Ushqim të shëndetshëm për fëmijët pesë vjeç


Të gjithë prindërit mendojnë për atë që ju mund të ushqyer fëmijën pas një viti, kur ai ka formuar jo më pak se shtatë dhëmbët në çdo nofulla. Fëmija kishte një dëshirë të bëj diçka, përveç në sistemin e tretjes së fëmijës ka ndryshuar, ajo kërkohet veprimtarinë rritje e enzimeve të përfshira në tretje të ushqimit.
Prandaj, ajo mund të tretet më shumë produkte komplekse se një vit nga mosha dhe fëmijës kanë filluar tashmë të formuar shijet dhe preferencat e tyre për një lloj të caktuar të ushqimit. Fëmijë të shëndetshëm të hahet nën pesë vjeç, lejon edhe për të zhvilluar dhe zgjeruar preferencat e tyre shije dhe parandalon sëmundjet e ndryshme të traktit digjestiv. Në këtë kohë ju duhet të zgjidhni me kujdes dietë që ushqimi ishte plot e ushqyesve të ndryshme.Kur fëmija u ushqyer me qumështin e nënës, antitrupat janë qumështi i njeriut, nuk u lejuan të zhvillojnë Stafilokoket që shkaktojnë formimin e dëmtimit të dhëmbëve dhe një herë fëmija humb këtë mbrojtje, atëherë ajo mund të zhvillohet prishjen e dhëmbëve, duke ndikuar jo vetëm në rritjen e dhëmbëve të qumështit por përgjithmonë. Përveç kësaj, shumë nëna të japin fëmijëve të tyre, natën pas të ushqyerit me mixes ndryshme dhe thith fruta është në çdo rast nuk duhet bërë për shkak të faktit se një dietë e tillë mund të rrisë zhvillimin e kariesit. Pra, pas një viti, nuk do të vazhdojnë për të ushqyer fëmijën gjatë natës, të tilla si të ushqyerit shkelur gjumë e tij dhe gjatë ditës ai ul oreksin.


Fëmija deri në 2 vjet mund të ushqehet 5 herë në ditë, dhe pastaj ju mund të shkoni në 4 vakte në ditë në kohën në mes të të ushqyerit nuk ishte më shumë se 4 orë. Prindërit nuk duhet të prishin orarin e të ushqyerit, edhe për njëzet minuta në mënyrë që të mos prishin refleks ushqimit, në të cilën fëmija është i ndarë lëng stomakut dhe komponentëve të tjerë për tretje. Kjo dietë do të bëjë të mundur për të zhvilluar oreks të mirë ushqimin e fëmijëve dhe të gjithë do të asimilohet mirë. Në rastin kur hahet parregullt, trupi i fëmijës nuk është prodhuar sasi të mjaftueshme të enzimeve të nevojshme për tretje e duhur, e cila çon në çrregullime të traktit gastrointestinal, dhe për këtë arsye nuk do të jetë ushqim të mjaftueshëm tretet mirë dhe asimiluar. Prindërit duhet të mësojnë një gjë, se fëmija nuk duhet të japë ndonjë ushqim në mes feedings, madje edhe qumësht dhe lëngje, sidomos fruta dhe ëmbëlsirat. Kjo është për shkak të faktit se një futje e vogël e ushqimit, lëvizje shkrirë makine prodhimit e enzimeve, lëngje dhe kështu fëmija mund të hani vidyazykatysya produkteve kryesore. Çdo prind duhet të monitorojë numrin e kalorive që hyjnë në trupin e fëmijës, dhe ata duhet të dinë se dietë e një fëmijë nën 5 vjeç janë jo më shumë se 1.400 kalori. Vëllimi i produkteve duhet të jetë jo më shumë se 1300 ml, dhe të gjitha këto produkte duhet të shpërndahen në 4 herë, por drekë duhet të marrë vëllim më të madh se drekë, mëngjes dhe darkë. Në ushqim duhet të jetë më shumë yndyrna vegjetale, proteina bimore të paktën 65% të shumës së përditshme.


Ushqimi duhet të jetë fëmijë të shëndetshëm dhe deri në pesë vjet ata duhet të hanë më shumë produkte të qumështit, për shkak të faktit se ato përmbajnë më shumë kalcium, yndyrë qumështi, vitamina B dhe proteinave që janë thelbësore për formimin e skeletit dhe korse muskujve që mban shpinë. Veçanërisht djathrave të dobishme dhe djathë janë të pasura me kalcium dhe për të promovuar formimin e kockave, si dhe vaj gjalpë. Fëmijët nën pesë vjeç mund të jepet një kos të veçantë fëmijëve që është i ulët në yndyrë duhet të jetë më pak se saharoze, preservatives dhe flavorings më të mirë për t'i dhënë atyre produktet e "vërtetë" e qumështit, të cilat do të mundësojnë që të mbajë florën dobishme të zorrëve, të cilat do të kontribuojnë në një më të mirë tretje të ushqimit të shëndetshëm për fëmijët nën pesë vjet do të jetë rasti kur një fëmijë në dietë, atje gjithmonë do frutat dhe perimet. Ajo mund të jetë raspberries, boronica, manaferra, frutave agrume, buckthorn detit, kivi, qershi, qershi, lulushtrydhe, chokeberry, boronicë, mjedër, domate, tranguj, lakër, kungull dhe produkteve të tjera. Përveç vitaminave të përfshira në drithëra, fruta dhe perime në një dietë të shëndetshme të fëmijëve nën pesë vjeç duhet të jenë proteina tretshëm, amino acidet esenciale, elementët gjurmë, enzimat, minerale, yndyrna dhe phospholipids. Të gjitha këto elemente janë të përfshira në vezë, si pule dhe trembem në, edhe pse trembem më shumë proteina dhe amino acide të tilla si triptofanit.


Vezë trembem nuk mund të përmbajë salmonelës, ndryshe nga pulë, kështu vezë pule mund të japin fëmijën pas trajtimit të ngrohjes, në formën e Omelets gatuar dhe të ziera. Në ushqimin e fëmijëve nën 5 vezë duhet të jetë çdo ditë, por ju mund të 4 herë në javë. Me drithëra, hikërror veçanërisht të dobishme dhe bollgur, ndonjëherë ju mund të jepni produktet makarona, por mos abuzojnë ato, sepse ato përmbajnë sasi të mëdha të karbohidrateve që do të mbingarkoj pankreasit. Që nga produktet e grurit mund të japin fëmijëve bukë që përmban pak maja në zorrë se nuk kishte fermentimi tepërt. Në fëmijë të shëndetshëm përfshijnë ushqim dhe pije dhe ujë në shishe është e mirë, por ju mund të jepni lëng, të thata fruta komposto me sheqer, produktet e qumështit, TEAS bimor nenexhik, kopër, kamomil, por nuk japin sodas, për shkak që ata të irritojë mukozën e zorrëve dhe mund të jetë urth. Kripë në ditë nuk duhet të kalojë një gram. Ëmbëlsirat zëvendësojë fruta. Kështu, të ushqyerit e shëndetshëm të fëmijëve nën 5 vjeç duhet të përbëhet nga ushqime që përmbajnë të gjitha elementet e nevojshme për strukturën e skeletit, në masë të muskujve për zhvillimin e saj harmonike.