Sëmundjet infektive në fëmijët e vegjël


Sëmundje të shkaktuara nga Chlamydia pneumoniae janë të zakonshme në kohën tonë, të tilla si pneumonia. Periudha e inkubacionit zgjat 1 deri në 2 javësh. Duke filluar me ethe dhe fytit fenomenet akute në traktin e sipërm respirator. Në ditën e 2-3-të bashkohet kollë e thatë joproduktiv. Shpesh ka një bos. Kur pneumoni hlamydofylnoy ndryshe etiologies tjera të pneumonisë, duke përfshirë mykoplazmat, toksikoz primare infektive si dehje ose mungon, ose e shprehur shumë i dobët. Le të flasim për sëmundjet infektive në fëmijët e vegjël.


Diagnoza e Pneumonia e shkaktuar nga Chi. pneumoniae, është e vështirë për shkak se manifestimet klinike të sëmundjes nuk kanë ndonjë veçori specifike. Megjithatë, prania e shoqërues BOS dhe mungesa e toksicitetit të diferencuara gamë të ngushtë të sëmundjeve infektive. Hlamydofylnaya pneumoni diferencuar kryesisht me pneumoni Mycoplasma etiologji.

Anhiyit knotted (eritemë nodosum). Eritemë nodosum - një vasculitis thellë dermohypodermalnыy që ndodh në forma akute dhe kronike. Në eritemë gunga një trashë sipërfaqet zgjatues lëkura e këmbëve (nganjëherë në kofshë, parakrahët) duket rregulluar simetrike, e tensionuar dendur, i tmerrshëm disa njësi formë polusharovydnoy me tehe të paqartë në madhësi nga një deri në disa centimetra në diametër, të dhimbshme në prekje. Ngjyra e lëkurës e nyjeve të kuqe në fillim të ndritshme, atëherë (siç lejen e tyre) cyanotic, gjelbër-verdhë (ngjyra ndryshon lloji "blanë lulëzim"). Pas 3-4 javësh nyjet zhduken ose në vendet e tyre të pigmentim qëndrimit të përkohshëm dhe lëkurë të lëkurës. Fëmijët eritemë nodosum shpesh shoqërohet me ethe, të dridhura, dhimbje në muskul, arthralgia.


Infeksionet e shkaktuara nga Chlamydia trachomatis (formë të lokalizuara). Trakoma. Kjo është një nga sëmundjet e zakonshme të shkaktuara CMamydia trachomatis. Lead është një manifestim i konjuktivit. Informacion rreth trakomën përshkruar në tekstet shkollore në sëmundje të syrit.

Paratrahoma
Krahasuar me trakomën është një infeksion mirë. Shumë studiues e lidhin atë me serovar duke shkaktuar lezione urogjenital.

Chlamydiosis urogjenital
Sëmundja është shkaktuar nga serovaret D, F, g, h, i, j, deri Chlamydia trachomatis. Periudha e inkubacionit për chlamydiosis urogjenital lëviz prej 7 deri 21 dite mesatarisht 10-15 ditë. Gjatë kësaj periudhe, pacientët mund të shqetësojnë ndjesi shpimi gjilpërash lehtë gjatë urinimit, dhimbje të butë në bark dhe ijë. Pastaj nuk janë të shënuara manifestimet klinike.


Kur etiologies chlamydial vulvovaginitis vajza të paturit ankesat e mukusit dhe Muco-purulent karakterin e traktit gjenital, kruarje dhe djegie ndjesi në zonën gjenitale. Në Ekzaminimi zbuloi ndryshime të vogla vulvë, lezionet e mitrës, si prania e cervicitin petehyalnыh hemorragji, një numër i vogël i leukociteve në Smears marra nga vagina. Pyelonephritis lidhur me klamidia zakonisht debutimin në preschoolers, por me rritjen e moshës, rreziku i infektimit të fëmijëve të vegjël është duke u rritur për shkak të zgjerimit të kontakteve shtëpiake.

Ndër manifestimet klinike të pielonefrit lidhur me Chi. trachomatis, përfshijnë Polakiuriya, natën dhe ditën mosmbajtjeje, lloj hyperreflektornыy i fshikëzës neurogjenik. Manifestimeve të tjera (simptomat e dehjes, dhimbje barku), vlerë e madhe për diagnozën e jo chlamydiosis urogjenital.

Sindromi urinar me infeksion chlamydial duket proteinuria parëndësishme, hematuria, dhe karakterizohet nga kursi moderuar leykotsiturii korrente. Në pacientët me pielonefrit lidhur me infeksion chlamydial shfaqet më shpesh hyperoksaluryya.


Shumica e pacientëve me pielonefrit duket cystitis. Endoscopy në këto raste zbulon lezioni përhapur e murit të fshikëzës, në formën e inflamacionit fytit dhe praninë e follicles. Vajzat pyelonephritis chlamydial etiologji është e kombinuar shpesh me vulvitov ose vaginitis. Fotografia klinike shënuar me shkarkim të vogël mukoze ose Muco-purulent, dhe gjatë inspektimit të vulvë dhe vaginë duket anijeve in'yektovanist.

Gjendja e mungesës së kronike adekuat terapi me periudhat e acarimit dhe faljen. Në sëmundje akute fëmija në një temperaturë sfond ndonjëherë shfaqen ënjtje, hyperemia conjunctival dhe gjenetikisht nga sytë. Në konjuktiva janë follicles. Pas 2-3 javësh konjuktivit akute të lejuara. Në rrjedhën kronike shenjat klinike të vazhdojnë për disa muaj.

Klamidia frymëmarrjes. Fëmijët e porsalindur të vogla mund të zhvillojë rinitit chlamydial, i cili në disa raste e kombinuar me konjuktivit chlamydial. Të dy sëmundjet shpesh ndodhin në të njëjtën kohë. Manifestimet klinike të rinitit rinitit padallueshëm nga etiologji tjetër dhe karakterizohet nga Muço-purulent shkarkimit nga hunda. Dëshmi se rinitit është chlamydial shërben zbulimin patogjen në sekrecionet nga zgavrën e hundës. Megjithatë, duhet të kihet parasysh se ekzistojnë forma të fshehura dhe të vazhdueshme, mucous hundës dhe Chlamydia infeksioni nuk është shoqëruar gjithmonë nga manifestimet klinike.


Sinusit
Sinusit Chlamydial ndodh në fëmijët e vegjël në periudhën e postneonatalnыy. Në foshnjat duket эtmoydytom në moshën parashkollore dhe shkollore - shpesh sinusit. Simptomat fillestare dalin kundër shëndetit pranueshme dhe temperature normale trupore ne formen e kongjestion i hundës.