Sëmundje Egërsi në fëmijët e vegjël


Periudha e inkubacionit zgjat 20-180 ditë (mesatarisht 30-60 ditë). Kjo periudhë mund të reduktohet në 9 ditë dhe zgjatet për një vit. Periudha më e shkurtër e inkubacionit vërejtur në kafshon në fytyrë, kokë, gjatë - me një goditje në gjymtyrët më të ulët. Le të flasim në lidhje me artikullin sëmundje tërbimit në fëmijët e vegjël.
Periudha Prodromal është 2-3 ditë. Kjo periudhë karakterizohet nga ethe të ulët të keq, lodhje, dhimbje koke, vjellje, ndjenja e frikës, ankthit, trishtim, depresioni, apati, shfaqjen e ëndrrave të tmerrshme; në të ardhmen ka pagjumësi. Në vendin e hypersensitivity kafshimit duket, djegie, dhimbje fije.Periudha ngacmim zgjat 2-3 ditë (rrallë 4-5 ditë). Egërsi Kjo periudhë karakterizohet (frikë nga uji). Tentimi për gëlltitje të lëngshme, dhe madje të kërkoni, tingujt e rrjedhin çojë ujë në vrull e muskujve të faring dhe laring. Pacienti hedh përsëri kokën e tij, tërheq qafën, ajo bëhet fryma e vështirë. Si rezultat i vrull e muskujve të frymëmarrjes personi bëhet cyanotic. Duke dalë frikësuar, duke synuar në një moment të parë, nxënësit zgjerohet. Sulmet e tilla mund të jetë shkaktuar nga një avion të ajrit (aerophobia), një dritë e ndritshme (fotofobi), të shëndoshë me zë të lartë (akustikofobiya).


Sulmet përsëriten shpesh, kohëzgjatja e tyre është disa sekonda. Gjatë agjitacion në pacientët mund jargëzim shpesh e dhimbshme. Në kulmin e sulmit ka agjitacion shpejtë psikomotor, bujë, agresioni. Pacientët marramendës rrobat e tyre, të pështyrave. Në këtë pikë pomrachneno mendjet e tyre, ka hallucinations vizuale dhe auditory.

Periudha e paralizë karakterizohet me vetëdije të qartë, dalja e aftësisë për të marrë ushqim dhe të lëngshme duke ruajtur simptomat. Ka pyrexia, përgjumje, apatia, paraliza e gjymtyrëve, çrregullime të organeve pelvike, lezionet e nerva kafkës; karakterizuar nga takikardi, hipotension. Pacientët të cilët janë në ventilim mekanik, komplikime mund të lindin: sindromi edh hipersekrecioni, diabeti insipidus, aritmi, RDS lloji i rritur, gjakderdhje nga trakti gastrointestinal, pengimin e zorrëve.

Rezultati vdekjeprurëse mund të ndodhë edhe gjatë zgjimit (nga arresti të frymëmarrjes dhe të zemrës) dhe një periudhë të paralizuar (nga përfundimi i kardiovaskulare dhe qendrat e frymëmarrjes).

Në fëmijët e vegjël gjatë 3 viteve të para të jetës së periudhës së inkubacionit të shkurtër. Sulmet frikë nga uji dhe eksitim shpesh mungojnë. Sëmundja manifestohet nga depresioni, të qenët i përgjumur, zhvillimin e shpejtë të paralizë dhe kolapsit. Vdekja mund të ndodhë brenda disa ditësh nga fillimi.

Diagnostics
Diagnoza e sëmundjes është themeluar në bazë të historisë (kafshoj kafshë mishëngrënëse) dhe sëmundje klinike. Në një test të gjakut tregon leukocytosis neutrophilic, rrit qelizat e kuqe të gjakut dhe hemoglobinës. Nga metodat laboratorike përdoren metoda fluoreshente e antitrupave me të cilin patogjen mund të zbulohet në egra e epitelit kornesë dhe pjesët e lëkurës nga qafa për të kufizuar rritjen e flokëve. Rezultatet pozitive të këtyre testeve për shkak të migrimit të virusit nga truri përgjatë fibrave nervore, e cila është e pasur kornea dhe flokët follicles. Serolohycheskaya diagnoza e mundur në pacientët të cilët dolën nga fazën akute të sëmundjes, në të cilën gjaku dhe CSF duket antitrupa vyrusneytralyzuyuschye.


Diagnozën diferenciale në fëmijët e vegjël
Egërsi është e diferencuar me encefalit, tetanozit, histeri. Është e vështirë të dallojnë nga tërbimit histeri histeri në pacientët të cilët e konsiderojnë veten të infektuar me egërsi. Kryesore histeri Dallimi egërsi një numër të madh të ankesave, nuk ka evidencë objektive të sëmundjes (çrregullime të frymëmarrjes, takikardi, nxënësit Dilated) dhe kohëzgjatja e procedurës.

Trajtim
Pacientëve të hospitalizuar dhe të vendosur në një dhomë të errët izoluar nga zhurma. Përdorin terapi të veçantë: Tërbimi imunoglobulina Egërsi serum doza të veçanta të mëdha të interferonit. Terapi simptomatike përfshin veprime anticonvulsant boleutolyayuschuyu terapi; sedatives treguar. Në periudhën e përcaktuar paralizuar anë të stimulimit sistemet kardiovaskulare dhe të frymëmarrjes.


Fëmijët e parandalimit të rinj
Parandalimi jo-specifik përfshin mbikëqyrjen veterinare dhe sanitare për zbulimin dhe shkatërrimin e kafshëve të sëmura. Kur kafshuar nga kafshët tërbuar apo kafshëve të dyshuara se kanë tërbimit duhet të larë plagën me ujë të ngrohtë zier ose peroksid hidrogjeni dhe pastaj të përpunojë 70% alkool etilik ose zgjidhje alkoolike të jodit. Prerje kirurgjikale nga skajet plagë dhe qepur kundërindikuar. Pas trajtimit të thellë në plagë dhe indeve të buta përreth Ig injektuar tërbimit (025-05 mg / kg Bezredka) dhe pas 24 orësh - vaksinës tërbimit.


Profilaksi specifik realizohet vaksine egërsi në kombinim me futjen e tërbimit imunoglobuline. Doza dhe kohëzgjatja e vaksinave të vendosur individualisht varësisht nga lokacioni dhe kafshimit të vjetër. Vaksinimi i fëmijëve të vegjël është në fuqi edhe pas kafshon rënda. Kjo është kryer nga një prej këtyre skemave: 1, 3, 14, 30, 90 ose 1, 7, 14, 30 ditë pas kafshimit. Vaksina është administruar subcutaneously në bark sa më shpejt që të jetë e mundur pas kafshimit. Në qoftë se kafsha brenda 10 ditëve pas kafshimit të mbetet i shëndetshëm, vaksinuar ndaluar viktimës. Vaksinimi parandalon tërbimit në shumicën e rasteve.