Simptomat klinike të fruth i keq te fëmijët


Scarlet Fever - një sëmundje të rrezikshme infektive. Ajo transmetohet zakonisht nga rruga ajrore pikat, ose me kontakt të drejtpërdrejtë. Ajo rezulton infeksion të kuqe flakë ethe në ethe të fortë, bajamet përflakur Palatine duket dehje dhe lëkurës skuqje të lëkurës, të ngjashme me dot puçrra bollshme. Ky artikull do të përshkruajë më me hollësi simptomat klinike të fruth i keq në fëmijët.
Në fëmijët fruth i keq në të gjithë botën ndodh mjaft shpesh. Kjo është një sëmundje e zakonshme. Më parë fruth i keq shpërthyen, duke krijuar shpërthime dhe epidemive, sot është bërë shumë më pak aktive. Shumë prej tyre janë rastet e mbajtura në format butë.


Ethet Scarlet transmetohet me anë ajrore rruga pikat, dhe infeksioni ndodh pacientin. Nëse pacienti nuk e izoluar fëmijën nga ekipi, ai do të kryejë një kërcënim të madh për të tjerët. Megjithatë, burimi i infeksionit dhe mund të bëjë transportuesit të shëndetshme të infeksionit. Kjo është për shkak se ai person është ngjitëse nga fillimi shumë. Transmetimit Scarlet ethe mund të realizohet jo vetëm nga pikat ajrore, ndonjëherë ju mund të merrni me sendet personale, produkteve, veçanërisht nëpërmjet qumështit.

Autori i fruth i keq në fëmijët prekje nga goja, nganjëherë me anë të plagëve, dëmtimin e lëkurës. Patogjen hyjnë mukozës ose plagë në inflamacion të shkaktojë lëkurën, vdekja e qelizave dhe refuzimin e tyre të mëvonshëm. Më tej, Streptococcus në gjakut dhe limfatike anijeve me flamur nyjet limfatike. Toksina të prodhuara nga Streptococcus mund të shkaktojë skuqjen, të ndikojë negativisht në sistemin kardiovaskular, të shkaktojnë shqetësime gjatë gjumit dhe të ndikojë në sistemin nervor qendror. Manifestimet e fruth i keq në fëmijët mund të zgjasë deri në dy javë në varësi të sistemit imunitar dhe shëndetin e përgjithshëm. Termat gjata vijnë me sëmundje ekzistuese të rrugëve të frymëmarrjes, të supercooling.

Antibiotikët mund të zgjasin periudhën e inkubacionit. Në mënyrë tipike fruth i keq në fëmijët është në fazën akute nga fillimi. Sëmundja karakterizohet me temperaturë të lartë, vjellje, fyt gërvisht dhe të vjella. Brenda disa orë pas infeksionit duket dhe shpejt përhapet skuqjen në fytyrë, qafë, trung dhe gjymtyrë. Koshere mund të qëndrojnë disa ditë. Ajo është e vogël, dot, u përhap në të gjithë lëkurën dhe ka një ngjyrë të kuqërremtë. Në anët, në vendet e kthesa, barkut, në folds e skuqje të lëkurës është më e theksuar. Në vende të përshkruara nxito në gjendje për të marrë pamjen melkopyatnystыy dhe madje edhe të bashkohen. Në fytyrë puçrra bashkohen për të formuar njolla të kuqe të ndritshme.


Nga kontakt me këto pika mbeten gjurmët e bardhë që ngadalë ndryshon përsëri pamjen origjinale. Spote të kuqe përhapur kudo, rreth syve, hundës, faqet. Puçrra është shumë e ndryshme, ajo ka disa lloje, të tilla si miliary. Nga pamja e jashtme, ajo duket si blisters të vogla të mbushura me lëng turbullt. Në qelizë bashkuar, flluska duken të mëdha dhe të mbuluara shpesh me furçë. Ajo është gjetur edhe papular, melkopyatnistaya dhe skuqje hemorragjike. Kur një njeri kurs atipike të sëmundjes, njolla është në përgjithësi nuk respektohet.

Lëkurës skuqje mund të jetë deri në shtatë ditë, të cilat zonat e mbetura pigment. Epidermë Peels, që nga viti lëkurën më delikate dhe të ndjeshme. Lëkurë është pllaka të mëdha. Në skuqje miliary lëkurë thellë. Në foshnjat e moshës një vit lëkurë të dobët ose aspak.

Shok besnik i fruth i keq janë sëmundje të tilla si angina. Edhe nëse agjent nuk ka qenë nëpërmjet traktit respirator, dhe në një tjetër, angina akoma të preket. Kur një mjek shqyrton një pacient dhe të sheh një fyt të ndritshme ngjyra, atëherë ajo bajame. Pectoris Kur fruth i keq zhduket pas rreth pesë ditë. Pectoris me praninë e fushave të nekrozë zhduken brenda dhjetë ditëve. Fëmijët shpesh pini sa thatë mukozës së gojës. Gjuha veshura prarim pista verdhë, dy ose tre ditë, pllakë zhduket dhe bëhet e kuqe, nipples shumë të theksuara të ndritshme fryrë. Simptoma të ngjashme klinike të fruth i keq në fëmijët mund të ndodhë deri në dy javë. Në të gjitha simptomat e përshkruara në fëmijët janë ndryshimet në nyjet limfatike. Njësitë janë mbyllur, të rritet në madhësi, fëmija ndjen dhimbje kur ju prekni ato.

Kur manifestim nespetsyfychnom e fruth i keq duket dehje të fortë. Në temperaturë të butë mbetet normale dhe gjendja e fëmijës është mjaft e kënaqshme. Megjithatë, një formë e rëndë e sëmundjes ndodh me një temperaturë të lartë dhe ethe. Gjithashtu, fëmijët kanë përzier dhe të vjella, dhimbje koke, dobësi në të gjithë trupin, fëmija gjithmonë dëshiron të fle dhe kjo mund të jetë vetëdija thyer. Ethet dhe të gjitha simptomat klinike të fundit edhe për dy javë. Rreth katër javë ka ndryshime në sistemin kardiovaskular, dhe ndonjëherë shumë më tepër. Më tej, ndryshimet zhduken.


Ethet Scarlet është mjaft e rrezikshme. Ajo mund të japë komplikim të natyrave të ndryshme: septike, alergjik dhe të tjerët. Gjithmonë të jetë i kujdesshëm. Nëse sëmundja e gjeti të nevojshme për të shtroj në spital fëmijën herët. Ju duhet të trajtohet me antibiotik të veçanta dhe të mbikëqyrur drejtpërdrejt nga një mjek. Për fat të mirë, komplikime qelbëzues, sot më pak të shpeshta. Megjithatë, është e mundur që fëmija nuk është shëruar do të jenë të prirur për valët alergjike. Fëmijët shfaqen skuqje dhe ethe. Nxituar tenton të shfaqen dhe zhduken. Fytyra e fëmijës është e fryrë, ka një hundë i shpeshtë i lëngshëm, kollë dhe dhimbje të fytit shenja të dukshme. Valët ngjashme alergji mund të përsëritet. Ndoshta më shumë rrahje zemre të shpeshta, dhe presioni mbetet i ulët, megjithatë, patologji në shëndetin e përgjithshëm këto simptoma nuk japin. Asnjëherë mos ekspozojnë fëmijët e tyre nga infeksionet e mundshme.