Infeksion enterovirus në fëmijët simptomat dhe trajtimi


Infeksioni Enteroviral - është një nga infeksionet më të zakonshme tek fëmijët.
Ajo është quajtur një grup i sëmundjeve të cilat ndikojnë në organet e brendshme e fëmijës dhe simptoma shkaktojnë. Më shpesh preken traktin gastrointestinal, fenomene të frymëmarrjes vëzhguara.

Shkaqet e sëmundjes
Agjent shkaktar i sëmundjes ka disa grupe të virusit nga familja e infeksioneve enteroviral. Ka disa mënyra për të transmetimit:

 • infeksion nga një person i infektuar

 • infeksion i shëndetshëm bartës të virusit


 • Bartës të virusit janë njerëz vetëm të shërohet nga infeksioni enterovirus apo njerëzit me imunitet të mirë, duke goditur në trup ku virusi nuk mund të shkaktojnë simptomat tipike, por, megjithatë, ajo është atje dhe është excreted me feces. Njerëz të tillë mund të paraqesin rrezik për të tjerët brenda 3-5 muajsh, dhe nganjëherë më të gjatë.
  Për fat të keq, viruset që shkaktojnë sëmundje, shumë këmbëngulës. Ata nuk kanë frikë e as lagështia e ulët apo temperatura të ulëta. Ata mund të ekzistojnë në një shumëllojshmëri të mjediseve gjatë viteve - në tokë të ngrirë, në ujë. Ata janë rezistente edhe për mjedisin acid të stomakut dhe të disinfectants tona konvencionale. Rrezik viruset këto grupe janë vetëm temperaturat e larta - mbi 45 gradë.

  Transmetimi i drejtpërdrejtë i virusit është kryer nga pikat ajrore nga të qarët, teshtitjes, kollitjes, duke qarë pacientin edhe gjatë bisedës normale. Përveç kësaj, infeksioni mund të ndodhë përmes rrugës fekal-orale, çfarë ndodh kur jo-pajtueshmërisë me rregullat bazë të higjienës. Mënyra e tretë për të marrë një infeksion - ujë. Kjo mund të jetë një pije me ujë me cilësi të dobët, dhe not në ujërat e kontaminuara.
  Më të prirur për këtë sëmundje në fëmijët e moshës 3 deri 12 vjet.

  Simptomet e infeksionit enterovirus  Periudha e inkubacionit të infektimit enterovirus është 2-10 ditë. Bakteret e dëmshme të hyjnë në trup nëpërmjet hundës ose fëmijën gojës, depozituar në mukozën e këtyre organeve, dhe pastaj depërtojnë në nyjet limfatike. Kjo është ku numri i tyre filloi të rritet me shpejtësi.
  Simptomat e mëtejshme varen nga numri i virusit dhe aftësinë e tij për të ndikojë në indet e caktuara, si dhe imunitetin e fëmijës.
  Temperatura e fëmijës rritet në 39 ° C dhe mbahet në këtë nivel për 3-5 ditë. Ndonjëherë ajo është në rritje, ajo kthehet në normale. Gjatë kësaj periudhe, fëmija mund të jetë i fjetur dhe i përgjumur, ajo mund të mundosh dhimbje koke, të përzier dhe të vjella.

  Në rastin e mukozës orofaringeale zhvillimin enterovirus dhimbje të fytit, i shoqëruar nga shenjat e përgjithshme të dehje, humbja e fuqisë, të qenët i përgjumur dhe dhimbje koke. Në mukozës së grykës dhe fytit puçrra të shfaqet në formën e flluska mbushur me lëng. Kur këto flluska ia plas, në vend të tyre janë lezione të vogla me lulëzim të bardha. Pas shërimit, asnjë gjurmë e këtyre ulcerat mbetet.
  Nëse infeksioni prek sytë, atëherë fëmija zhvillon konjuktivit. Kjo mund të dëmtojë kur njëri sy ose të dyja në të njëjtën kohë. Zhvillon skuqje, fotofobi, marramendës, qepallat fryrë, për më tepër, mund të jetë gjakderdhje të vogla i konjuktiva në këtë zonë.

  Kur infeksioni enterovirus prek muskujt, ajo manifestohet si dhimbje që burojnë nga gjoks, krahët dhe këmbët, mioziti, temperaturë të lartë. Me rritjen e temperaturës dhimbje trupi intensifikuar, dhe me një rënie - largohem.
  Nëse prekur mukozën e zorrëve, pacienti duket diarre dhe rritjen e temperaturës së trupit. Ndërsa guximshme janë të verdhë ose ngjyrë kafe, mukusit ose papastërti të gjakut atje.
  Çdo dëmtim në zemër fëmijëve shpejt lodhur, ka një dobësi të përgjithshme të trupit, norma impuls, ul presionin e gjakut, ritmin e zemrës është e shqetësuar. Ndonjëherë ka dhimbje, të lokalizuara prapa gjoksit.

  Trajtimi i infeksionit enterovirus


  Nëse fëmija ka temperaturë - ai kishte nevojë për pushim shtrat. Ajo gjithashtu duhet të shkoni për një vakt të lehta dhe të pini shumë lëngje për të shmangur dehidrimit me diarre dhe toksicitetit.
  Një fëmijë nuk duhet të marrë pjesë në vendet publike deri në shërim të plotë.

  Receta tradicionale të infeksionit enterovirus


  Trajtim Folk e infeksionit enterovirus bazohet në përdorimin e bimor. Këto tarifa do të rrisë rezistencën dhe për të ndihmuar të rezistojë toksina.

  Zierje e kumak dhe nenexhik • Mix sasi të barabartë të lule Calendula dhe gjethe nenexhik

 • pastaj një lugë gjelle e përzierje derdh një gotë me ujë të valë

 • Prisni rreth një orë deri në nastoyitsya drogës

 • zierje duhet të jenë të përgatitur për të marrë tre herë në pjesë të gjysmë dite filxhan

 • mund të marrë së bashku me oriz-ujë


 • Mjekimi me mbledhje


  Bimët mjekësore kulpër krenohet pronave anti-inflamator, përveç kësaj, ajo do të ju ndihmojë të përballen me të nxehtit.


 • Merrni një filxhan e manave kulpër

 • plotësoni këtë litër papërpunuara ujë dhe vihet në zjarr

 • Kur vlon uji, mbani mjet në zjarr për dhjetë minuta

 • atëherë rezulton tendosje supë dhe shtoni tre lugë mjaltë

 • produkti medicinal duhet të marrë një filxhan tretë 3-4 herë në ditë


 • Trajtim duke përdorur rrepkë • Merrni një rrepkë, të prerë majën e saj dhe të prerë zemrën e saj

 • pastaj derdh ngrohtë rezulton mjaltë të lartë dhe të mbuluar me maja prerë

 • pastaj të lëvizë rrepkë në një vend të ngrohtë për katër orë

 • në fund të kësaj periudhe, duke rezultuar në masë i perimeve mesit duhet të marrë një lugë ëmbëlsirë tri herë në ditë