Inflamacion i testis dhe epididymis fëmijët


Në djem, si në meshkuj të rritur, shkaku i dhimbjes në testise, skuqje scrotum dhe rritur madhësinë e saj mund të bëhet i përflakur testikujt - orchitis dhe inflamacion i epididymis - epididymitis. Inflamacion i testis dhe epididymis në fëmijët nuk është e rrezikshme për shëndetin, dhe tani trajtohen lehtësisht. Ndonjëherë pas epididymitis dhe orchitis mund të ketë komplikacione. Kur derrat kryesisht nuk janë të rrezikshme. Kur inflamacion i dy yaychkov më pas mund të zhvillohet e infertilitetit. Në qoftë se nuk do të jetë trajtimi i përshtatshëm, atëherë fëmija mund të formojnë abscese - akumulimin qelb në testis apo epididymis.


Shkaqet inflamacion i testis dhe epididymis djem.
Në fëmijët, shkaqet kryesore inflamacion i testiseve dhe epididymis janë:
- Sëmundjet virale - lisë së dhenve (dhenve), shytave (shytave), SARS, mononukleoza infektive;
- sëmundjet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme (sifilizi, Trichomoniasis, klamidia dhe të tjerët të cilët ishin transferuar nga nëna tek fëmija gjatë shtatzënisë apo lindjes;
- vezore lëndim;
- pezmatimi i prepucit dhe glans penisit;
- anomalitë kongjenitale të strukturës së sistemit riprodhues të fëmijës;

- Sëmundje sistemike - sëmundje e Behçet sëmundjes Schonlein-Hanoku ose vasculitis hemorragjike, sarkoidosis, etj;
candidiasis (mëllenjë) dhe infeksioni citomegalovirus (CMV), të cilat ndodhin në fëmijët të cilët e kanë ulur imunitetin.

Simptomat dhe shenjat e inflamacionit të testis dhe epididymis.
Zakonisht simptomat e inflamacionit të epididymis dhe testiseve të zhvilluar brenda pak ditësh. Në fëmijët para fillimit të inflamacionit të testiseve vërejtur manifestime të sëmundjeve të ndryshme: të çojë - një inflamacion i gjëndër pranë veshit pështymës në mononucleosis infektive - në rritje nyjet limfatike në qafë dhe ethe.


Në fëmijët nën një viti nga simptomat kryesore të epididymitis dhe orchitis janë:
- skuqje dhe rritje në madhësi të gjithë scrotum apo gjysmë;
- nëse fëmija tregon ankth dhe duke qarë kur ndryshon pelena kur larë, kur ju prek scrotum, kjo do të thotë se ai ka një dhimbje;
- rrit temperaturën e trupit;
- pamja vjella.

Në fëmijët dhe të rriturit pas një viti janë simptomat kryesore të inflamacionit:
- dhemb dhimbje e shurdhër në scrotum;
- ndërsa ndjenja koqe ndihet më e dendur, dhe nuk janë të dhimbshme;

- urinim i shpeshtë i shoqëruar me dhimbje;
- rrit temperaturën e trupit;
- mund të duket shkarkimin nga uretrës - uretrës.
Nëse keni ndonjë simptomat e inflamacionit të testiseve dhe epididymis duhet të kontaktoni menjëherë një mjek-urolog. Nëse pezmatimi i fëmijës, prindërit duhet të mbani mend, është vërejtur për 2-3 javë para çdo simptomat e një infeksioni viral, të tilla si nyjet limfatike zgjeruar, ethe. Ju duhet të informoni mjekun tuaj se fëmija kohët e fundit u zhvendos shytave - derri.


Trajtimi i inflamacionit të testis dhe epididymis.
Metoda e trajtimit të këtyre sëmundjeve varet nga shkaqe të tyre.

Trajtimi i orchitis virale dhe epididymitis tek fëmijët.
Kjo është e rëndësishme në trajtimin e fëmijëve inflamacion të testiseve dhe epididymis respektojë pjesën tjetër të rreptë shtrat. Ky trajtim do të parandalojë komplikime të rënda - inflamacion i testiseve bilaterale (dy testes) dhe më pas infertilitetit. Për të reduktuar dhimbje në ijë, mundësisht streychevoe veshin të brendshme, e cila do të rrisë scrotum. Kur fëmija është i shtrirë, ju mund të vendosni një peshqir mbështjellë nën scrotum, scrotum që ishte ngritur pozitën.

Një tjetër metodë efektive e lehtësim dhimbje janë fasha të ftohta. Ato aplikohen 15-20 minuta para se të scrotum çdo 4 orë. Për të përdorur pako akulli apo sende të tjera të ftohtë që duhet të përfundojë peshqir, nuk arriti të ngrirja.
Nëse dhimbja bëhet e fortë dhe rrit përmasat e scrotum, atëherë ju duhet të përdorni drogë anti-inflamator si Ibuprofen, NIMESIL, naproxen, dhe të tjerët.
Në orchitis virale dhe trajtimin epididymitis të veçantë është e nevojshme. Pas 3-10 ditësh inflamacion shkon në vetvete.


Trajtimi i orchitis bakteriale dhe epididymitis tek fëmijët.
Për trajtimin e inflamacionit të testiseve dhe epididymis të shkaktuara nga infeksioni bakterial (kjo mund të jetë sëmundje, sëmundje seksualisht të transmetueshme), ju duhet të përdorni antibiotikët.
Metodat kryesore të lehtësim dhimbje në epididymitis bakterial dhe orchitis janë të njëjta si në viral.
Bazuar në rezultatet e analizave bakteriologjike urinës dhe pas përcaktimit ndjeshmërinë e llojeve të ndryshme të baktereve ndaj antibiotikëve Antibacterial përshkruajnë trajtim të duhur. Shpesh trajtimi i epididymitis bakteriale dhe orchitis janë përdorur antibiotikët - levofloxacin, Ciprofloxacin, ceftriakson, amoksicilina dhe të tjerët.


Parandalimi i orchitis dhe epididymitis.
Për të shmangur inflamacion test dhe epididymis mund të përdorni disa këshilla:
- shumë e rëndësishme për të bërë fëmijën tuaj të vaksinuar kundër shytave - 12 muaj dhe 6 vjet. Falë vaksinimit, sistemi imunitar është krijuar i cili ndihmon në parandalimin e inflamacionit ose nëse paraqitja e saj e bën të mundur për të shmangur komplikimet.
- Në qoftë se një fëmijë ka simptomat e sëmundjeve virale, të tilla si dobësi e përgjithshme, ethe, nyjet limfatike zgjeruar, skuqje të lëkurës, ju duhet të kërkoni kujdes mjekësor menjëherë. Gjatë trajtimit fëmija ka nevojë për më shumë gënjeshtra.

- organet gjenitale themelore higjienike. Fëmija Daily podmyvaniya, pelena rregullta ndryshuar etj bën të mundur për të shmangur inflamacion glans penisit - Balanoposthitis dhe përhapjen e infeksionit në të testiseve, epididymis, fshikëz.