Hipotension Anti arterial në adoleshentët dhe fëmijët


Hipotension arterial që ndodh në të rriturit, sidomos tërheq vëmendjen e studiuesve në mjekësi për dekada të tëra. Deri më sot, akumuluar një shumëllojshmëri të botimeve shkencore në këtë patologji. Në bazë të provave shkencore tregon se origjina e të rriturit hipotension qëndrojnë në fëmijëri. Për fat të keq, çështjet pediatrik hipotension në fëmijët dhe adoleshentët është lënë pas dore. Të dhënat që ka mjekësinë konvencionale, tregojnë një prirje për një incidencë në rritje të arterial hipotension në mesin e fëmijëve.


Problemi kryesor është se dallon shumëllojshmëri hipotension të manifestimeve klinike, i shoqëruar nga një rënie në aktivitetin fizik dhe mendor, e cila është arsyeja pse sindromi i mospërshtatje në mjedis dhe të reduktuar cilësinë e jetës. Në lidhje me këtë duhet të jenë shumë të vëmendshëm ndaj ankesave të dobësi, dhimbje koke, lodhje të fëmijës. Menjëherë të kontaktoni me pediatrin tuaj, i cili do të emërojë hipotension anti-arterial në adoleshentët dhe fëmijët.
Simptomë kryesor i arterial hipotension është për të ulur presionin e gjakut në sistemin arterial. Hipotension ndahen në dy lloje:

1. hipotension fiziologjike pa simptomat e dystonia vaskulare:
• presionit të ulët të gjakut, një variant i normal
• hipotension për shkak të trajnimit të zgjeruara në atletët
• banorët hipotension të zonave malore
2. hipotension patologjike:
• hipotension primare që zhvillon kundër dystonia vaskulare.
• hipotension sekondar rezultuar patologjive te sistemit kardiovaskular.

Faktorët formimin arterial hipotension
Faktorët endogjen; Faktorët ekzogjene; Predispozicion gjenetik; Stresi i përhershëm emocionale dhe stresi; Karakteristika kushtetuese; Uyazyka varfër social; Karakteristika të moshës; Mënyrë jetese i ulur; Karakteristikat e individit; Sëmundje kronike; Patologjia e sistemit kardiovaskular


Manifestimet kryesore klinike të arterial hipotension janë:
1. Ndryshimet në sistemin kardiovaskular: marramendje, i dobët, tsefalhiyi, ndjenja ndërprerje në muskujve të zemrës, cardialgia, gjymtyrë zbehtë, dobësia e indeve muskulore, ftohtësisë, ënjtje.
2. diskenziyi muskujve të butë: dhimbje barku i karakterit spastik, gulçim, fryrje të shpeshta, kapsllëk spastik, diskenziyi, të vjella, të përzier.
3. Shkelja e karakterit psiko-emocional ankth të vazhdueshëm, dhe phobias ndryshme, ndjeshmëri të motit ndryshime, reduktuar aktivitetin fizik dhe mendor, neurozë frymëmarrjes.


Problemi kryesor me të cilat përballen fëmijët dhe adoleshentët me arterial hipotension - një të fikët.
Manifestimet kryesore klinike të zalisur me arterial hipotension:
Statusi Peredneprytomnyy: tringëllimë në veshët, ndërprerje, marramendje, yawning, parehati të barkut dhe në zemër, të përzier dhe dobësi të rënda.
Zalisur: Reduktimi i Ashpër në tonin e muskujve (fundosje, ose bien në dysheme), humbje të vetëdijes, zbehje, presionit të ulët të gjakut, pulsin e dobët, kapjet përhershme.

Pas zalisur, shërim të shpejtë të vetëdijes, lëkurë të lagur, orientim të saktë, bradycardia dhe të përzier.

Kriteret arterial hipotension në fëmijët dhe adoleshentët
Mosha (vite) presioni sistolik të gjakut (mm Hg) presioni diastolik i gjakut (mm Hg)
7-9 - 8040
10-13 - 8545
14-15 - 9050
16-17 - 9055

Për të konfirmuar hipotension duhet të kontaktoni profesionistë dhe të kryejë një inspektim të plotë që përfshin masat e mëposhtme:
• Të dhënat bazohen në tregime dhe shqyrtimin fillestar të pacientit

• Identifikimi i anomalive gjenetike
• Vlerësimi i aktivitetit fizik të pacientit
• Analiza dhe vlerësimi i natyrës dhe shpeshtësinë e situata të ndryshme stresuese
• testet biokimike dhe klinike të gjakut
• ehokardiografi
• electroencephalography
• Vlerësimi i ton autonom
• Konsultimi dhe ekzaminim nga specialistë: kardiolog, neuropsikiatër, endocrinologist dhe okulist.

Pas identifikimit të shkaqeve që kontribuojnë në shfaqjen e hipotension, të vazhdojë në trajtimin e tij. Aktualisht, trajtimi i kësaj patologjie janë metoda të ndryshme që përfshijnë trajtimin jo vetëm për ilaçe, por metodat e trajtimit naturapatycheskymy.

Nga trajtimet naturapatycheskym përfshijnë masat e mëposhtme:
• Puna me terapistët, trajnimi autogen, familjen, psikoterapi grupore dhe lojra
• Dita e MODE Normalizimi Fëmijëve
• ushqyerit
• Terapia Vitamina
• Aktiviteti fizik
• Massage Therapy
• trajtimin e ujit duke përdorur banja terapeutike, lagur, qyl, thalassotherapy
• trajtim Spa
• Procedurat Terapia fizike
• Reflexology
• Aromatherapy
• Homeoterapyya
• Phytotherapy
• Apitherapy


Mjekësisë tradicionale për trajtimin e presionit të ulët në fëmijët dhe adoleshentët rekomandon mjetet juridike natyrore.
Infuzion i Shkumë. Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp herbs copëtuar me lule Helichrysum. Përfundojë dhe të lënë për 30-40 minuta. Tendosje dhe të marrë në të ngrohtë 1/3 filxhan 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.
Kundërindikacionet: sëmundje të veshkave;
Pelte mbretërore 20-30 ml nën gjuhën tënde. Kjo procedurë punon 3 herë në ditë.
Lëng dhe supë limon hips normalizuar presionin e gjakut dhe njom trupin me vitaminë C dhe elemente të tjera të dobishme gjurmë.

Bee polen përzier me mjaltë 1: 1 të marrë 50 ml 3 herë në ditë.
Qumësht dhie është e rekomanduar për të pirë Glass ditore 2 herë në ditë në mes të ngrënies.