Extrasystole - trajtim, simptomat, shkakton fëmijëve


Extrasystole - një dridhje të veçantë, e cila karakterizohet nga extrasystoles jashtëzakonshme (rrahje zemre) me impulse të caktuara që lindin në sulmin si një shkelje të mëtejshme. Si muskujve të zemrës pas reduktimit të saj në disa pika është nevozbudymoy, flukset e ardhshme impuls normale mund të shkaktojë tkurrje systolic, kështu zhvillimin e një karakter kompensues pauzë.
Extrasystole karakterizuar nga zemra shkurtër fundosje, se shfaqja e ndërprerjet në operacion. Si rregull, të dalluar predserdnuyu dhe ventricular dridhje, karakterizohet nga forma e vetme dhe të shumëfishta natyrisht, dhe janë kontraktimet normale ose çrregullimi. Grupi Pretty rrallë pamja vuri në dukje rreh. Kjo aritmia mund të ndodhë në njerëzit që kanë sëmundje të zemrës. Kryesisht ka rreh sporadike ka një pamje karakteristike simptomatike.


Extrasystole në atria është shkaktuar nga defekte mitrale të zemrës dhe cardiosclerosis. Shpesh nuk është kjo aritmia, veçanërisht në formën e grupit, në praninë e këtyre patologjive është konsideruar si një dridhje shenjë paralajmëruese.
Extrasystole në ventricles - është pasojë e çrregullime nervore dhe mendore, lezione miokardit, si dhe ndryshime të tjera. Shpesh ka aritmia, e cila vjen nga pjesë të ndryshme të zemrës mund të shkaktojnë dridhje ventricular.
Për të diagnostikuar gjendjen duke përdorur studimin EKG. Mjekimi është bërë obligim, bazuar në shkakun e aritmia. Ndonjëherë mbështeten në përdorimin e drogave antiarrhythmic.Extrasystole zemra


Ritmi kardiak i çrregullimeve karakterizuar nga reduktimet shtesë e rreh individuale të zemrës, ose në përgjithësi të quajtur aritmi të zemrës. Ky kusht është një shtytje e fortë nga natyra e zemrës me një ndjenjë zamyrayuscheho zemër, pamjen ankthi dhe mungesa e ajrit. Kur zemra rreh ul prodhimit të zemrës, duke rezultuar në rrjedhjen e gjakut reduktuar në enët koronare dhe cerebrale, dhe kjo çon në angina, zalisur, parezë dhe patologjive të tjera. Shfaqja e arrhythmia atrial dhe provokojnë arrestimin kardiak. Gjithashtu, rreh zemra mund të ndodhë në pothuajse asnjë njerëz të sëmurë. Bazuar në electrocardiograms kërkimore ky lloj i aritmia është përcaktuar në 75% të pacientëve pas pesëdhjetë vjetësh.

Shkaqet e aritmia duket të favorizojnë veprimtarinë rritje të vatrave ektopike, lokalizuara në ventricles, atria dhe faqen atrioventricular. Një impulset karakteristike që dalin nga ana e tyre, janë të shpërndara në normën e zemrës infarkt dhe të shkaktojë fazën parakohshme diastole në natyrë. Komplekset e tilla mund të shfaqen në çdo pjesë të sistemit përçueshmëri.
Extrasystole karakterizuar nga nxjerrje të reduktuara të gjakut, kështu që shkurtimet e shpeshta mund të shkaktojë reduktim të ndjeshëm në IOC (minutë vëllimi i qarkullimit). Pra, zhvillimi i hershëm aritmia çon në një rënie në volumin e gjakut gjatë prodhimit extrasystolic. Kjo ndikon në rrjedhjen e gjakut koronare dhe mund të shkaktojë komplikime të zemrës.

Zemra Extrasystole është një lloj të ndryshme të aritmia, karakterizohet nga simptoma të ndryshme rëndësinë dhe parashikimi këto shtete. Në mesin e aritmia më të rrezikshme ventrikular ndajë zhvillimit të sëmundjeve të zemrës në natyrë organike.
Në mënyrë tipike, aritmia ndikon lokalizimi vend emocionuese vatra ektopike, kështu që ata janë atrio-ventricular, ventricular dhe predserdnыmy dhe kombinimet e tyre të ndryshme. Pulses shumë të rralla karakteristike thyer nyjen sinus dhe atrial dhe nganjëherë festoi reduktim të njëkohshme - эkstrasystolycheskoe dhe synusovoe. Kjo aritmia quajtur parasystolyey.

Beats që vazhdimisht shfaqen çiftëzohet konsiderohen si ka më shumë se dy - breshëri ose grup.
Ritmi kardiak karakterizohet nga alternuara rreh dhe karakterit normal systolic është byhemynyyu, ndërsa alternuara me dy normale ekstra-sistollë - tryhemynyyu. Nëse rregullisht përsëritur këto reduktime alorytmiya formuar.
Extrasystole zemra mund të jetë i hershëm, e cila është e regjistruar në elektrokardiogramë në lidhje me T-dhëmb; mesme - pas 050 sekonda pas T-valë dhe në fund - para P dhëmbit rrahje zemre normale. Përveç kësaj, rreh janë të rrallë, të mesme dhe të shpeshta, dhe mund të shfaqet në një ngacmim qelizë (monotopnыe) dhe disa (politopni).

Në thelb shkaqet e aritmi të zemrës është neurogjenik (psikogjenike) aritmia kardiake shkaktohet nga faktorë kimike dhe ushqyese, alkoolit, nikotina dhe drogës.
Zemra origjina funksionale Extrasystole treguar në pacientët me VSD, dhimbje të ulët mbrapa dhe neuroses. Por në njerëz të shëndetshëm, duket se në mesin e sportistëve dhe gratë gjatë ciklit menstrual, pas stresit, duke pirë kafe ose çaj. Kjo formë e arrhythmia konsiderohet idiopatike, e cila zhvillon pa arsye të veçantë.

Etiologji organike Extrasystole është formuar si rezultat i CHD, cardiosclerosis, perikardit, pulmonar hemozromatoza zemrës, amiloidosis, cardiomyopathy, defekte në zemër, dëmtimit të miokardit në sakoydoza sfond. Një grup i caktuar i atletëve në rrugën e arrhythmias degjenerimit miokardi është një pasojë e natyrshme e rritje.
Extrasystole origjina toksike për shkak të një rritje në temperaturë temperaturës, antyarytmetyky reagim të kundërt dhe tirotoksikozë. Gjithashtu, këto aritmi mund të formohen si rezultat i shkeljeve të korrelacionet ndërmjet joneve e magnez, kalcium, natrium dhe kalium në miokardit, të cilat kanë një ndikim negativ në sistemin kryerjen impulset. Load karakterin fizike mund të shkaktojë një aritmi të zemrës dhe ndryshimet metabolike.

Aritmia simptomatike foto karakterizuar nga një shtytje në zonën e zemrës nga brenda, si pasojë e normës së papritur ventrikular pas një natyre pauzë kompensuese. Përveç kësaj, nuk ka venitje përzemërta dhe shkelje e punës së saj.
Në aritmia funksionale ndodhë flashes nxehtë, nuk ka siklet në formën e dobësisë, ankth, djersitje dhe pa frymë.
Aritmi të shpeshta të hershme, si dhe grupi i ul prodhimit të zemrës, të ulur rrjedhjen e gjakut në veshka, trurit dhe enëve koronare me gati 25%. Në pacientët me lezione aterosklerotike të enëve të gjakut të trurit zhvillon rrotullues kokë, afazi, humbje të vetëdijes dhe parezë, ndërsa sëmundje koronare arterie - pectoris.

Komplikimet aritmia mund të jetë vibrim atrial, takikardi formë parokyzmalnoy e dridhje atrial. Dhe shpesh ka rreh shkakun e rrjedhjes së gjakut kronike pamjaftueshme në enët koronare, veshkat dhe tru. Aritmia më i rrezikshëm ventricular konsiderohet, si ata mund të shkaktojnë dridhje ventricular apo vdekje e papritur.
Përdorur Ekstrasistoly për diagnostikimin elektrokardiogramë, por të marrë ky lloj rrahje zemre arytmycheskoho është e mundur me pacientët dhe ankesat specifike pacientit.Arsyet Extrasystole


Ky lloj i aritmia është gjetur shpesh në njerëz që konsiderohen plotësisht të shëndetshëm. Për shembull, kur shqyrton një numër i madh i njerëzve mundi u zbulua pothuajse 49%. Dhe gjatë provimeve të përsëritura qindra njerëz gjatë ditës duke përdorur teleэlektrokardyohrafyy këtë lloj të aritmia gjetur në pothuajse 30%. Kështu, ndërprerje që ndodhin në zemër, jo një shenjë e procesit infarkt patologjike.
Në thelb rreh zhvillohet si rezultat i ndikimeve të caktuara эkstrakardyalnoho karakter. Nëpërmjet eksperimenteve u zbulua se një mundi të caktuar është shkaktuar nga acarim të trurit. Këto departamente përfshijnë: lëvore cerebrale, hipotalamusin, Talamusi, palcë dhe tru i vogël. Ka rreh e sajuar kundër sfondit të ankthit, konflikti, zemërimi, frika, përvojat emocionale. Përveç kësaj, kjo aritmia mund të jetë një manifestim i neurozë.

Shkakton të aritmia refleks aktit acarimit e sëmundjeve të stomakut, formën kronike të kolecistit, pancreatitis, hernie diafragmës dhe kirurgji në zgavrën e barkut dhe proceset patologjike në mediastinum, mushkërive, pleurës dhe cipë e zemrës të ndryshme fuzionit. Kështu, një rol të rëndësishëm në formimin e aritmia dhënë gjendjen e SNQ dhe autonom.
Por arsyeja më e zakonshme që kontribuon në zhvillimin e arrhythmias, konsiderohet si çrregullime organike që ndodhin në miokardit. Është e rëndësishme të dini se edhe patologji më i vogël i muskulit të zemrës në lidhje me faktorët e natyrës funksionale, mund të shkaktojë formimin e eksitim ektopike foci. Përveç kësaj, format e ndryshme të sëmundjes së arteries koronare me ndryshimet e miokardit mund të çojë në aritmia. Pothuajse 90% e pacientëve të diagnostikuar me infarkt miokardi vërejtur aritmi kardiake dhe në thelb mundi atë. Disa herë ajo formuar në prani të shenjat e hershme të pasur një dështim vetme dhe qarkullimin koronare. Në disa pika kjo aritmia promovon pectoris. Sot është provuar se ka shpesh rreh ventricular në sfondin e sëmundjeve koronare pas një sulmi në zemër, në mënyrë të konsiderueshme të dëmtojë parashikuar gjendjen patologjike dhe për të rritur përqindjen e vdekjes së papritur pas ventricular dridhje.

Extrasystole vërejtur në pacientët me reumatike fituar veset, sidomos si rezultat i humbjes së valvulës mitrale. Gjithashtu ndër shkaqet kryesore të aritmia karakterit organik në të rinjtë është konsideruar reumatizma.
Shumë shpesh rreh në zhvillimin e miokardit, origjina reumatike dhe nerevmatycheskoho, infeksionet dhe myokardyopatyyah. Disi më pak dukuri të aritmia është për shkak të hyperthyroidism. Por trajtimi i glycosides zemrës me shenja të kauzës mbidozë të shfaqjes së ventricular aritmia. Kjo aritmia nganjëherë shfaqet pas përdorimit të llojeve të caktuara të anestezi, terapi ose pulses elektrike stimulojë muskujve të zemrës.

Përveç kësaj, эkstrasystolycheskuyu dridhje mund të shkaktojnë helmim të rëndë fosfororhanycheskoho pronat insekticide si biheminiyi, aritmia ventrikular në njësinë formë triheminiya që shkon në aritmia polytopnuyu dhe ventricular dridhje. Ndodhja e aritmive ndryshime në infarkt bilancit electrolyte, kirurgji të zemrës, ndjerë zgavrat e tij koronahrafyya arsye të tjera.


Simptomat Extrasystole


Si rezultat i vonesave në rrahje zemre shumë zemrës apo kamera individuale, nuk rreh si një nga më të regjistruara llojeve aritmisë. Pothuajse 65% e njerëzve mund të identifikojë rreh, të cilat janë neurogjenik (funksionale) natyrën, shkaktuar nga nikotina, alkooli, çaj dhe kafe. Dhe rreh organike të shkaktuara nga dëmtime të ndryshme infarkt.

Në mënyrë tipike, rreh përjetuar ndonjë të sëmurë si një shok, venitje, të ndaluar dhe ndryshimi i zemrës, dhe ndjenja e tij karakteristike e detaje dhe mund në të gjitha ngjyrat e përshkruajnë pacientëve të rënda emocionale. Në disa raste, pacientët nuk e kuptojnë se ata të fillojnë një lloj të veçantë të aritmia, por mësuar për të kuptuar pulsin mundi nga ndërprerjet nëpërmjet konsultimit me një mjek, pacientët përjetojnë ato. Kjo sjell shumë pacientëve që vuajnë subjektive.
Rrallë pacientët me ndryshime të caktuara në muskujt e zemrës dhe prania e aritmia nuk janë ndjerë ndërprerje të zemrës. Kjo zakonisht ndodh në pacientët e moshuar diagnostikuar me arteriosklerozës koronare dhe lezione aterosklerotike enëve të gjakut të trurit si pasojë e pragut të lartë të nervozizëm të SNQ. Kategori të caktuara të pacientëve u ankuan e formave të përhershme të marramendje që përkojnë me një pauzë pas natyrës shtesë kompensues të aritmia dhe dhimbje që mbërthen zemrën.

Disa klinicistët argumentojnë se në disa pacientë ka rreh një gjendje e pushimit absolut, ndërsa të tjerët - kundër disa streset. Extrasystole në pushimit dhe funksional forme shfaqet në ton të pjesës parasympathetic të sistemit nervor qëndror, dhe gjatë aritmia sipas stresit natyra fizike - kundër SNS ngritur ton dhe kryesisht në lezione kardiake pronat organike. Kur format Volley janë karakterizuar nga rreh të jashtëzakonshme, me zë të lartë, tone të qëndrueshme. Kjo rreh nga zemra e mëposhtme kardiak si atriale, ventricular dhe lidhje atrioventricular.


Nëse ju shpesh ventricular aritmi, një rënie në rrjedhjen koronare të gjakut dhe sëmundje arterie koronare kundër sfondit të saj provokon sulmet e angina. Përveç kësaj, rreh të tilla zvogëluar rrjedhjen e gjakut në tru me 10% dhe në këtë mënyrë duket marramendje, parezë, marramendje dhe afazi. Kur probing impuls mund të përcaktojë valë parakohshme impuls, e ndjekur nga një pauzë apo të vini re mungesën e pulsin në arteriet në rreze.
Kur dëgjuar krye të zemrës përcaktojnë dy ngjyra, njëra prej të cilave karakterizohet fuqishëm nga të vogla dhe ventrikular mbushjes, dhe e dyta pak dobësuar si pasojë e prodhimit të zvogëluar të zemrës në LA dhe aortës. Në ato momente kur rreh lindin më herët dhe nuk fluturues valvulave të hapura dhe të aortës, caktoi dy tinguj normale të zemrës dhe një эkstrasystolycheskyy. Nëse ju nuk mund të përcaktojë pushim kompensues pas reduktime të mëtejshme, sugjerojnë rreh predserdnuyu, dhe në qoftë se ashpërsinë e saj - ventricular. Për të konfirmuar diagnozën duke përdorur studimin EKG.Extrasystoles shpeshta


Kjo formë e arrhythmia karakterizohet extrasystoles tkurrje të parakohshme që janë në elektrokardiogramë. Sipas një burimi të shpeshta aritmia izoluar ventrikular dhe formën supraventikulare.
Mundi të shpeshta karakterizohet rrahje zemre mbi tridhjetë në orë. Ato mund të shfaqen në njerëz të shëndetshëm. Normalisht, duke lejuar deri në dy qind kontraktimeve në ditë supraventikulare dhe te njejten forme te ventrikulit. Ndonjëherë ka të freskëta të vetme ose aritmia. Por kryesisht, shpesh ka tre aritmia njëpasnjëshme të quajtur takikardi. Kardiak paqëndrueshme karakterizuar nga episode të takikardi më pak se tridhjetë sekonda. Në disa raste, rreh jemi grup të shpeshta ose breshëri. Gjithashtu kjo sidomos çiftëzohet dhe i jep një rikthim, është shkalla e reduktimit të vazhdueshëm, të përsëritura, në të cilën pothuajse 85% janë në qendrat ditore natyra ektopike, dhe sinus - një reduktim të vetme ose episode ndërprerje të ritmit.

Përveç kësaj, më herët sugjeroi se një shkallë të lartë të klasifikim është aritmia më e rrezikshme. Por sot ka gjetur se rëndësia simptomatike dhe paralajmërues i arrhythmias kryesisht varet nga natyra e sëmundjes primare, shkalla e shkatërrimit të muskulit të zemrës dhe gjendjen e zemrës.
Në pacientët me pa shenja të muskulit të zemrës gjatë rreh normale TU operacion të episodeve VT e paqëndrueshme dhe takikardi përsëritura vazhdimisht, të sigurt dhe nuk ndikon në parashikim të mëtejshme. Aritmia pa lezione kardiak natyrës organike konsiderohet idiopathic. Dhe rreh me postinfarction cardiosclerosis, hypertrophy ose përhapje të karakterizuar nga një prognozë të keqe. Kështu, çdo rreh edhe shpeshta veten të sigurt. Ajo gjithashtu i quajtur kozmetike, dhe kështu thekson sigurinë e saj.

Pra, për trajtimin e kësaj gjendje veprimet droga antiarrhythmic nuk rritet parashikim pozitiv. Këto barna nuk kuruar aritmi, dhe për një kohë të eliminuar këtë aritmi. Përveç kësaj, komplikacionet dhe efektet anësore të drogës mund të jetë më e rrezikshme se sa mundi. Gjithashtu, kjo aritmia që ndodh pa simptoma apo me simptoma të butë nuk kërkojnë trajtim të specializuar. Pacientët e tilla janë në vëzhgim klinike, e cila dy herë në vit të përcaktuar ehokardiografi për të identifikuar ndryshimet e mundshme strukturore të SS dhe gjendjen e tij funksionale.

Kështu, indikacionet për trajtimin shpesh konsiderohet si formë ekstrasistoly grup, i cili shkakton çrregullime në procesin hemodinamik; intolerancës shprehur ndjenjat subjektive të ndërprerjet në zemër; gjendet në studimin e dytë nga ana e përkeqësimit ehokardiografi e funksionit miokardi, dhe reduktuar pjesë nxjerrje dhe përhapje ventricular.


Extrasystole në fëmijët


Trazirat ritmin e zemrës në fëmijët si një e vetme dhe çiftëzohet tkurrje të parakohshme në zemër ose pjesëve të saj, si pasojë e muskujve të zemrës, e cila doli burim heteretropnoho, i quajtur aritmi. Kjo aritmia shpesh ndodh në fëmijët, dhe në dekadën e fundit ka arritur 75% të ritmit kardiak.

Fëmijët rreh gjenden në çdo moshë, madje edhe në foshnjat në periudhën e paralindjes. Përveç kësaj, kjo është aritmia lindura dhe të fituara, dhe faktorët etiologjik janë të kombinuara, extracardiac dhe kardiak. Në rastin e parë shkakton aritmia mund të jenë defekte të zemrës e etiologji të ndryshme, cardiomyopathy, endokardit me origjinë infektive, sëmundje reumatike të zemrës, karditit nerevmatycheskyy dhe të tjerët.
Nga grupi i posaçëm etiologjik përcaktohen nga patologjitë gjenetike në të cilën rreh ventricular dhe LC si manifestime të mëdha simptomatike. Kjo anomali e muskulit të zemrës - arytmohennaya dysplasia RV. Në shumicën e rasteve, sëmundja është një predispozitë gjenetike dhe shpesh çon në vdekje e papritur.

Përveç kësaj, fëmijët mundi zhvillon kundër sëmundjeve ekzistuese të sistemit neuro-endokrin, infeksionet, dehje, droga mbidozë dhe me reflekset thellë për cholecystitis, hernie diafragmës, dhe më pas natyra të ndryshme fizike dhe emocionale te trupezuar me mbeshtjelljen.
Në edukimin e fëmijëve aritmia ndikojnë ndryshimet mendore dhe mosfunksionim të sistemit autonom. Gjithashtu në etiologjisë së këtij roli aritmia rëndësishme të patologjisë në periudhën perinatale. Por në qoftë se ju nuk mund të gjeni shkaku aritmia të vendosur diagnozën e aritmia si formë idiopatike.

Në thelb fëmijët është aritmia kardiake ndodh pa asnjë simptomë në 70% të rasteve të zbuluara rastësisht. Por nëse fëmija është ankuar, ato përbëhen nga ndjenjat çrregullimit të zemrës, kjo venitje, ndalesë të shkurtër, e ndjekur nga një goditje e fortë (potencë postэkstrasystolycheskaya). Në një moment ajo është e shoqëruar me dhimbje akute. Por në prepubertatnыy pubertetit dhe karakterizohet nga dhimbje në zemër, rritur në mënyrë të konsiderueshme excitability, ndjeshmëri të motit ndryshime dhe çrregullime të gjumit. Por simptoma të tilla si kokat tjerrje dhe gjendjen e përgjithshme të dobësisë ndodhin gjatë aritmia me çrregullime të rënda hemodinamik dhe zemrën.

Kur dëgjuar për të përcaktuar me zë të lartë tonin ose dy tone, njëra prej të cilave është i përforcuar, dhe të tjera - dobësuar. Ata duket e parakohshme shoqërohet me pushim kompensues. Ndonjëherë, në rast të venave qafës aritmia bymehet, dhe pas - përforcohet shtytje të vetme të zemrës. Përveç kësaj, rreh impuls bien dhe biheminiya karakterizohet bradysfyhmyey. Konfirmo aritmi në fëmijët parametrat EKG.
Extrasystole në fëmijët janë të klasifikuara në bazë të lokacionit, shkalla e ekranit parakohshme, shpeshtësinë dhe qëndrueshmëri, si dhe pushim kompensues karakteristika rreh ndryshueshmëri në aplikimin e testeve funksionale të karakterit.

Në aritmia parakohshme atrial ndodh dhe vala e deformuar R; prania e tij para QRS; polarizimit të valë; pakompletuara pronat kompensuese pushim.
Kur aritmia ventricular humbur P dhëmbëve dhe zbuluar pas kompleks; QRS theksuar deformim dhe zgjerimin e saj; pauzë të plotë kompensues.
Dendësia e aritmia në fëmijë janë të vendosura në mënyrë sporadike, dhe madje edhe grupi. Ndërsa duke dëgjuar për të zbuluar rrallë ndodhë në intervale deri në nëntë për minutë, të mesme - për pesëmbëdhjetë minuta dhe të shpeshta - më shumë se pesëmbëdhjetë. Në monitorimin nën nga Holter, të shpeshta aritmia - ka më shumë se 600 në orë. Për më tepër, aritmia diagnostikuar sipas llojit circadian gjatë ditës dhe natës.

Të gjitha rreh janë të ndarë në vegjetative etiologji vahozavysymыe, sochetannozavysymыe dhe sympatykozavysymыe. Grupi i parë i 48% tregohet në fëmijët më të vjetër me të shpeshta, allorytmycheskyh, format e grupit. Grupi i dytë është karakteristikë e studentëve të rinj me lloj përzier dystonia vegjetative-vaskulare. Grupi i tretë është regjistruar në pubertet, ku aritmia shpeshta në ortopolozhenyy dhe dominuar gjatë syçeltësi dhe të reduktuar gjatë gjumit. Ata janë të veçantë në pamjen ose sigurinë gjatë takikardi.Rreh Supraventrykulyarnaya


Kjo quhet aritmia supraventikulare dhe është një impulset e parakohshme që dalin në qelizat ektopike që janë në atria apo ndarëse, të quajtur antryventrykulyarnoy. Kështu, formimi i normës së shtesë dhe të dëmtuar të zemrës.
Nga shkaqet supraventikulare aritmia përfshijnë sëmundjet e zemrës, efektet endokrine e toksinave, përdorimi i zgjatur i barnave të zemrës, shkelje të karakterit vegjetative, anoksi dhe electrolyte mungesë ekuilibri.

Supraventrykulyarnaya rreh klasifikuar vatra Lokalizimi: atrial (pjesën e sipërme të zemrës), atrioventricular (mezhpredserdnыe mezhzheludochkovыe dhe ndarëse); HR për një minutë: të vetme, të shumta, grup dhe çiftëzohet; nga numri i vatrave ektopike: monotopnыe dhe politopni; në varësi të kohës së: në fillim, atrium kur të reduktuar; do të thotë, kur është koha mes kontraktimet P dhe F; Më vonë, kur reduktohet ose ventricles zemrës relaksuar plotësisht. Përveç kësaj, rreh supraventrykulyarnaya mund të tregojnë alternuara ulje normale, dhe nuk mund të ketë ndonjë rregullsi.

Në mënyrë tipike, kjo aritmia ndodh pa ankesa. Ndonjëherë ajo mund të mos ajrin dhe gulçim të ndodhë, dhe përçarje e zemrës, e karakterizuar nga kuptimin e tij të revolucionit apo sulme të veçanta. Vërejtur rrallë kreu rrotullues, dobësi, nervozizëm.
Diagnoza është e bazuar në ankesat e pacientit, rishikimin e përgjithshëm të sjelljes së dëgjim dhe matjes impuls, dhe historinë mjekësore të pacientit. Përveç kësaj, të përshkruara gjak dhe urinën me përcaktimin e njëkohshëm të statusit hormonal.


Ndër metodat instrumentale e diagnozës dallohen: elektrokardiogramë, эkokardyohrafyyu, monitorim nga Holter, testet e stresit dhe regjistrimet EKG.


Trajtimi Extrasystole


Në mënyrë që të vazhdojë me trajtimin e aritmia duhet të konsiderohet forma dhe vendndodhjen e aritmia. Forma të tilla të aritmisë si të izoluara, nuk kërkojnë trajtim të veçantë. Vetëm në rastet kur ritëm jonormal të zemrës shkaktuara nga sëmundjeve të zemrës, sëmundjet e endokrine dhe sistemet e tretjes, atëherë vazhduar në trajtimin terapeutik të sëmundjes së kryesor.

Në aritmia neurogjenik të konsultohet me një neurolog, dhe pastaj, nëse është e nevojshme, të përshkruajnë qetësim (Relanium, Rudotel) dhe barëra qetësues në formën e taksave.
Për qëllimi i terapisë drogës janë dëshmi ekstrasistoly, ka më shumë se dyqind një ditë me praninë e ankesave subjektive dhe patologji kardiake. Për ta bërë këtë, të përshtatet shumë mirë diltiazem, sotalol, Meksylen, Cordaron, quinidine, lidocaine, novokainamid. Zgjedhja e medikamentit varet nga lloji i aritmia dhe norma e zemrës, dhe përcaktimin e dozës me anë të monitorimit nga Holter.

Në krijimin e rrallë të ndodhë ose të humbur rreh, të cilat janë të fiksuara brenda dy muajve, gradualisht të zvogëlojë dozën ose përmbysur plotësisht. Dhe ndonjëherë, kur aritmi të rënda, të përshkruajnë barna antiarrhythmic për jetën.
Radiofrekuencave Larguarit e zemrës përdorur për ventrikular aritmia në 25,000 një ditë, të trajtimit të drogës paefektshëm antiarrhythmic, intolerancës së tyre ose një prognozë jo të favorshme.