Intussusception në fëmijët nën një vit


Invagination quajtur proces patologjik, e cila është pjesë e zorrëve. Abuzimi i tillë mund të ndodhë në segmentin e ndryshme të zorrëve. Intussusception në fëmijët nën një vit shpesh ndodh midis kavitetit të poshtëm të zorrëve të vogla dhe fillimit të Tolstoit.
Një pjesë e murit, një pjesë e zorrëve mund të humbasë tërësisht ose pjesërisht furnizimin me gjak. Kjo zonë bëhet e dhimbshme dhe shtohet. Nëse ne nuk marrin trajtim, ajo mund të çojë në pengimin e zorrëve. Shpesh intussusception ndodh në fëmijët e vegjël, dhe të rriturit rrallë.


Në shumë raste, shkaku i sëmundjes nuk mund të përcaktojë, ndonjëherë kjo ndodh pasi fëmija ka një të ftohtë apo inflamacion të zorrëve dhe të stomakut.

Ka shenja të intussusception papritmas trajtuar ato:
- ankthi (shqetësim);
- të vjella të shpeshta;
- stools të përziera me gjak dhe mukozë ose diarre;
- cramping të rënda dhe dhimbje barku që zgjat nga 1 deri 6 minuta, pas së cilës dhimbje recedes, por dhimbja përsëritet çdo 5-20 minuta.
- dhimbshme, barku i fryrë. Ndoshta në pjesën e sipërme të arsimit palca shfaqjen.


Në qoftë se një fëmijë ka simptomat e intussusception janë menjëherë kërkojnë kujdes mjekësor.
Para se diagnoza e mjekut intussusception shqyrton simptomat dhe kryen një ekzaminim mjekësor. Pyetni diagnozën e vështirë, pasi simptomat mund të zhduken dhe të shfaqet përsëri. Me metodat e hulumtimit të mesme të përsosin diagnozën për të bërë një formulim klizmë, ultratinguj, radiografi.
Ndihmë me intussusception shfaqet direkt në spital. Përdorni trajtimin kirurgjik dhe enemas në skenë. Nëse trajtimi nuk është i pranuar në kohë, ju mund të zhvillojnë komplikime. Shumë fëmijë të bëhet më mirë në qoftë se veprimet terapeutike filluar brenda 24 orëve nga fillimi i simptomave. Pastaj ju monitorojnë statusin e fëmijës si ajo nuk përjashton intussusception ri.


Features intussusception:
- kjo zakonisht ndodh në fëmijët e moshës 6 muaj deri në 2 vjet;
- intussusception është më tipike për djemtë sesa për vajzat;
- e treta e të gjitha rasteve të ndodhin në fëmijët nën një vit.

Faktorët e rrezikut:
- sëmundje ngjitëse;
- shtyhet operacioni në bark;
- fibroza cistike;
- kancer kolorektal;
- diverticulosis;
- polyps zorrëve;
- Limfoma;
- leukimi;
- Vaksina rotavirus;
- gastroenterit rotavirus.

Simptomet e intussusception japin ndjerë papritur. Simptomat te fëmijët përfshijnë:
1. dhimbshme, barku i fryrë. Kjo mund të ndodhë në arsimin e lartë bark.
2. karrige parregullt. Në fazën fillestare sekretim normal zorrëve, por pas disa orë të pasurit të kërkojnë për të pastroj në pjesë të vogla, dhe madje mund të zhvillohet diarre. Disa fëmijë me stools përgjakshme ndodh pas 12 orë papastërti sëmundje.
3. të vjella të shpeshta. Frekuenca e nxit të gjendjes përkeqësimit të fëmijës është reduktuar. Në të vjellat e gjelbër në të lëngshme tha vendin e intussusception ileus.

4. Dhimbje të forta të barkut. Kid-vjeçar gjatë sulmit zbehet, shtyn në gjunjë përpara stomak dhe qan. Midis dhimbjes përhershme fëmija ndihet mirë. Më vonë, fëmija bëhet më keq, ka përgjumje dhe dobësi, sidomos në mes të sulmeve.
5. nervozizëm. Foshnja i shqetësuar dhe i bezdisshëm, kjo është e vështirë për të qetësuar.

Intussusception është shumë e rrallë në vetvete. Me trajtimin e parakohshme e komplikimeve të mundshme të rrezikshme, të tilla si infeksion i peritoneum.
Shkakton komplikime
- shenja të dehidrimit;

- ethe;
- rrahje zemre të dobët, frymëmarrje të cekët të shpeshta.

Ndoshta ngatërrohet intussusception me diagnoza të tjera, të tilla si apendiksit apo hernia.
Shpesh diagnoza e sëmundjes mund të vihet vetëm në bazë të ankesave të pacientit. Nëse dyshoni se diagnoza është kryer ekzaminimin e duhur mjekësor. Një rol i veçantë i është dhënë për subjektet e mëposhtme:
- rektumit, në aspektin e zgjatje dhe gjakderdhje;
- barku për arsimin.

Ajo duhet të bëjë X-ray shqyrtimit të barkut. Në foton e kësaj patologjie përcaktohen vetëm shenjat e pengim zorrëve. Deklarata e klizmë dhe ultratinguj për të ndihmuar në diagnozën. Ultratinguj lejon të kujtoj patologjinë dhe të përcaktojë se sa mur fryrë gut.

Klizmë barium apo ajrit
Ajrit në klizmë barium, ose nje perzierje e kripur përmes anusit në vsprыskyvaetsya rektumit. Studimet e X-ray në intussusception, e cila është mbajtur pas klizmë visualizes pak pastrimin apo pengim zorrëve.

1. klizmë me solucion fiziologjik ose ajër është përdorur për fëmijët e vegjël në vit.
2. Kjo procedurë duhet të kryhet në një spital, siç është rreziku i shpërthimit muret e zorrëve.
3. klizmë duke luftuar me pengim zorrëve.

Imazhe Kompjuteri ndihmon të diagnostikuar në të rriturit ynvahynatsyyu. Ky studim u krye shumë rrallë tek fëmijët.

Pengesë pengues dhe volvulus
Pakalim i ileumit pengues ndodh për shkak të stagnimit të feces. Kjo dhimbje barku nuk është aq i fortë, por pothuajse gjithmonë ka një jashtëqitje vonesë dhe të vjella. Trajtimi i pengim konservator të tillë, bëhen fëmijë kromi klizmë. Në dietë të parregullt dhe i sëmurë mund të jetë volvulus zorrë e fëmijës kur fëmija papritur shfaqen dhimbje të fortë cramping, vonuar stol, vjellje, bloating nga gazi në stomak, dhe madje edhe humbja e vetëdijes. Trajtimi i pengesave mund të jetë shumë shpejt. Një fëmijë më të vjetër se një vit intussusception vërejtur rrallë dhe kryesisht kanë të bëjnë me natyrën organike (formimin e polyps malinje, hyperplasia e indeve limfoid).


Ka, në varësi të vendndodhjes:
- tonkotolstokyshechnaya;
- tonkotonkokyshechnaya;
- hollë-trashë-slepokishechnaya.