Fëmijët Oksaluriya - trajtim, simptomat, dietë për oksaluriyi


Oksaluriya (nga Oxalis greke -. «Lëpjetë», uron - «pee") - një sëmundje të shkaktuar nga një përmbajtje të lartë të oxalate kalciumi në urinës, e cila është të lëshuar së bashku me të në formën e kristaleve. Në mjekësi oksaluriyu dalluar oksaluriyu fillor dhe të mesëm. Primar është trashëguar, ndërsa sekondar është shkaktuar nga përdorim njerëzor të produkteve të përmbajnë acid oksalik, sikurse kriperat e tij.
Oksaluriya lidhur me metabolizmin shkelje mineral në trupin e njeriut, si dhe zorrë të pamjaftueshme dhe të rritur thithjen e kalciumit në gjak. Humbja e oxalate kalcium beftë për shkak të mungesës së magneziumit. Në përcaktimin e bilancit vitaminë vërejtur në oksaluriyi përmbajtje të ulët të vitaminave A, B6.
Arsyet Oksaluriya


Etiologji oksaluriyi mjaft të ndryshme. Ajo përfshin të dy trashëguar çrregullimeve (rritje oksaluriya primar) dhe proceseve të ndryshme patologjike në traktin digjestiv, faktor ushqimor.
Shkaqet kryesore të oksaluriyi përfshijnë:
- Defekte në enzimat që ndikojnë proceset e absorbimit të oxalate kalcium dhe largimin e saj nga trupi. Këto defekte zakonisht i trashëguar.
- Të ardhurat në dietë e sasive të tepërta të oxalate (lëpjetë, çokollatë, kakao, raven, speca).

- Sëmundja e Crohn-it (sëmundje kronike të traktit gastrointestinal).
- Prania e kushteve të ndryshme patologjike të zorrëve, kolit ulcerative. Një shembull është mungesa e baktereve acid laktik, i cili çon në trazirat në procesin e degradimit të oxalate në traktin e tretjes. Rritje thithjen e oxalate. Trajtimi i këtyre kushteve bazuar në përdorimin e probiotics për të rivendosur microflora zorrëve.
- Operacioneve, duke përfshirë kirurgji në zorrët.
- Mungesa e vitaminës A dhe vitaminë B6 abuzimit të acidit askorbik.

- Faktorët negative mjedisore.
Në disa raste, në varësi të kushteve në të cilat zhvillohet sëmundja, oksaluriyi ndarë në disa grupe:
• Grupi 1. Karakterizohet nga polyhenno trashëguar nephropathy për shkak të anomalive të oksalik zbuluar në shtetin e paqëndrueshme e membranave qelizore e veshkave.
• Grupi i dytë - fëmijët oksaluriya me sëmundje të ndryshme të sistemit urinar (glomerulonefriti, pielonefrit, etj). Arsyeja është proces oksaluriyi mesme patologjike në membranat qelizore e veshkave si rezultat i rrjedhës së sëmundjes kryesore veshkave.

• 3 Partia - prania e nephropathy cilat kanë zhvilluar në një kushte të pafavorshme mjedisore.


Simptomat Oksaluriya


Në të rriturit dhe fëmijët, pas 5 vjet e simptomave të sëmundjes në vijim: prania e dhimbjes në të ulët mbrapa, dhimbje të barkut, rrit volumin urinar, sulmet e dhimbje barku i veshkave, lodhje, test urina zbulon praninë e proteinave, qelizave të gjakut (leukociteve, eritrocitet ) oxalate.
Depozitat e mëdha të oxalate veshkave mund të shkaktojë qarkullim të dobët, të zhvilluar nekrozë dhe nefrit. Gur zakonisht i lidhur me çrregullime të ekuilibrit koloidale të produkteve të inflamacionit ne zgjidhjen e urinës. Çrregullime të mundshme neurologjike si neuroza, dhimbje koke të shpeshta.

Zakonisht fëmijët oksaluriya mosha kopshtit mund të ndodhë pa asnjë manifestimeve klinike. Në këtë rast oksaluriyu diagnostikuar përmes ekzaminimit mikroskopik të urinës. Qëllimi - për të përcaktuar përmbajtjen sasior të oxalate në urinë.
Oksaluriya rënda karakterizuar nga depozitat e mëdha të kripës në indet e veshkave dhe, rrjedhimisht, zhvillimin e nephrocalcinosis. Shpesh ai nephrocalcinosis është dështimi më tej shkaku i veshkave.
Në raste të rënda oksaluriyi shënuar shenja të muskujve dhe kockave. Oksaluriya mund të ndodhë në kombinim me sëmundjet e lëkurës dhe aparatit respirator.

Diagnoza laboratorike është kryesore metodë diagnostike zbulimin oksaluriyi. Me të janë: rritja e oxalate gjatë analizave biokimike e urinës, oksalatnaya crystalluria, mykroproteynuryya, shënuesit mykroэrytrotsyturyya tsytomembran shtetit të paqëndrueshme, mungesa e ndonjë treguesve ekspres mosfunksionim tuba.Trajtimi Oksaluriya


Trajtimet kryesore oksaluriyi përfshijnë ilaçe dhe emërimin e një dietë të veçantë për të shmangur marrjen e sëmurë të hahet trupin përmban në acid saj përbërjen oxalic në sasi të mëdha. Ndërhyrja e Kirurgjisë përdoret në komplikacione oksaluriyi.

Për një nga mënyrat për të luftuar oksaluryey përfshijnë rritjen e sasisë ditore të ujit të konsumuar nga 50% (shuma e rekomanduar e lëngshme të emëruar në përputhje me moshën e pacientit), si ajo zvogëlon përqëndrimin crystalloid në urinë. Ky përcaktim është e mundur në rastin e veshkave normale dhe sistemit të qarkullimit të gjakut. Gjithashtu tregohet pacientët marrin pije shtesë në mbrëmje, para gjumit, ndërsa ujërat e preferuara minerale (marra për rreth 2 javë), që përmban bikarbonat, kripë, bikarbonat natriumi, dhe të tjerët.

Trajtimi i drogës është i bazuar në aplikimin:
- Membranostabylyzatorov dhe antioksidantë. Kështu, për trajtim oksaluriyi caktuar vitaminë A (1000 IU vitit të përditshme) në kombinim me vitaminë E (dozimit nuk kalon 15 mg / ditë). Vitaminë Kursi është 3 javë, kryer çdo tre muaj. Përveç kësaj, vitamina B6 është përdorur (ditor 1-3 mg / kg), vitaminë B2 (25-5 mg në ditë), përdorimin e kombinuar të dy vitamina të dobishme. Efektivisht drogës Dymefosfona (15% zgjidhje) - 30 mg / kg në tri doza të ndara. Zakonisht drogës është dhënë për fëmijët të cilët kanë gjetur astmë ose dermatit atopic.

- Përgatitja Ksydyfon (2% zgjidhje) rregullon nivelet qelizore të kalciumit në trup dhe kripërat e saj parandalon depozitimin në inde, pengojnë veprimtarinë e tepruar Fosfolipaza. Dozimit - një ditë 10-20 mg / kg ne dy doza të ndara.
- Chelators (p.sh. Enterosgel). Pacienti Emërohet qëndron në rajon me një mjedis të pafavorshëm.
- Probiotics për përmirësimin e microflora zorrëve.
Balneotherapy rekomandohet gjithashtu si një masë e karakterit tonik (vendpushimet ujërat minerale. Zheleznovodsk, Pyatigorsk, Kislovodsk, etj).

Mjekësisë tradicionale në trajtimin oksaluriyi sugjeron përdorimin zierje e kënaqur (oats 1 filxhan deri në 2 litra ujë, lëng mishi, çiban, ikjen, të marrë një filxhan 2 herë në ditë), maja që bën birrë, derdh një gotë neharyachiy ujë 15 g maja prisni një kohë pastaj pi) fytosborы (para se zbatimi i tyre duhet të konsultoheni me një specialist).


Ushqimi për oksaluriyi


Në trajtimin dietë oksaluriyi luan të njëjtin rol si trajtimet e tjera (ilaçe, kirurgji). Me dietë terapeutike nuk mund vetëm të përmirësojë gjendjen e pacientit, por edhe për të parandaluar formimin e mëtejshëm të kripërave, të zgjedh bilancin fluide dhe electrolyte duke hequr pacientin nga ushqime dietë që janë një burim i oksalik.

Kur oksaluriyi dietë në fëmijët është e ngjashme me atë në të rriturit. Para se të shkoni në një dietë, ju duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të bëjë një skemë vakt, bazuar në të dhënat personale të pacientit.
Ushqime që duhet të përjashtohen nga dietë kur oksaluriyi: ushqim, përmban në acid oxalic përbërjen e saj (raven, fiq, spinaq, kakao, kalë dori, etj), ushqyes supave, mish, ushqime të yndyrshëm, broths, mish, erëza, turshi, erëza seasonings, marinades, enët me xhelatinë (përmbytjet, jellies, etj).

Produktet e rekomanduar në oksaluriyi: fruta (të nxitur sekretim të oxalate nga trupi), produktet me vitaminë B6 (elb, hikërror, mel, bollgur, kumbulla të thara, alga deti, etj), perime të pasura me fibra dhe pektin.
Megjithatë, jo të gjitha perimet mund të përdoret në rast oksaluriyi. Ushqimi tek fëmijët duhet të përfshijë një numër të kufizuar të patate, karrota, domate, qepë, panxhar (të rriturit si edhe). Ajo duhet të monitorojë futje e blueberries, currants zi. Të naftës në dietë në oksaluriyi lejohet në sasi të vogla dhe kryesisht perime.

Gjatë dietë përdorur mish të zier dhe peshk. Vetëm pas këtij trajtimi ju mund të piqem, skuqura apo merak. Zierje është përdorur për reduktimin e bazave purine.
Përmbajtja e kripës dhe karbohidratet duhet të reduktohet në dietë. Normalisht, marrja e përafërt ditore e ushqyesve duhet të jetë: proteina - 100 g, karbohidratet - jo më shumë se 550 g, yndyrë - '70 Fuqia pjesshëm, deri në 6 vakte në ditë me një pije të përzemërt.