Fëmijët e vegjël dhe gjëra të rrezikshme


Ne dashuri tymi tyre të vogël dhe të përpiqen për t'i mbrojtur ata nga ato gjëra ose objekte që mund të shkaktojnë lëndime. Çfarë nuk është e rrezikshme në jetën e përditshme për të rriturit, por ka pak rrezik për fëmijën?
Fëmijët e vegjël dhe gjëra të rrezikshme - gjëra që nuk janë të pajtueshme. Pun, i cili përpiqet për të kuptuar së bashku. I kushtoj vëmendje për atë që ju mund të konsideroni të sigurt për fëmijën e tyre.
1. Pjesë të vogla të lodrave. Ka vetëm ka lodra në dyqanet tona - gëzimi sy. Unë dua të blej të gjitha përnjëherë. Ju doni një moshë të re për të mësuar fëmijët të mendojnë logjikisht, kështu që blej atë designers, transformatorëve, puzzles? Ju lutem. Vetëm të zgjidhni ato në të cilat pjesë të mëdha. Oh, këta fëmijë, ata janë aq interesante që dhe të përpiqen të kontrolloni detalku shije ose të merrni nëpërmjet saj në hundë. Statistikisht, ajo është me lëndime të tilla të marra në fëmijët e vegjël shpesh qendër trauma. Lini lodra të rrezikshme me pjesë të vogla për më të vjetër.
2. enët e bukur. Të ketë fëmija juaj duhet të jetë e bukur - veshje, lodra, enët. Askush nuk e konteston. Vetëm kini parasysh se ku për të ngrënë dhe të pirë fëmijën tuaj. Blerë enët ngjyra pathyeshme ju mund të fshehin rrezik. Kjo është zakonisht më e lehtë dhe do të zgjasë më shumë se porcelan, por pamjen e saj. Shpesh prodhuesit të tilla të përgatisësh edhe pjatat me Melamine. Kur të nxehtë, ajo çan të formuar amoniakut melema. Shëndetin e fëmijës tuaj, këto substanca nuk saktësisht të sjellë, por mund të shkaktojë dëme të pariparueshme.3. Sintetike. Gjërat ne dashuri me sintetike dhe veshin. Ata nuk shtrirë bëj shuk dhe nuk veshin më. Lëkurës gjëra sintetike Vetëm fëmijëve nuk përshtaten - serë. Kjo mund të duket apo të veprojë pelenë miliaria nxituar. Mundohuni të blerë gjëra nga pëlhura natyrore.


4. ngjyra me gëzof. Si të këndshme për të trajtuar butë, lepuri mbuluar me qime ose mbajnë. Fëmijët e vegjël nuk e lënë me të, ditën apo natën. Kur të blesh një lodër butë, vini re pikat e mëposhtme.

Zgjidhni këtë "kafshë", e cila nuk është e flokëve shumë të gjatë. Toy domosdoshmërisht hryaznytsya dhe ju keni për të larë. Pra, fëmija juaj do t'i japë atij një shumë vëmendje. Jo të gjithë është qëndrim puhnastyk. Leshi mund të fillojnë të bien, dhe kështu do të jetë në gojën apo fëmijën shpejti.
Vini re se si vazhdimisht ajo pikturuar. Lag buzë të një shalle fshij dhe lodra leshi pak. Nëse ubravsya shall, mos e blej një kafshë të tillë.


5. shnurochky gjatë. Kids vërtetë si për të kryer një varg të gjitha llojet e lodrave. Kjo është shumë e mirë, vetëm të rregullojë gjatësinë rrip. Nëse litari është shumë e gjatë, atëherë fëmija më shumë gjasa për të marrë humbur në të dhe të bien. Optimale gjatësi - 50-60 centimetra.6. këmbësor. Qartë të Këshillit, e vënë fëmijën në Walker apo jo, ju nuk do të gjeni. Podiatrists në shpikjen e sotme, pasi besojnë se fëmija relakson automjetin, ndërsa në Walker, dhe ata më vonë shokët fillojnë të ecin në mënyrë të pavarur. Dhe shumë prindër janë të bindur se vetëm duke rrethoresh, pionierë e tyre shpejt mësuar të ecin vetëm. Në çdo rast, ju vendosni.


7. Mbulimi rrezikshme. Çfarë kryesisht tërheq mendimin lodër? Ndritshme, ngjyra elegante dhe sipërfaqe me shkëlqim, lacquered. Por jo të gjithë prej tyre janë të sigurta. Struktura e disa ngjyra janë substanca toksike të tilla si kadmiumi dhe plumbi. Ata shkaktojnë alergji dhe helmim. Nëse llak ose bojë aplikuar jo cilësore, atëherë ndoshta shkëputje e tyre nga sipërfaqja e lodra fëmija juaj mund të marrë ato në gojë.

Nëse keni ndonjë dyshim, para se të blesh, të kërkojë për një certifikatë të cilësisë. Substancë toksike në lodër nuk duhet të jetë.


8. karin në një shkop. Ju e dini se kjo është ëmbëlsia e sheqerit e djegur. Për dhëmbët e fëmijëve kjo është një minus i madh. Por depo për ngjyra të ndritshme dhe shije, shtoni ngjyra dhe preservatives. Dhe për pjesën më të madhe, ata nuk janë të natyrshme. Fëmijët më vonë vegjël njihen me cockerels, lepujt dhe ketrat, e kariesit më pak yyazytsirnist dhe alergji. Coli, e cila mban karamele, mund të dëmtojë një fëmijë të vogël, kur ai aksidentalisht bie.9. lodra delikate. Shitjet shumë e lodra të bëra në stil dantella. Ata janë shumë të bukur dhe të vërtetë të tërhequr jo vetëm mendjen tuaj, por edhe fëmijën tuaj. Të refuzojë ato nuk është e nevojshme. Shënim madhësinë e vrimave dhe vrima. Është e rëndësishme që ata ishin ose shumë të vogla ose shumë të mëdha. Vetëm në këtë rast, fëmija nuk do të dëmtojë gishtat interesante.


10. lodra zë të lartë. Bateri, Tweeters dhe tarahtelky me tingujt me zë të lartë mund të friksojnë fëmijën. Dëgjimi i tij është më e mirë për të pranuar të butë, melodi të qetë se tingujt agresive.11. Swing. Tani le portativ ritëm që lehtë në shtëpi. Një pikë e rëndësishme - kontrolloni stabilitetin e strukturës. Shumë ritëm të lehtë nuk mund të mbajë varg e levizjes dhe bien fëmijën tuaj. Nëse këmbët raft kanë substrate huyazytsi, ritëm nuk do të kaloj. Vende duhet të shkoni me një rrip që do të mbrojë fëmijën nga rënie.


12. lodra forcë. Sipas plastike transparente mbështjellë arra me ngjyrë - shumë të bukur. Kjo me siguri të jenë të interesuar në një rrapëllimë fëmijë, ai do të ndjekë sytë e saj, pounding fjalën dhe vetëm hedhin. Nëse plastike është e hollë, ajo ndahet shpejt dhe pastaj - shih pikën 113. artikuj indirekte në veshje. Largohet, aplikimet, ikona dhe butonat me ngjyrë - jo vetëm të dekoroj veshje për fëmijë. Është e rëndësishme që ata janë sewn në mënyrë të vendosur fëmijën dhe nuk mund t'i shqyejnë. Mos harroni të kontrolloni rregullisht detajet gjobë prej forcës "grip".Nëse nuk ka udhëzime lodra ruse, ka gjasa nuk ka certifikatë. Në këtë rast, me cilësi të mirë duhet të pritet.
Ju si një lodër, por lexoni etiketën e parë. Kushtoj vëmendje për të cilën moshë ajo zgjat, fëmija juaj nuk është rritur në të.