Ethet malinje te fëmijët


Rritja e temperaturës është reagimi natyror i organizmit të njeriut ndaj inflamacionit ose infeksionit. Në temperatura të larta të fëmijës nuk është një dobësi që e bën atë të reduktojë aktivitetin e saj dhe në vend të shkoni në shtrat që promovon shërim të shpejtë. Shumica e viruseve dhe baktereve të pushojë të shtohen kur temperatura ka tejkaluar 37 gradë. Në kohët e lashta, disa lloje të infeksioneve trajtohen me provokim artificiale të ngrohjes, që lloje të caktuara të substancave mbrojtëse mund të lirohet vetëm në temperatura shumë të larta.


Duhet të theksohet se antipyretics dhe droga mund të përmirësuar vetëm transferimin e ngrohjes, nuk ndikojnë në shkakun e vërtetë të sëmundjes, kështu që presin atyre shërim të shpejtë e pamundur.

Megjithatë, në disa raste, të marrë off ngrohjes ende e nevojshme, pasi ethe malinje te fëmijët mund të jetë shumë e rrezikshme jo vetëm për shëndetin, por për jetën. Identifikimi i këtij shteti është fare e thjeshtë: fëmija është i ftohtë në të prekur, edhe pse djegia, ai vërejti një ngjyrë të zbehtë-kaltërosh, nganjëherë me diktim mermerit që ndodh si pasojë e vrull të enëve sipërfaqësore. Në raste të tilla, fëmija duhet gjithmonë të japë antipiretik, fshij të thatë me një peshqir derisa lëkura kthen të kuqe dhe jo nuk zgjeruar enët e gjakut, e cila do të japë ngrohtësi shtesë. Me fat të madh, ethe malinje ndodh në fëmijëri është e rrallë.


Temperaturat e larta mund të bartin rrezik të madh për foshnjat, sidomos në muajt e parë të jetës, dhe për fëmijët që vuajnë konvulsione. Në raste të tilla, të ulur temperaturën e rekomanduar vetëm pasi arrin 39 gradë. Në fëmijët më të vjetër, madje edhe ethe të moderuar, të shoqëruar nga dhimbje të muskujve, ka nevojë për antipyretics. Pjesa tjetër e temperaturës duhet të reduktohet vetëm në minutën e 39 gradë.

Kur të shihni një mjek:
- Fëmija pangushëllueshëm qarë;

- nervozizëm, madje edhe pas uljen e temperaturës;
- eklips i ndërgjegjes;
- prania e gjykatës;
- immobilization qafën;
- marrë frymë rëndë në mungesë të ngjeshur;
- vjellje e vazhdueshme ose diarre;
- temperaturë të lartë vërejtur gjatë tre ditëve.

Si për të matur temperaturën
Ethet malinje te fëmijët kërkon monitorim të vazhdueshëm nga të rriturit. Për të marrë të dhëna më të sakta dhe të besueshme për të matur temperaturën e rekomanduar gjysmë ore pasi fëmija ishte i qetë dhe në të njëjtën kohë pasi ai piu çaj të nxehtë apo ushqim të ngrohtë të konsumuar. Ka edhe termometra me gojë që shumë të saktë për të vlerësuar gjendjen e fëmijës. Temperatura duhet të konsiderohet e lartë, nëse matjen termometër zorrës së trashë tregon 40 gradë ose më shumë, sqetull matje të kalojë 373 gradë, dhe termometër me gojë tregon temperaturën mbi 377 gradë.


Si për të ulur temperaturën e lartë
Për fëmijët e vegjël, ajo është e rekomanduar për të mbajtur dush jetëshkurtër rehatshëm apo sfungjer. Mos përdorni ujë të ftohtë, pasi kjo do të forcojë vetëm tronditje dhe për të rritur temperaturën. Është e rëndësishme për të siguruar që fëmija pirë shumë lëngje, sidomos kur diarre kur trupi humbet shumë lagështi. Pije duhet t'i jepet në sasi të vogla dhe shpesh, duke shmangur konsumin e kafe, çaj dhe limonadë, pasi ata kanë veprime diuretik cilat nxisin humbjen e lëngjeve.


Mos e fshij fëmijën me alkool, pasi kjo substancë mund të provokojë një reagim toksike. Përveç kësaj, avujt e alkoolit mund të irritojë rrugët e frymëmarrjes dhe mushkëritë. Veshin fëmija duhet të jetë e lehtë pasi pizhame fanellë apo një batanije të ngrohtë vetëm forcimin e ngrohjes. Nëse temperatura afrohet 39 gradë, ju mund të jepni acetaminophen fëmijën tuaj, i cili vjen në formën e supozitorësh zorrës së trashë apo shurup për bebe, në formë tabletash për fëmijët më të vjetër. Është e ndaluar për të dhënë një aspirinë fëmijës, pasi ajo mund të çojë në mëlçi dhe tru.


Rekomandimet për prindërit
Ethet malinje te fëmijët kërkon pjesën tjetër të rreptë shtrat. Gjithashtu duhet të vazhdimisht hedh në dhomë, për të ruajtur një temperaturë të rehatshme. Nëse fëmija ndihet dridhura, ju të përfundojë atë në një batanije të ngrohtë. Pasi temperatura arriti norma të larta, ju mund të fshij fëmijën me ujë në temperaturën e dhomës. Uljen e temperaturës është e përshtatshme vetëm pasi ai do të arrijë në 39 gradë. Mjekët nuk e këshillojnë për të marrë rregullisht drogë antipiretik, jo për të provokuar një rritje të dytë në temperaturë.


Kohëzgjatja e agjentëve të vetë-trajtimit antipiretik nuk duhet të kalojë dy ditë. Ne rekomandojmë këtë trajtim kombinuar me ilaçe nga të ftohtë, kollë dhe dhimbje të fytit. Është e ndaluar që të përdorë mjete për të ulur temperaturën në të njëjtën kohë me antibiotikë, pasi ky kombinim i drogës është i fsheh mungesën e efektit të trajtimit antibacterial.

Gjatë sëmundjes është e nevojshme për të siguruar trupin e fëmijës me ushqime të pasura me vitamina dhe minerale, duke përjashtuar nga dietë e ushqimeve yndyrore. Ethet malinje është e shoqëruar shpesh nga dhimbje koke apo muskujve, kështu që është më mirë që të konsultoheni me mjekun. Mos harroni se uljen e temperaturës e fëmijëve duhet të fillojë me procedurat e tilla fizike si qyl ftohtë dhe të hedh në dhomë. Agjentët antipiretik është treguar për shkunden të fortë dhe të dridhura, shumica e tyre janë konsideruar ibuprofen sigurt dhe paracetamol në forma të ndryshme të dozimit. Duke ditur vetitë farmakologjike e këtyre barnave, ne mund të llogarisim raportin e përfitimeve të marra nga ana e tyre për rrezikun e reaksioneve negative.