Forcim fëmijëve ajrin, ujin dhe diellin


Nëse fëmija juaj është shpesh i sëmurë dhe shpejt mbledh infeksionit atëherë ju duhet të mendoni për kalitje procedurat. Edhe para afrimin e vjeshtës, kur sezonin e me shi vjen, dhe me ta ftohjet duhet të kryejnë trajtime të ndryshme kalitje. Për shkak të verës - një kohë e madhe për të filluar. Le të mësojnë se si për të kryer forcim të fëmijëve me ajër, ujë dhe diell.
Malet. Klima ndikim ndryshimi mbi fëmijët është shumë pozitive. Mountain Klima stimulon sistemin imunitar. Prandaj ajrit inhaling malor rekomandohet veçanërisht për alerhetykiv të cilët janë alergjik në polen dhe pluhur marimangat.Deti. Në verën e rërë të nxehtë e fëmijës është në det të ftohtë që shkakton enët e gjakut për t'iu përshtatur ndryshimeve të papritura në temperaturë që do të jenë të paçmuar si një kohë të bien-zyyazykay kur jo vetëm fëmijët por edhe të rriturit e ekspozuar ndaj ndryshimeve të shpeshta të temperaturës së mjedisit.
Ecni në pyje. Nuk është e nevojshme për të shpenzuar ekspeditë gjatë. Ju thjesht mund të shkoni në pyll për kërpudha. Qëndro në pyll ku ka një klimë të veçantë, është shumë i dobishëm për fëmijët që vuajnë nga infeksionet respiratore. Vajra esenciale janë alokuar pisha, të ketë një efekt pozitiv në shëndetin e fëmijëve. Gjatë inhalimi i vajrave thelbësore pastron rrugët e frymëmarrjes. Sigurisht, që jetojnë në qytet, jo të gjithë do të jetë në gjendje të ecin rregullisht nëpër pyje. Pastaj ju mund të ecin ku shumë gjelbërim - Një kopshtet botanike ose parqe.


Kids. Nëse fëmija juaj vetëm kohët e fundit ka mësuar të ecë, atëherë ju mban dorën e tij të lejojnë një shëtitje në rrugë të jetë e mundur. Duke ecur këmbët shumë më e dobishme se një fëmijë hipur në një karrocë. Gjatë lëvizjes nuk ka rëndësi - kjo është në këmbë, vrapim apo çiklizmit rritur normën e zemrës, forcon zemrën dhe sistemin e frymëmarrjes. Përveç kësaj, fëmija bëhet i shpejtë dhe të fortë. Në vjeshtë dhe gjatë gjithë zyyazykay jo dritë të mjaftueshme, sidomos fëmijët. Pra, në ditët me diell që ju duhet për aq kohë sa të jetë e mundur për të ecur në rrugë. Për shkak të efektit shëruese të lehta në trup kohë që njihet.

Foshnjat gjithashtu nevojë për ajër dhe diellin. Sapo lindur foshnjat është e rëndësishme që të jetë jashtë. Transmetimin në dhomë ose në ballkonin e vagonave nuk do të zëvendësojë ecin në rrugë. Gjatë kësaj periudhe, ju duhet të ecin 2-3 orë. një ditë pa marrë parasysh se çfarë dite ose me re me diell. Parandalimi ndoshta mund të bjerë shi. Megjithatë, para se dalja e parë në fëmijën rrugë duhet të përgatiten. Për ta bërë këtë për 3-7 ditë për të hedh në dhomë. Ju gjithashtu duhet të vënë një fëmijë në rrugë dhe të ulet pranë tij pranë një dritare të hapur, ose shkurtimisht të shkojë në ballkon. Parë jashtë në rrugë mund të bëhet tashmë në ditën e 10 pas largimit nga spitali.


Kur fëmijët të shkojnë në kopshtin e fëmijëve, nuk do të menjëherë të marrë ato në shtëpi, do të ishte e dobishme që të ketë një tjetër orë, ecin ato jashtë, moti lejuar natyrisht uyazyka. Nëse fëmija shkon në shkollë, jashtë rekreative pas orëve të mësimit më vonë të ndihmojë atë të përqendrohen për të zgjidhur detyrat e shtëpisë.
Transporti publik. Nëse nuk ka urgjent, nuk do të shkojnë me fëmijët në autobusë të mbushur me njerëz apo tramvaje. Fëmijët edhe një herë do të jetë subjekt për të kontaktuar me njerëz të sëmurë. Kids do të thith ajër nga bakteret dhe viruset. Nëse një kopsht apo një shkollë aty pranë është më e mirë për të ecur. Nëse ju ende keni për të udhëtuar në transportin publik, atëherë ju mund të shkoni për 1-2 ndalesa në fillim dhe të ecin në këmbë, nëse lejon koha.


Për kalitje ujë të ftohtë është ideale, por në qoftë se keni ardhur koha vjeshtë, atëherë kjo nuk është koha për not në pishinë, deti apo lumi. Summer për forcim fëmijës duhet të drejtuar zbathur mbi bar në vjeshtë dhe dimër mund të jetë këmbët përditshme larë fëmijën me ujë të ftohtë. Kjo mund të bëhet menjëherë pas notit. Këmbët duhet të fshihen mirë me një peshqir dhe veshje çorape.
Lëkurë. Fytyra e fëmijës për t'u mbrojtur nga era dhe të ftohtë për të shmangur acarim. Farmacitë mund të blini krem ​​mbrojtës me vitamina. Zgjedhja është e gjerë, por të zgjedhin për krem ​​fëmija juaj të përshtatshme për moshat. Krem duhet të aplikohet në fytyrë para se të shkojnë jashtë, por në qoftë se ajo periudhë zyyazykay, nevoja për të aplikuar një krem ​​për 30 minuta. para se të shkojnë jashtë. Face fëmijë gjithashtu ka nevojë për mbrojtje për këtë vaj fëmijën kostum, i cili gjithashtu mund të blihen në farmaci.


Të gjitha metodat e forcim nuk është e vështirë, ajo nuk do të jetë dembel. Të gjitha Procedura sezon duhet të doja fëmijë nëse ai është që të ecin zbathur, le të shkojë. Për aktivitetin e kujdesin e fëmijëve të rëndësishëm fizik, ajrit të pastër, veshin minimale, e ftohtë dhe çerdhe të pastër. Në këtë artikull ne kemi ekzaminuar vetëm disa metoda të forcim fëmijë. Duke përdorur këto këshilla, ju jeni të sigurt për të parë rezultate pozitive.