Meningjit sëmundje në fëmijët e vegjël


Nga vjeshtë vonë në fillim të pranverës është koha për epideminë Meningjitisi - një inflamacion infektive të meninges. Shkaku i saj shpesh bëhen meningokoku, Pneumococcus dhe Haemophilus influenzae. Ndonjëherë infeksioni nuk është i mbyllur membranave dhe shkakton afër tyre dhe të ndezur trurin vetë: ndërsa sëmundje quhet meninho-encefalit. Nën kërcënim në radhë të parë janë të foshnjave të vogla - ata që janë nën 3-5 vjet. Çfarë është sëmundja e meningjitit në fëmijët e vegjël?
Sëmundja transmetohet nga pikat ajrore - si gripi dhe ftohjet. Dhe ndoshta kontaktoni - përmes sendeve të përbashkëta, enët. Situata është e komplikuar nga fakti se fëmijët e anëtarëve të familjes të rritur më të vjetër mund të jenë bartës të infeksionit, por kjo nuk duket e sëmurë (patogjene shpesh gjenden në egra marra nga jashtë nasopharynx në fëmijë të shëndetshëm dhe të rinjtë). Ata - asgjë, por një fëmijë mund të marr infeksion të rrezikshme për jetën. Më shpesh kjo manifestohet në 1-4 ditë pas infeksionit. Çdo gjë që ndodh papritmas, vetëm se fëmija sillen si zakonisht dhe papritmas u bë i fjetur, indiferent, disa habitur ose, nervoz, humor, u ankua për dhimbje në fyt, dhe më shumë - në kokë dhe bark, e tij për asnjë arsye të dukshme ishte sëmurë dhe ngrirja. Temperatura rritet në 38-40 C, oreksi zhduket, por foshnja gjithë kohës etje. Prindërit besojnë se ai ka grip, dhimbje të fytit, apo infeksion zorrëve enterovirus. Ndërsa ata përpiqen për të kuptuar se çfarë ndodh me një fëmijë, bakteret e rrezikshme, duke punuar me trupin e një fëmije me mukozën e hundës, të drejtuar nga limfatike dhe enët e gjakut direkt në meninges!Është e rëndësishme për të dyshuar sëmundje nuk është e mirë në orën e parë - sepse trajtimi herët është filluar, më mirë rezultati. Ora panjohur sëmundja zakonisht merr zgjatur kërcënuese ndërlikimet e dhimbje koke kronike fëmijëve, strabismus, humbjen, hydrocephalus dëgjimit (ujë në tru). Për fat të mirë, këto efekte mund të shmanget nëse diagnoza është bërë për simptomat e para. Konsideroni meningjit nëse fëmija shfaq kombinim i rrezikshëm i tre simptomat: temperaturë të lartë, dhimbje koke dhe tensioni qafë dhe qafë. Në raste të tilla, ju duhet të telefononi menjëherë mjekun!
Shënim: fëmijë shumë i vogël nuk mund të ankohen për dhimbje koke dhe sëmundje, në vend të kësaj ajo do të jetë e piskat e parë me zë të lartë në gjumë e tij dhe më pas krejtësisht të humbur atë dhe gjithmonë do të qaj - aq dëshpërimisht që asgjë nuk qetësoi. Ajo është gjithashtu një tipar i rëndësishëm diagnostik!
Të vjella në meningjitit sëmundjeve të pazakontë Kjo shkaktoi rritjen e presionit intracranial, dhe për këtë arsye nuk kanë të bëjnë me konsum të ushqimit. Pas foshnja e saj nuk po bëhet më e lehtë, siç ndodh helmim dhe infeksionet e zorrëve.

Një tjetër detaj karakteristike: sëmurë fëmijët nuk mund të tolerojë dritat e ndritshme, dhe edhe më shumë - Zhurma, rrëqethje në prekjen më të vogël. Kjo tregon hyperesthesia - rritur perceptimin e stimujve të jashtëm. Për të mbrojtur veten nga fëmija therur nën jastëk ose duke tërhequr poshtë batanije. Një tipar tipik i sëmundjes - e ashtuquajtura tenxhere simptomë.Fëmijë nuk mund të ulen në të drejtë: ai hedh kokën, leans mbrapa dhe shkarkon duart pas shpinës së tij, mbështetur duart në dysheme. Përafërsisht i njëjtë dhe ai ulet në shtrat - kjo sjellje e detyruar neurologë fëmijëve të thirrur një simptomë e Tripods. Në situata të rënda meningjit edhe më e rrezikshme. Vetëm shikoni për fëmijën që menjëherë të diagnostikuar: fëmija i shtrirë në anën e tij, koka e tij hedhur mbrapa, duke barkun e tij dhe duke tërhequr atë në këmbët e tij dhe prirje në bërryla presion në gjoksin e tij. Foto hershme klinik i sëmundjes nuk është aq e qartë. Në raste të tilla, të ndihmojë për të sqaruar situatën testet meningeal, të kryera nga mjekët.


Nëse ju fëmija dyshuari meningjit menjëherë vihet në spital. Ka një foshnjë gjëja e parë do të jetë për të analizuar lëngun cerebrospinal (CSF). Kjo procedurë nuk duhet të trembet (prindër kanë frikë se kur lënduar mjeku çaj palcës kurrizore). Por së pari, të bëjë birë mesit në kufirin e mesit dhe shpinë sakrale ku palcës kurrizore janë të gjatë, dhe së dyti, gjilpërë është injektuar shallowly. Ju lutem vini re se kjo nuk është vetëm diagnostike, por edhe procedura terapeutike! Në fund të fundit, kur pijeve është derdhur, gjendja e fëmijës është përmirësuar menjëherë. Si rregull, një ditë 3-4 një fëmijë fillon të shërohet. Megjithatë, edhe pas daljes nga spitali në restaurimin e plotë larg. Në 2-3 muajt e ardhshëm të barrës fizike dhe mendore do të jetë i kufizuar.