Trajtimi i pinworms në fëmijët dhe mjetet juridike popullore për të rritur


Ideja se një fëmijë mund të ketë parazitëve në trupin e tyre të çon prindërit e tmerruar. Për fat të keq, krimb zorrësh (një lloj krimba) janë shumë të zakonshme në kushtet tona klimatike. Mos të jetë i mërzitur - vezë Pinworms hiqet fare lehtë nga trupi, ju vetëm e di se si ta bëni atë në shtëpi. Kjo temë do të jetë e përkushtuar artikullin sotme tonë.
Cilat janë Pinworms? Kjo krimba parazitare që jetojnë në dy pika të njeriut. Ata janë parazitëve më të zakonshme, veçanërisht tek fëmijët - vezë krimb zorrësh janë rreth 20% e të gjithë pacientët pediatrik.Përmbajtje
 • Si funksionon infeksion


 • Simptomat


 • Trajtim


 • Boronica dhe Oman

 • Fara kungull

 • Hudhër të freskët me qumësht

 • Mbledhja bimor i At Gregori

 • Herbs për klizmë gatim

 • Qumësht me fara kungull

 • Çaj anthelmintic

 • Lëng i lakër turshi

 • Kastravec shëllirë

 • Metodat Dr. Ivanov

 • Metodat Witold Popretskoho

 • Tansy dhe kamomil

 • Recetë herbalists kineze

 • Konjak dhe peshku vaj

 • Alkooli tretësirë ​​e pelin

 • Qepë


 • Parandalim


 • Si funksionon infeksion  Ju mund të infektohen duke ngrënë fruta dhe perime palara që përmbajnë vezë të këtij parazit. Vezët çelin në zorrë pinworms se brenda 2 deri në 4 javë të arrijë pjekurinë e plotë. Në natën femra fillon që do të vijnë dhe të vë vezë në lëkurën e foshnjës rreth anusit. Ato janë të mbuluara me mukozë ngjitet, e cila shkakton një kruarje të pakëndshme. Zeroja se fëmija ka shpesh mjaft të pandërgjegjshme gjatë gjumit, duke çuar në atë vezë parazitare bien përsëri në duart e tij, dhe nga atje për lëkurë të afërt ose direkt në gojë. Vezët janë kthyer në traktin gastrointestinal, dhe cikli përsëritet.

  Simptomat


  Infeksion krimb zorrësh mund të jetë asimptomatike, por zakonisht prindërit njoftim fëmijët e tyre janë shenja të dyshimta:

 • Fëmija fillon të fle pak gjatë natës, ai kthehet dhe kruarje në zonën anal;

 • humbja e oreksit;

 • zbehtë e lëkurës dhe qarqe të errëta nën sytë;

 • ndonjëherë - ankesat e dhimbje barku, hyperactivity;

 • Pinworms vajzat mund të shkaktojë infeksione të vulvë dhe vaginës, duke shkaktuar skuqje e organeve gjenitale, dhe ka shkarkesë të bardhë.


 • Nëse vëreni simptome më lart në fëmijën tuaj, ju duhet menjëherë të fillojnë për të trajtuar pinworms mjete popullore. Megjithatë, mos harroni në lidhje me atë nëse Pinworms jeni një fëmijë, ju keni nevojë për të shëruar dhe të gjithë anëtarët e rritur të familjes tuaj. Nëse fëmija juaj ndjek kopshtin, më mirë të informuar mësuesi në lidhje me këtë çështje se kurrë për të luftuar infeksionet e reja të pinworms.


  A është Pinworms rrezikshme - plotëson Dr Komarovsky:


  Trajtim  Trajtimi i mjeteve juridike popullore Pinworms zhvilluar dhe testuar për shekuj me radhë, dhe ajo kurrë nuk dështon. Përveç kësaj, ndryshe nga medikamente të shtrenjta dhe jo gjithmonë efektive, ju keni gjithmonë në dorë mjetet juridike të dobishme dhe të lira popullore. Pra, të vazhdojë.

  Boronica dhe Oman


  Nëse vëreni krimb zorrësh fëmijën tuaj, dhe nuk e di se si të shpëtoj prej tyre, provoni mjetet e mëposhtme: Mix 5 g blueberries grimcuar 5 g të rrënjëve grimcuar mashtruese dhe 1 lugë gjelle mjaltë (dozë të rritur duhet të jetë dy herë më shumë). Ky mjekim duhet të merren me stomak bosh.

  Çfarë ndodh nëse fëmija është alergjik ndaj iluzion rrënjë? Ju mund të jepni vetëm boronicat, vetëm në doza më të mëdha, dhe 1 orë për të bërë fëmijën një klizmë. Kjo metodë shpejt të sjellë trupin e vezë krimb zorrësh.

  Fara kungull


  Healers tradicionale thonë se ilaç më të mirë për pinworms se fara kungull, ju mund ta imagjinoni. Pra, nëse ju doni të kuruar këtë sëmundje, të marrë 30-40 g fara grimcuar kungull, përzierje me mjaltë dhe le pacienti ha me stomak bosh. Një orë duhet të pranojnë ndonjë pastrues të lehtë.

  Hudhër të freskët me qumësht


  Pinworms Vezë të ndihmuar të sjellë përgatitjet e njerëzve bazuar në hudhër dhe mjaltë. Për shembull, 1 copëtuar - 2 karafil dhe llokoçis në gjysmën e një gotë qumësht. Pini nevojat Pije disa herë në ditë.
  Ja një tjetër recetë, si të shpëtoj e parazitëve në fëmijët dhe të rriturit.

  10 g karafil grimcuar hudhër të valoj një gjysmë gotë me qumësht, tendosje dhe të bëjë duke përdorur klizmë lëngshme.

  Mbledhja bimor i At Gregori


  Famshëm Herbalist Ati Gregory ofron një trajtojnë pinworms:


 • Gjethet e blueberries - 100 g

 • Qimnon fara - 100g

 • Barishte pelin - 100g

 • Sage lë - 50 gram

 • Lule kamomil - 50 g

 • Yarrow - 50 g

 • Hypericum - 50 g

 • Kone hop zakonshme - 50 g


 • Si për të përgatitur: Mix bimëve, të marrë 4 lugë dhe i hedh një gjysmë litër ujë. Të sjellë një çiban, të mbuluar dhe le të qëndrojë për 10 minuta, pastaj thahet.

  Si për të marrë: është e nevojshme për të dhënë potions për të pirë PO1 / 2 filxhan 2 herë në ditë për të gjithë fëmijët në shtëpi. Megjithatë, të rriturit gjithashtu mund të jenë të infektuar me pinworms, kështu që ata kanë nevojë për të kryer një trajtim të tillë, por doza duhet të rritet nga 2 herë.

  Herbs për klizmë gatim


  Ati Gregory gjithashtu rekomandon që infeksioni me parazitë të bërë në shtëpi enemas të tilla:

 • Grass celandine - 50 g

 • Pelin barishte - 50 g

 • Tansy lule - 50g


 • Si për të përgatitur: Mix gjithë përbërësit, të marrë 4 - 5 teaspoons e fondeve për 1/2 litër ujë dhe kuzhinier për 2 - 3 minuta me kapak. Atëherë le të qëndrojë në supë për 10 minuta dhe tendosje.
  Si mund klizmë, të ngrohtë, por jo klizmë nxehtë bimor duhet të përdoren për fëmijët pas jashtëqitjes. Enemas e kursit duhet të vazhdojë për 10 deri në 12 ditë, pastaj të marrë një pushim për 10 ditë dhe të përsëritur.

  Qumësht me fara kungull


  Në qoftë se ju doni një mënyrë të butë për të hequr qafe pinworms, të marrë 2 javë një ilaç. Në një gotë qumësht duhet të valoj 10 - 15 fara kungull dhe pije në mëngjes.

  Çaj anthelmintic


  Ky çaj do të sjellë jo vetëm vezë krimb zorrësh, por praktikisht të hequr qafe të ndonjë parazitëve në të rriturit dhe fëmijët, dhe të pastruar trupin. Pra, të marrë një tarifë:

 • Barishte trumzë - 50g

 • Rrënjët calamus - 50 g

 • Root mashtruese - 50g

 • Mint lë - 50 gram

 • Walnut lë - 25 gram

 • Pauline - 10 g


 • Si për të përgatitur: Përzierje të gjithë përbërësit, derdh dy lugë përzierje në një termos dhe derdh 2-3 gota ujë të valë. Mbush për të paktën 1 orë.

  Si për të marrë: Javën pari për të pirë një gotë gjysmë e infuzionit 3 herë në ditë në mes të ngrënies. Javën e ardhshme këto fonde propyyte 1 gjysmë gotë një herë në ditë. Sa më shumë që të pini, aq më shumë trupi juaj do të pastrohet nga pinworms dhe të tjera "mysafirët paftuar"!

  Lëng i lakër turshi


  Ostritsa si "nuk më pëlqen" lëng lakër turshi, kështu që ju mund të jepni këtë fëmijë për të pirë 2 herë në ditë për një filxhan pas ngrënies.

  Kastravec shëllirë


  Si mjet të mëparshme, vepron krejtësisht në trajtimin e pinworms tek fëmijët. Gjithashtu, efekte të ngjashme kemi produkte të bazuar në lëng limoni. Ju mund të jepni lëng i një limoni në një gotë, shtoni ujë, të ëmbël dhe të japin pacientit. Megjithatë, pije kripur dhe acid janë vetëm për pinworms rritur dhe vezët e tyre nuk janë prekur. Prandaj, jo për të marrë infektuar përsëri, ne duhet të kujdeset për një moment të tillë të rëndësishëm si profilaksi të saktë (kjo e kemi shkruar më poshtë).

  Metodat Dr. Ivanov


  Quite një metodë interesante dhe kompetent për të trajtuar pinworms ofron Dr Ivanov. Ju duhet të hani në mëngjes në një stomak bosh 1 filxhan fara peeled kungull, 2 vezë të para dhe një pjesë të vogël të harengë. Pastaj ju shkoni dhe të vënë një jastëk të ngrohjes në anën e djathtë - kështu që duhet të qëndrojnë dy orë, gjatë të cilave ne duhet të hani çdo 30 minuta në një pjesë të vogël të harengë (p.sh., vetëm 2 orë ju duhet të hani 4 copa të harengë). Ky cikël duhet të përsëritet tre ditë me radhë. Pas 3 ditësh krimb zorrësh vdesin.

  Metodat Witold Popretskoho


  Famshëm ilaç popullore polak Witold Popretskyy ofron metodë për të hequr qafe pinworms. Për ta bërë këtë, të marrë 200 gram pelin barishte, 200 gram grimcuar rrënjë jamball dhe 50 g anise. E gjithë kjo është e përzier plotësisht. Trajtimi duhet të kryhet si më poshtë: çdo mëngjes me stomak bosh ju duhet të hani 1 lugë gjelle e përzierje të thatë (për pacientët e rinj dozë është 1 lugë çaji). Pini një zierje e mira mjete prunes. Kursi i trajtimit është 2-3 javë, pas së cilës duhet të testohen për krimb zorrësh, sigurohuni që paraziti është zhdukur.

  Tansy dhe kamomil


  Shpëtoj e pinworms gjithashtu të ju ndihmojë tansy dhe kamomil. Në 100 gram lule e tansy marrë 50 g lule kamomil. Dy lugë përzierje derdh një gotë me ujë dhe vlim të vluar për 2-3 minuta, pastaj thahet. Ky lëng bën që pacienti një klizmë - gjithçka që ju duhet të kalojnë tre trajtime në intervale prej dy ditësh për të sjellë pinworms.

  Recetë herbalists kineze


  Kina e di se çfarë duhet të bëni kur personi ka pinworms. Për këtë përzierje e këtyre bimëve:

 • Kamomil - 10 g;

 • Lule myshk - 25 g;

 • Barishte pelinin - 40g;

 • Buckthorn leh - 25g


 • Si të gatuaj: një përzierje, derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për disa minuta.

  Trajtimi: infuzion një gotë pije për tri apo katër ditë. Rëndësishme shënim: recetë nuk mund të përdoren në rast të pinworms në gratë shtatzëna.

  Konjak dhe peshku vaj


  Këtu është një tjetër efektiv dhe, më e rëndësishmja, mënyra më e lehtë për trajtim kundër pinworms. Opsioni për një të rritur, ju duhet të pini një përzierje prej 50 gram e konjak me cilësi të lartë (të paktën 4 "yjet") dhe të njëjtën sasi të naftës pluhur.


  Mekanizmi i veprimit të kësaj përzierje në trup është shpjeguar si më poshtë. Nën ndikimin e pinworms konjak janë paralizuar ("dehur"), dhe për këtë arsye nuk mund të lehtë të lëvizin nëpër muret e zorrëve, dhe vaj ricini heq ato nga trupi.

  Shumica krimb zorrësh jashtë ditën tjetër (ju duhet të shohin ato në stol), por kjo ndodh se procedura duhet të përsëritet përsëri. Nëse krimb zorrësh hera e dytë që nuk punojnë, pastaj të marrë të naftës pluhur dhe raki nevojë përsëri dhe përsëri (maksimumi 4 herë).

  Kryejnë trajtimin krimb zorrësh në pacientët e rinj të gradualisht disi ndryshe. Rreth 2-3 am zgjoni fëmijën dhe le të pijë diçka shumë e ëmbël - çaj, lëng ose shurup të ëmbël dy lugë raki. Pas 20-30 minuta, t'i japë atij një pjesë të naftës pluhur. Doza zgjidhni vaj individualisht pluhur, varësisht nga mosha e fëmijës (15 deri në 30 ml), gjëja kryesore - se ajo kishte një efekt si laksativ.

  Alkooli tretësirë ​​e pelin


  Një tjetër metodë e njohur për të trajtuar pinworms - një pelin alkoolat. Për ta bërë këtë, të marrë 100 gram lë grimcuar e urtë dhe fara grimcuar kungull, përzierje mirë dhe derdh 05 litra vodka. Kjo barishte duhet të qëndrojë në një vend të errët dhe të ngrohtë për 10 ditë. Trajtimi i sjelljes si më poshtë: 50 ml pika 2 herë në ditë para ushqimit. Tretësirë ​​nuk duhet të përzihen me ujë ose pije. Pas gjysmë ore ju duhet të jetë i sigurt për të ngrënë. Pas një jave do të vëreni se krimb zorrësh zhdukur, dhe kështu ju nuk keni nevojë për ndonjë drogë të shtrenjtë nga farmaci.

  Qepë


  Trajtimi me tretësirë ​​alkoolit e qepë jep rezultate të shkëlqyera në luftën kundër pinworms. Rub 1 qepë të madhe në rende dhe derdh 100 ml vodka. Insistojnë në një vend të ngrohtë për 1 javë, pastaj të marrë 1 lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit. Mos harroni se ky trajtim duhet të vazhdojë për të paktën 4 ditë në pinworms dhe vezët e tyre vyvelysya plotësisht nga zorrë.

  Parandalim


  Larvat krimb zorrësh janë shumë të lehta dhe të padukshme për syrin lakuriq. Ata mund të fluturojnë në ajër dhe të vendosen në lëndë të ndryshme, të tilla si një llambë ose mobilje. Brenda tri javësh pinworms që janë në mjedisin, mund të hyjë në trupin e njeriut dhe të infektojnë trupin. Prandaj, trajtimi - nuk është fundi i procesit të gjetjes shpëtoj e parazitëve. Përveç kësaj ju duhet të kujdeset për disa gjëra.


 • Liri, në shtrat, peshqir dhe pizhame duhet të lahen të paktën 60 gradë, dhe pastaj proprasovani hekur të nxehtë.

 • Ne kemi nevojë për një të plotë të pastër pastrim qilim. Pas pastrimit, hidhni përmbajtjen e qese në një qese plastike dhe menjëherë hidhni. Pije me të ngrohtë fshesë me korrent të ujit.

 • Pluhur mobilje dhe dyshemetë duhet të pastër fshin, leckë reusable të vidyazykatysya më të mirë apo të valoj atë pas përdorimit.

 • Lodrat larë në një makinë larëse, dhe ato që mund të lahen - tërësisht trajtuar ujë dhe sapun.

 • Teach fëmijën pas çdo stol të lajë duart tërësisht me sapun dhe ujë.

 • Fëmijët të shkurtojë thonjtë në minimum - sipas tyre krimb zorrësh lehtë mund të fshehin. Shikojnë fëmijën, kështu që ai nuk i vuri duart në gojën e tij dhe thonjtë nuk kafshonin.

 • Shpesh ndryshojnë fëmijëve veshje gjumi, në shtrat dhe peshqir. Në natën, veshin fëmijën tuaj në brekë e duhura në mënyrë që ai mund të fle lehtë të arrijnë anusit.

 • Për të hequr qafe pinworms, pastrimi i përgjithshëm është e nevojshme për të kryer një ditë pas trajtimit.