jetë koha për të kërkuar ndihmë mjekësore. Përndryshe, në këtë kategori të pacientëve të rinj zhvilluar me shpejtësi dehidratim dhe pastaj ka reanimacion shtretër nuk janë shmangur.