Trajtimit dhe simptomat e mononucleosis infektive në fëmijët dhe të pasojave dhe parandalimin e diagnozës
Për herë të parë e sëmundjes mononukleoza infectiosa - mononukleoza infektive - përshkroi ruse mjeku NF Filatov në 1885. Sepse në mjekësi mbërthyer një tjetër emër për sëmundje - një sëmundje Filatov. Quajtur edhe ethe gjëndrave, mononucleosis, pectoris monocitike, lymfoblastozom lloj beninje. Kjo sëmundje infektive që shkaktohet nga një virus, kjo është vetëm subjekt i anthropoids - një njeriu dhe majmuni.
Mononukleoza infektive ndodh me ethe, dhimbje të rënda të fytit, nyjet limfatike rritje dhe ndryshimet hematologjike (të gjakut) të një natyre të veçantë.


Sëmundje jozyrtarisht quajtur edhe "sëmundje studenti" si mononukleoza shpesh ndodh në adoleshencë dhe moshën e rritur e hershme. Në mesin e vajzave Rreziku pik llogariten për 14-16 vjet për djem më vonë - në 16-18.

Simptomat tipike të mononucleosis: fillimi


Simptomet e mononucleosis infektive janë të ndryshme në faza të ndryshme të sëmundjes. Kështu, periudha e inkubacionit asimptomatike mund zgjati prej 5 deri në 45 ditë. Pas fazë mund të ndodhë "harbingers e sëmundjes", - periudhë prodromal gjatë së cilës zhvillimi gradual nga simptomat e zakonshme të sëmundjes;

37-38oS ngritur në temperaturën e trupit (subfebrile);
dobësi, pafuqi, sensibilitet për lodhje të shpejtë;
hundë zihet fryma, skuqje dhe ënjtje e mukozës së orofaringut, bajamet janë zgjeruar me shenja të ngjeshur dhe simptoma të tjera fytit.
Nëse mononukleoza infektive fillon akute, në pacientët befas hedhje të vlerave kritike të temperaturës, ka një dhimbje koke të rëndë, ndjesi të dhimbshme në fyt kur gëlltitjes lëvizjet; në dhimbje njerëzore gjithë trupi, ethe, ai djersitje rëndë. Ethet mund të zgjasë nga disa ditë deri në një muaj ose më shumë, dhe temperatura ndryshojnë shumë.


Simptomet e mononucleosis infektive në mes të sëmundjes

Kulmin e sëmundjes zakonisht ndodh në 6-7 ditë. Në këtë kohë në mënyrë të qartë zbulojnë gamën e plotë të simptomave kryesore klinike:
manifestim i dehje;
grykët akute (angina);
rritja e dukshme në nyjet limfatike (limfadenopati)
Mëlçisë zgjeruar dhe shpretkë (sindromi hepatolienal).
Në pacientët përjetuar përkeqësimin e shëndetit, temperatura të mbajtur të lartë, dhimbje të trupit, dhimbje koke në fjalë, gjendja temperaturë; mononukleoza në të rriturit mund të shoqërohet me ethe për 1-2 javë. Ndikon mukozës e hundës (nazale, rrufitje), faring (rritet dhimbje në fyt, fytit, folikulare, ose Ulçera-hulled Ulçera-nekrotik pectoris). Kur shihet Anglisht dobët shënuar hyperemia zonë oral mukozale pllakë verdhë në bajamet, e cila është mjaft e lehtë shpatull larguar; nganjëherë sulmon të ngjashme me ato që ndodhin kur difterisë. Në anën e pasme të fenomenit hyperemycheskye fyt mjaft e theksuar; pëlhura janë duke u bërë të lirshme, kokrra, ata kanë nodules - follicles, zakonisht hyperplastic.

Duke u lidhur simptoma mononukleoza përfshijnë nyjet limfatike fryrë. Simetrik limfadenopati vërejtur në të gjitha fushat që mjeku mund të inspektojnë dorë. Zonat tradicionale të dëmit janë nyjet limfatike:
zverku;
vendosur nën nofull;
në mënyrë të veçantë - zadnesheynye, përgjatë muskujve kafaz i kraharorit-heqësit-mastoid dhe nga ana tjetër e qafës.
Nyjet limfatike zgjeruar janë madhësia e bizele të kumbulla mund të jenë të rrethuar nga indet fryrë duket se prek kompakt, celular. Kur shqyrtimi gishti i limfatike nyjet pacienti ndjen dhimbje apo ndjen dhimbje të vogël.

Mëlçisë zgjeruar dhe shpretka - simptomat tipike të mononucleosis vërejtur në shumicën e pacientëve. Nuk mund të jetë një sindrom i verdhëzës:
pacienti dhemb përzier, ul oreksin, ka shenja të tjera të dispepsi;
urina bëhet hije të errët;
sclera të verdhë dhe të lëkurës;
Testi i gjakut tregon përmbajtjen ngritur bilirubin;
disa janë enzima shumë aktive (transaminazave).
Gjithashtu gjatë sëmundjes mund të ketë skuqjen e lëkurës (spote, papules), pa një zonim të qartë. Ekzantemë nuk kruhet dhe nuk shkakton shqetësime të tjera, është krejtësisht pa asnjë lloj trajtimi.


Mononukleoza infectiosa: reconvalescence

Pas dy deri tre javë Lartësia e sëmundjes fillon një shërim gradual, pushimi pas mjekimit. Në këtë kohë, pacienti ndihet më mirë çdo ditë, të vendosur temperatura normale, më mërzit pectoris, madhësia normalizuar mëlçisë. Pak më vonë reduktohet në nyjet limfatike normale. Periudha Gjithkush e convalescence individit; rrjedh ndryshe në këtë fazë mononucleosis në të rriturit dhe fëmijët.
Në përgjithësi, sëmundja mund të zgjasë deri në gjashtë vjet, gjatë së cilës periudha akute e faljen interspersed me kalimin e kohës.

Mononukleoza infektive në fëmijët dhe të rriturit të ndryshojnë në simptomat klasike. Në pacientët e rritur prodrome shpesh ndodh me zhvillimin gradual të simptomeve për një kohë të gjatë (nganjëherë 14-15 ditë dhe më shumë) mban ethe, nyjet limfatike dhe bajamet ndryshuar pak, por sindromi hepatolienal dhe ikterik, në vend të theksuar.

Pasojat e mundshme të mononucleosis (komplikimet)

Më të mononukleoza komplikuar nga infeksionet që ndodhin me fajin e patogjenëve të ndryshme, Streptococcus, Staphylococcus aureus, etj Është e mundur zhvillimi i inflamacion i trurit dhe membranat e tij dhe substancave - Meningoencefaliti dhe në situatat kur bajamet përflakur bllokojnë udhë ajrore e sipërme. Shumë rrallë pasojat e mononucleosis përfshijnë lezione dypalëshe (infiltrimi) për llojin intersticiale të mushkërive e uria rëndë oksigjenit, numër të reduktuar të trombocitet në gjak (Thrombocytopenia) dhe madje edhe thyerje e shpretkës. Mononukleoza infektive tek fëmijët mund të çojë në hepatit rënda.


Trajtimi mononukleoza

Në qoftë se një sëmundje është e butë, ose ka një peshë mesatare, nevojën urgjente për shtrimin në spital atje. Një person mund të qëndrojë në shtëpi, pjesa tjetër krevat është rekomanduar nga mjeku në varësi të karakteristikave të sëmundjes. Ushqim dietik (tabela №5) tregon sindromi i prania hepatolyenalnoho.
Trajtimi specifik i mononucleosis infektive në praktikë mjekësore mungon. Terapi përfshin masat e mëposhtme:
eliminimin dehje;
parandalimin e reaksioneve alergjike (agjentët desensitizing emërimi);

trajtim simptomatik;
pritja përgatiten produktet;
gargarë antiseptik.
Nëse nuk ka një infeksionet e vështirë sëmundje, antibiotikët mjekët nuk e përshkruajnë. Kur asfiksia kërcënoi (fyt fryrë, bajamet zgjeruar shumë) ose hypertoksychnosty procesi sëmundje, trajtimi i mononucleosis përfshijnë kursin 3-4-ditore e terapi duke përdorur glukokortikoideve.

Mononukleoza Parandalimi

Kompleks të veçantë për parandalimin e kësaj sëmundjeje sot nuk është zhvilluar; mjekët rekomandojnë masa parandaluese në të njëjtën grup dhe masë si për të parandaluar infeksionet respiratore virale të. Parandalimi lloj nonspecific përfshin përmirësimin e imunitetit dhe rezistencën e përgjithshme ndaj sëmundjeve.

Kush të kontaktoni për diagnostikimin dhe trajtimin e mononucleosis infektive?
Këto çështje janë përgjegjësi e sëmundjeve infektive.