Trajtimi i grykët kronike në të rriturit dhe fëmijët mjetet juridike popullore


Bajamet - është pengesë e parë që mbron kundër mikrobeve të frymëmarrjes. Megjithatë, nganjëherë ata të shkaktojë probleme shëndetësore - zhvillimit të sëmundjes, e cila quhet grykët. Çfarë ju duhet të dini në lidhje me të?
Ka forma të grykët akute dhe kronike. Forma akute - është fyt i njohur lënduar e cila është më shpesh në fëmijët. Arsyeja - një infeksion viral apo bakterial. Kur bajamet janë duke shkuar ekzemë bastisje, ajo mund të tregojë pectoris. Ne e quajmë këtë sëmundje inflamacion akut i bajamet dhe fyt të shkaktuara nga bakteret (Streptococcus). Një nga simptomat e parë të shoqëruara me anginë - një temperaturë të lartë. Ka dhimbje të fytit, dhe nganjëherë dhemb joints. Simptomat karakteristike në përgjithësi janë të dobëta. Dhimbje në bajamet normalisht nuk ha, gëlltitje, dhe nganjëherë flasin. Bajamet e kuqe, nyjet limfatike zgjeruar. Grykët akute shpejt dhe me lehtësi trajtohen. Por kur sëmundja bëhet kronike, trajtimi bëhet më e zgjatur dhe problematike.


Shumë pyesin: mund te kuroje grykët kronike në të gjitha? Përgjigja: Po, mundeni. Për të mësuar se si të bëjnë mjetet juridike popullore, sot ne do të flasim.

Përmbajtje
 • Si për të identifikuar sëmundjen?


 • Simptomet e grykët kronike


 • Çfarë ndodh nëse sëmundja nuk trajtohet?

 • Trajtim


 • Terapeutik Pije

 • Recipes me Propolisi

 • Fenugreek

 • Bajamet makarona

 • Recetë e shijshme

 • Akacie Shpëlaj

 • Inhalacion

 • Vajguri

 • Hudhër

 • Shurup qepë

 • Grykët në shtatzëni

 • Recetë murgjit Tibetan


 • Parandalim


 • Si për të identifikuar sëmundjen?  Nuk është gjithmonë një njeri e kupton se ai ka grykët kronike. Fakti që simptomat e sëmundjes jo specifike, dhe ndonjëherë jo edhe bajamet i sëmurë zmadhuar. Sëmundja zakonisht është rezultat i përsëritjes angina, e cila çon në ndryshime në strukturën e bajamet dhe rrjedhën e fshehur e infeksionit.

  Simptomet e grykët kronike • dhimbje të vogla të përsëritura të fytit

 • Ndjenja e pengesave në fyt

 • pectoris shpeshta

 • dhimbje qafe

 • vështirësi gëlltitjes

 • fryma e keqe

 • shije të keqe në gojë

 • nyjet limfatike zgjeruar në qafë.


 • Pacientët gjithashtu raportuan se në mënyrë periodike të respektojë formimin e veshjes të bardhë ose të verdhë në bajamet. Kjo mund të shoqërohet nga simptomat e mëposhtme:

 • Ethet e pashpjegueshme

 • dobësi

 • imunitet të ulët.


 • Çfarë ndodh nëse sëmundja nuk trajtohet?  Në infeksion kronik grykët "qetësohet" dhe "fshehur". Megjithatë, ajo është në çdo kohë mund të përhapet jo vetëm në amygdala, por edhe të marrë në organet e qarkullimit të gjakut dhe të largët dhe të prishin sëmundjeve të tilla infektive:


 • reumatizmi

 • glomerulonefriti

 • artrit

 • psoriasis

 • miokard

 • sëmundje vaskulare

 • Problemet gjinekologjike (veçanërisht në shtatzëni)


 • Prandaj, ne ju rekomandojmë që të përdorni mjetet juridike popullore për një herë dhe për të gjithë të hequr qafe këtë sëmundje. Mos harroni se bajamet tona grykët të pushojë të jetë mbrojtës i trupit dhe janë një objekt i rrezikshëm. Mundohuni për të filluar trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur.

  Trajtim


  Ne do të doja të theksohet se më së miri e përshkruan metodat e aplikuar gjerësisht për të përshpejtuar progresin e shërimit. Ju duhet të mendoni rreth asaj se si për të rritur sistemin tuaj imunitar - dhe pastaj çdo infeksion ju nuk do të jetë i frikësuar.

  Terapeutik Pije
 • Në një gotë me ujë të ngrohtë, shtoni katër lugë mjaltë, 1/4 lugë çaji kripë, dhe lëng shtrydhur fllad i një gëlqere ose limon. Të gjitha këto komponente janë të përziera tërësisht së bashku. Ju do vitaminë pije që ju duhet të pini dy herë në ditë. Kjo është një nga recetat më të mira lokale, si për të trajtuar grykët, e cila është e rekomanduar veçanërisht gjatë shtatzënisë.

 • Hiq energji dhe ndihmon në vijim: çdo natë para gjumit pini një gotë qumësht të nxehtë me një majë e pluhur shafran i Indisë dhe piper. Vazhdo trajtimin për tre netë me rradhë. Kjo pije mund të jenë të përgatitur edhe për fëmijët e vegjël.

 • Kombinimi i karrota, panxhar dhe lëng shalqi është një tjetër mënyrë e shkëlqyer se si për të kuruar grykët kronike. Mix 300 ml lëng karrote me 100 ml lëng panxhar dhe 100ml lëng kastravec. Rezultuar të lëngshme për të pirë një herë në ditë.

 • Në 50 ml vlim qumësht 12 g lule vjollcës. Qumësht Strain, dhe pasi ajo fitilin poshtë, pini. Gjithashtu, grykët kronike trajtohet lule të thata të violets. Për ta bërë këtë ata duhet të skuqura me pak vaj perimesh dhe të aplikojnë në qafë gjatë natës si një vë llapë. Vetëm mbani në mend se gjatë shtatzënisë fasha të ngrohta kundërindikuar.

 • Në trajtimin e grykët kronike shpesh përdoret çaj xhenxhefil, sepse ajo vret gjitha infeksionin dhe ul inflamimin. Për më tepër, në ditë të ftohtë zyyazytsi xhenxhefil të ngrohtë dhe për t'u dhënë forcë. Si për të përgatitur një pije? Muzik copë rrënjë xhenxhefil të freskët në madhësi 5-7 centimetra integruar ose me çdo mjet tjetër. Pastaj dy feta limoni dhe dy karafil të hudhër. Vënë gjithçka në një tigan, shtoni gjysmë litër ujë dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për njëzet minuta. Pasi ta hiqni tenxhere nga të nxehtit, shtoni pak mjaltë për çaj shije të mirë. Mjalti është një tjetër mikrobicidet natyrore, por vapa e shkatërron pronat e saj. Merrni çaji duhet të jetë 1-2 orë pas një vakt, 3 herë në ditë. Ky trajtim është i përshtatshëm për fëmijët dhe të rriturit, si dhe shtatzënia.

 • Keqësimi grykët dhe heq çaj Comfrey. Blej një paketë të comfrey lë farmaci ose në verë zagotovte veten. Nëse ju doni të shërohen sa më shpejt të jetë e mundur, atëherë ju mund të shtoni bar grimcuar dhe xhenxhefil të thata. Disa teaspoons e centralit derdh ujë të valë dhe le të krijoj. Në një pije gati mund të shtohet në shije sheqer ose mjaltë. Ky çaj mund të sigurtë të pini gjatë shtatzënisë. Pronat Comfrey shërimit njohur për një kohë të gjatë.


 • Recipes me Propolisi


  Përfitimet e Propolisi overemphasized - ajo ndihmon trajtimin e shumë sëmundjeve, duke përfshirë grykët kronike. Si të aplikoni? Ne ndajmë disa mjete popullore.


 • Recetë e thjeshtë - një përzierje e vajrave krem ​​Propolisi. Kështu, të naftës duhet të jetë 10 herë më e madhe se Propolisi. Merrni 10-15 gram i parave të gatshme 3 herë në ditë në një stomak bosh. Trajtimit Propolisi është 2 javë. Kjo metodë është e përshtatshme edhe gjatë shtatzënisë.

 • Merrni 20 g Propolisi, pres dhe derdh 100 ml të alkoolit të pastër mjekësore. Kjo do të thotë që ju duhet të niset për tri ditë në një vend të errët dhe të ngrohtë. Pastaj merr tretësirë ​​të alkoolit nga Propolisi 3 herë në ditë 20 pika. Ajo mund të shpërbëhet në pak ujë të ngrohtë ose qumësht. Përveç kësaj, ju mund të gargarë: kjo është një gotë me ujë, shtoni 10 pika të tretësirë.

 • Natyrore Propolisi - ilaç më të mirë gjatë shtatzënisë, kur ndonjë "kimisë" është i kundërindikuar. Një pjesë e vogël e fondeve të mbajë në gojë aq kohë sa të jetë e mundur (teorikisht - ditë). Propolis nuk ndihmon vetëm në trajtimin e grykët kronike, por me grykët, pezmatim i fytit, inflamacion në gojë. Ajo është plotësisht i sigurt për fëmijët, por ju duhet të bëni të sigurtë që fëmija nuk gëlltitje Propolisi.


 • Fenugreek


  Merrni një gjysmë litër ujë, shtoni 2 lugë fara fenugreek, dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për rreth 30 minuta. Pastaj largohen supë të ftohtë. Pasi ta keni tendosje atë, pije fyt në 2 herë në ditë. Fenugreek - është një nga mënyrat më të mira për të trajtuar grykët kronike. Nuk është e kundërindikuar gjatë shtatzënisë.

  Bajamet makarona


  Kur njerëzit të përshkruar metoda të, është e pamundur të mos përmendur të tillë një procedurë efektive si paste vendosja në bajamet e sëmurë. Gati mjetet e nevojshme për të imponuar mbi q-tip, të hapur gojën tuaj, shtypni atë me një lugë, dhe të përpunuara me kujdes pacientët paste bajame. Është e këshillueshme që të pyesni dikë për ndihmë, si medikamente vetë aplikuar është shumë problematike. Procedura nuk është i kundërindikuar gjatë shtatzënisë, dhe madje ndihmon në eliminimin nga drejtimin e grykët kronike. Si të gatuaj makarona? Këtu janë dy receta

  Metoda e parë e trajtimit: Merrni sasi të barabartë të farat e sinapit, liri, elb, radishes dhe rrënjë rrikë. Kjo bluaj në një mulli kafeje. Për të siguruar konsistencë një mjet kashopodibnu, shtoni pak ujë. Siç kemi thënë, kjo makarona duhet të zbatohet për të pacientëve bajamet. Kursi i trajtimit: 7-10 ditë.
  Ushqim i dytë Recetë: djeg disa degë, zymbyl, dhe hiri që rezulton shtoni vaj mustardë (për të formuar një paste trashë). Aplikoni përzierje në bajamet tuaj çdo natë për të hequr qafe grykët kronike.

  Recetë e shijshme


  Ju mund ta trajtoni grykët dhe mënyrë aq të shijshme dhe të kënaqshme: vlim disa fruta fiq të papërpunuara dhe fshij ato në rende. Pasi fiq ftohur pak, të marrë një lugë çaji, por nuk gëlltitni, prisni derisa pure shpërndahet ngadalë në gojë, enveloping bajamet sëmura. Siç ju e kuptoni, kjo teknikë nuk ka dëm, madje edhe gjatë shtatzënisë, dhe shumë e rehatshme në trajtimin e fëmijëve (ata me kënaqësi të bien dakord për të ngrënë goodies tilla).

  Akacie Shpëlaj


  Në tas me ujë të shtoni disa leh prej akacieje dhe i është vënë zjarri. Vlim do të thotë rreth 20 minuta. Pasi supë ka ftohur, tendosje supë me lëng mishi dhe e përdorin për gargarë. Kjo është një ndihmë e madhe për trajtimin e grykët kronike.

  Inhalacion


  Vlim me ujë në një tigan të gjerë, shtoni disa pika të pemë çaji vaj. Pastaj ligët mbi kapacitetin e nxehtë, duke hedhur një peshqir mbi kokën e tij në mënyrë që në fund të saj krejtësisht të mbuluar në buzë të pan. Çiftet respirable nxehtë duan për aq kohë sa ju jeni në gjendje. Një mbytje shtesë avantazh është fakti se ajo ndihmon poret pastër lëkurën. Me këtë teknikë është e mundur për të trajtuar jo vetëm grykët kronike, por kollë e thatë. Mos harroni se trajtime të ngrohjes gjatë shtatzënisë nuk është i rekomanduar.

  Vajguri


  Është trajtim shumë e pazakontë e grykët kronike, por, sipas të njerëzve me përvojë, shumë të efektshme. Ju duhet për të gjetur një vajguri mirë rafinuar. Gjatë ditës sa më shpesh që pacientët e mundshme bajame yndyrat vajguri. Të rëndësishme: vajguri mund të trajtojë vetëm grykët kronike, por në vidyazykatysya angina më të mirë të tij. Për të përhapur bajamet vajguri nevojë për një shkop të gjatë me një plagë leshi pambuku deri në fund. Procedura kryhet me kujdes maksimal.

  Edhe pse kjo është një nga recetat më të mira për trajtimin e grykët, për fëmijët është më mirë që të gjejnë mënyra të tjera. Dhe, sigurisht, vajguri kundërindikuar në shtatzëni.

  Hudhër


  Edhe nxënësit e dinë se hudhër - një ilaç natyror për infeksion. Në raste të tilla si grykët, ajo është gjithashtu e përkryer. Vetëm të përpiqet gjatë ditës sa më shpesh të jetë e mundur të bëj hudhër. Ai përkryer dezinfekton në fyt dhe vret të gjithë infeksionit, dhe jo të dëmshme, madje edhe për fëmijët e vegjël (nëse nuk mund të bindë një fëmijë për të ngrënë një karafil të hudhër). Në shtatzëni, kjo metodë është gjithashtu shumë e rekomanduar.

  Shurup qepë


  Ne do të japim dy shurup recetë kundër grykët: një të butë, dhe është i përshtatshëm për fëmijët e vegjël. Së dyti - e mprehtë, por më efikase (të përshtatshme për të rriturit).

  1. shurupit për Fëmijë
  Një qepë të madhe peeled dhe finely copëtuar, i hedh ujë të ëmbël të rëndë (1 filxhan) dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët derisa të lëngshme është konvertuar në shurup.

  Si mund ta marr? 1 lugë çaji - për fëmijët deri në 10 vjet ose 1 lugë gjelle - për fëmijët më të vjetër. Merreni dozën e saktë tri herë në ditë. Vazhdo trajtimin deri në zhdukjen e plotë të simptomave.
  2. shurupit për të rriturit
  Merrni para, qepë peeled dhe i copëtuar, do ta spërkatë me sheqer. Cover dhe të lejojë që të qëndrojë për disa orë deri në shurup.


  Si mund ta marr? 1 lugë çaji disa herë në ditë. Në këtë mënyrë ju mund të trajtoni grykët gjatë shtatzënisë.

  Grykët në shtatzëni


  Gjatë shtatzënisë, gratë duhet të mbani mend jo vetëm shëndetin e tij, por edhe në shëndetin e fëmijës së tyre. Pra trajtojnë çdo sëmundje duhet të thotë vetëm natyrore. Bajame - nuk është përjashtim. Mundohuni të hequr sa më shpejt të jetë e mundur dhe inflamacion të shkatërrojë infeksionin asgjë fëmijës tuaj kërcënuar.
  Pra, në qoftë se gjatë shtatzënisë ju zabolilo fyt, provoni këtë metodë të trajtimit si shurup të hudhër. Shtrydhur 40 g karafil freskëta të hudhër grimcuar, përziejnë atë me shurup të ngrohtë e bërë nga 80 gram ujë dhe 80 gram sheqer (në vend të shurupit ju mund të përdorni lëng mjaltë).


  Si mund ta marr? 1 lugë çaji 4-5 herë në ditë.
  Ja një tjetër recetë, si ta trajtoj një dhimbje të fytit gjatë shtatzënisë: bluaj 1 - 2 karafil të hudhër të freskët dhe të holluar me qumësht të nxehtë. Marrë disa herë në ditë për 1 lugë çaji. Megjithatë, hudhër nuk duhet të përdoret në sëmundje të tilla si dështim të mëlçisë dhe ndjeshmëria ndaj alergjive.
  Këtu është një recetë e mrekullueshme që është e rekomanduar për të trajtuar grykët gjatë shtatzënisë dhe në fëmijë të vegjël:

 • mallow egër - 30 g

 • gjethe dhe rrënjë alte - 30 g

 • gjethe delli gjethe - 30g


 • Një lugë gjelle e përzierje derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për 1 orë në një termos. Rezultuar infuzion të marrë një gjysmë gotë me mëngjes dhe në mbrëmje. Treat këtë mënyrë grykët nevojë 3-5 ditë.

  Recetë murgjit Tibetan


  Në Tibet, të gjitha sëmundjet janë trajtuar ekskluzivisht kullosa, ushqimin e duhur dhe zakonet dobishme. Sa më shpejt si një sëmundje të caktuar, murgjit lokale të ulen në një dietë për të pastruar trupin. Për të kuruar grykët, tibetianët pastrohen sa më shpesh të jetë e mundur gjuhën e pllakatë furçë të posaçme (për këtë të arsyeshme dhe të rregullt të dhëmbëve). Fakti që bastisje - një terren ushqyes për bakteret dhe pastruar atë, ju pastruar trupin tuaj. Gjithashtu në Tibet përdorur për nxjerrjen e një gargarë:


 • Kamomil - 40 g

 • Sage lë - 40 g

 • Rhizome pechornyka - 40 g

 • Lë Oplodni dhe arra - 40 g


 • Si të gatuaj: 1 lugë gjelle e bimëve pour 1 filxhan ujë, vlim për ngrohje të ulët për 5-7 minuta, pastaj të lënë në një vend të ngrohtë për 1 orë. Kjo recetë është i përshtatshëm edhe për fëmijët.
  Dhe tani shikoni në një pjesë të ofertës transferimi i famshëm Dr. Komarovsky dhe problemet grykët:


  Parandalim


  Pasi të keni kryer me sukses trajtimin e grykët kronike, është koha për të menduar për parandalimin e duhur. Si të bëhet kjo? Këtu janë disa këshilla të thjeshta:


 • të kujdeset për higjienën kujdesshëm me gojë (përveç pastrimit normale, përdorni pe për të pastruar dhëmbët dhe rinses me gojë për të);

 • frymë të saktë: thith me hundë të ngrohjes dhe ajrit të pastër. Nëse një person merr frymë përmes gojës, pastaj goditje e ajrit të ftohtë bie direkt mbi bajamet;

 • ventylyruyte dhe moisturize e ajrit, për të parandaluar tharje të tepërt të mukozës;

 • kufizojnë pirjen e duhanit (të dyja aktive dhe pasive);

 • Shmangni ushqimin e kripur, aromë dhe e nxehtë shumë, e cila jo vetëm që thaj mukozës, por mund të dëmtojë ata;

 • Luftoni me alergji të pengojnë depërtimin e mikrobeve në mukozës;

 • Forcimi hani ushqime "vij" e gojës, të tilla si vaj liri, pije qumësht, mjaltë, gjalpë, krem, pelte;

 • stimulon sistemin imunitar përmes aktivitet të rregullt fizik, dietë të lehtë tretshëm dhe të balancuar, gjumë të mirë dhe të pushoni;

 • hani ushqime të pasura me vitamina A, E, C dhe D.