Shenjat e para të diabetit te fëmijët dhe zroslыh
Mirë se vini! Duket se unë kam të gjitha shenjat e hershme të diabetit (vazhdimisht etje, shpesh shkoni në banjë, trupi itchy ndjehen dobësi). Janë diabeti e mia?
Shenjat kryesore e para të diabetit në fëmijët dhe të rriturit është me të vërtetë etje dhe urinim i shpeshtë, dehidratim, e cila mund të shoqërohet me humbje peshe. Por simptomat e diabetit lloje të parë dhe të dytë mund të ndryshojnë. Për të vendosur diagnozë të saktë, një test i gjakut është e nevojshme.


Mirë se vini! Unë jam 30 vjeç. Nja dy javë më parë, filluan të ndjehen thatësi e vazhdueshme në gojë, për shkak të asaj që ishte për të pirë shumë dhe si rezultat - shpesh shkojnë në tualet. Filloi probleme me gjumin. Kaloi sheqerit në gjak, mjek qarkut tha se shifrat shumë më të larta se normale, kështu që ju duhet të konsultoheni me një endokrinolog, por ai do të jetë në vendin e vetëm 10 ditë. Unë jam i frikësuar, sepse nëna ime dhe gjyshja vuajnë nga diabet tip II, dhe kam dëgjuar se ai trashëguar. Përveç kësaj, unë mbipeshë. Ju lutem tregoni mua, unë jam me të vërtetë i sëmurë me diabet? A nuk është tani të shmangen pa drogë?

Unë nuk mund të them asgjë pa rezultatet e testimit të gjakut. Duke folur foto klinike të sëmundjes, kur është fjala për diabet, të mëdha dhe të vogla të dallojë karakteristikat e tij.
Basic - polyuria ose rritur urinim që ndodh për shkak të rritjes së presionit osmotik e urinës, e cila shkrihet një sasi të madhe të glukozës (rastësisht, normalisht glukozë në urinë në përgjithësi nuk duhet të jetë). Polyuria manifestuar në urinim të bollshme në çdo kohë. Përveç kësaj, shenjë themelore e parë e diabetit te fëmijët apo të rriturit është dhe polydipsia ose dëshirë të vazhdueshme për të pirë, të cilat nuk mund të kënaqë. Polyfahyya ose uria pashuar, në shkelje të qartë të metabolizmit, dhe më konkretisht - paaftësia e qelizave për glukozë përpunimin në mungesë të insulinës. Diabeti pari shkruani shpesh shpejt të humbur peshë, pavarësisht nga fakti se mungesa e oreksit ata nuk ankohen. Kjo simptomë lidhur me katabolizmin rritje të yndyrave dhe proteinave si metabolizmi i energjisë në qelizat ndodh pa glukozë. Simptomat e mësipërme janë zakonisht specifike për diabet tip parë. Ata zhvillojnë shumë shpejt, pacientët mund të deri në një ditë një datë e paraqitjes së tyre.

Simptomat e mesme zhvillojnë ngadalë për një kohë të gjatë. Ata shoqërojnë të dyja llojet e diabetit. Këto simptoma përfshijnë kruarje dhe acarim të mukozës, gojën e përhershme e thatë, dobësi të muskujve, dhimbje koke, inflamacion të lëkurës, probleme vizion. Në llojin e parë të diabetit mund të jetë i pranishëm në aceton urinës, i cili është një produkt ndarje e rezervave yndyrë.
Mirë se vini! Më thuaj, kur nuk është një diagnozë "diabet"? Mund të rrisë sheqerit në gjak për shkak të problemeve me pankreas dhe inflamacion të barkut? Çfarë, përveç dietës mund të ulët të sheqerit në gjak?

Duhet të theksohet se diabeti yyazytsirnist është shumë e lartë. Diagnoza e sëmundjes është thjeshtuar mjaft nga prania e karakteristika themelore - polifahiyi, Polyuria dhe humbje peshe. Por, pavarësisht nga kjo, një diagnozë të saktë mund të vihet vetëm pas përcaktimit të përqendrimit të glukozës në gjak.