Rreziku i helmimit fëmijët e vegjël


Helmimi - aksidentet më të shpeshta me fëmijët. Shpesh vuajnë fëmijët nën tre vjet. Rreziku i helmimit lidhur kryesisht me faktin se, duke e ditur të botës, fëmijët shije ajo shije. Kuti me bojra, jar ndritshme - crumbs nuk mund të kalojë dhe nga droga. Ky mjekim është shkaku i helmimit në 80% të rasteve dhe 20% prej tyre përfundojnë në tragjedi.
Rreziku i fëmijëve helmuese
Rreziku i helmimit të fëmijëve të vegjël është shumë më e lartë se në të rriturit. Kjo është për shkak të veçantive të trupit të fëmijës. Rinj fëmija, aq më e vështirë të kapërcyer dehje. Aciditeti fëmijët e vegjël stomaku të vogla, në mënyrë që ata marrin helm të mjaftueshme zhytur shpejt. Dhe sa më shpejt substancë shkrin, e shpejtë akumulimin e tij në gjak.


Përveç kësaj, helm në fëmijët e vegjël të qëndrojnë më gjatë për shkak të mëlçisë i tyre është më i ngadalshëm. Dhe aftësitë e filtrimit të veshkave nuk janë aq të mëdha, në mënyrë që tretës toksike nga trupi më vonë.
Në mënyrë tipike, helmimit të shoqëruar nga të vjella dhe stools lirshme, shpejt çon në dehidratim. Kjo është për shkak se trupi nga kaliumit dhe natriumit, të cilat janë të nevojshme për funksionimin normal të trurit, zemrës dhe veshkave. Prindërit duhet të dinë se marrja e fëmijës dimedrol katër tableta apo pilula gjumi pilula një fatale. Edhe pika "Nazyvin" ose "Nazol" mund të shkaktojë helmim nëse prindërit rrisin dozën e tyre, duke iu referuar efikasitetit të ulët të drogës. Vetëm 10 pika mg mund të jetë dozë vdekjeprurëse. Por rreziku më i madh i helmimit vjen nga antihistamines për të shpëtuar 26% e fëmijëve dështoi.


Çfarë mund të helmojnë fëmijët
Një fëmijë mund të jetë helmuar ndonjë substanca të rrezikshme, e cila është në gjendje të arrijë. Disi më pak shpesh se droga helmimit të ndodhë benzinë ​​helmimi, pastrimin e produkteve shtëpiake, vajra makinë, vajguri. Megjithatë, udhëheqësi për "popullore" fëmijët e vegjël "Kretë" mjet për tub pastrim. Përveç kësaj, një rrezik i konsiderueshëm i helmimit vjen nga kërpudha, manaferrat, alkoolit.
Foshnjat mund të helmuar nga qumështi mjekësi. Përveç kësaj, lëkura e foshnjave lehtë thith fondet e depozituara në të, sepse ka raste të dehjes alkool salicili, acid borik përmban ointments merkuri.

Sepse fëmijët janë shumë të ndjeshëm ndaj gazeve helmuese, helmimi të mundshëm të ngjyra, bojra, tretës.
Cili ishte shkaku i helmimit fëmijë, shpesh faji qëndron me babain e tij. Ndonjëherë ata harrojnë për të fshehur drogë të rrezikshme. Shpesh lëngjeve kimike janë në kontenierë të ndritshme e cila tërhoqi vëmendjen e një fëmijë të vogël.

Cili është rreziku i helmimeve fëmijëve
Helmimi troket trup, veçanërisht fëmijët, nga ulluk. Në përpjekje për të sjellë helmin e tyre nuk është e nevojshme, fëmija ka nevojë për ndihmë mjekët. Efektet e helmimit mund të jenë të paparashikueshme, fëmija mund të mbetet me aftësi të kufizuara ose nuk mbijetojnë, çdo gjë do të varet nga sasia e substancave toksike të miratuara trupin dhe karakteristika të fëmijës.

Gjithsesi, për të shmangur ndërlikimet e pamundur. Një trup i një fëmije mbart ato shumë më të vështirë se sa të rriturit, sepse fëmijët e frymëmarrjes dhe rrahje zemre të përshpejtuar, mukozën e ezofagut dhe stomakut janë më të ndjeshëm, dhe veshkave dhe mëlçisë punën më ngadalë. Prandaj është yyazytsirno që të sjellë helmim traktin gastro-intestinale, veshkave, kardiovaskulare dhe sistemin nervor.
Për fat të keq, helmimi ndonjëherë të çojë në vdekje. Më shpesh kjo ndodh në qoftë se ju nuk mund të kohë për të përcaktuar shkakun e helmimit dhe dozë e substancave toksike të marra. Për të zvogëluar rrezikun, prindërit duhet të jenë të vetëdijshëm për simptomat e helmimit dhe madje edhe para ardhjes së ambulancës në përpjekje për të sjellë substancën rrezikshme nga trupi i fëmijës.


Simptomat e helmimit
Zakonisht fëmijët menjëherë dështime ndodhin, nuk i binden këmbët, krahët. Fëmijë mund të bjerë në gjumë shpejt, kështu që është e pamundur që të zgjoheni. Ndonjëherë fëmijët flasin më, ose, në të kundërtën, ata thonë se një shumë e shkrifët. Gjithë kjo tregon ndikimin e sistemit nervor qendror. Në të njëjtën kohë ka një çrregullim të frymëmarrjes, ajo është e zhurmshme, sipërfaqësore, ndezur. Lëkurë të zbehtë, duke pasur konvulsione, koma ndonjëherë ndodh. Shpesh fëmijët vazhdimisht vjella vërejtur dhimbje barku, diarre, ethe.


Çfarë duhet të bëni kur një helmimi
Nëse prindërit dyshoni se helmimi duhet të telefononi menjëherë një ambulancë. Në pritje për të kërkuar fëmijë se ai ishte në gojën e tij, ose kërko apartament në kërkim të lëngjeve, kavanoza, tuba.
Nëse ka pasur helmimi me monoksid karboni, avujt toksike, fëmija duhet të hiqni të ajrit të freskët, të kthehet kokën në njërën anë dhe pulsin hetimi.
Kur helmimi me alkali ose acid nuk mund të sjell të vjella. Këto lëngje vetëm të rrisë fushën e djegieve. Fëmija mund të jepet për të pirë vaj perimesh, qumësht, vezë e bardhë - që mbulon stomakun. Kur helmimi acid fenik japin ujë gëlqere. Për të reduktuar dhimbje në bark, ajo vendos masë akujsh notues. Në raste të tilla të ndaluara sode ushqim, ajo gërryen stomakun edhe më shumë. Nëse një fëmijë ankohet për dhimbje barku, sidomos pas gjoksit, ata në përgjithësi nuk mund të japin lëngjeve.

Nëse fëmija është i helmuar mjekësi, ai duhet të japë qumësht ose vezë e bardhë. Në qoftë se helmimi ka ndodhur për shkak të produkteve të rëndomtë që vijnë ndihma emergjente sjell të vjella dhe qymyr aktivizuar.