Ethe në fëmijët e vegjël


Shumë fëmija juaj ka luajtur mjaft me shokët në rrugë, nakatavsya kodrat dhe u kthye vzmokshyy në shtëpi dhe të lodhur. Dhe pas një shëtitje të filloni të shqetësohen, sepse skuqem në faqet e tij ende sytë të ndritshme shkëlqejë ethshëm. Ndoshta arsyeja është se ethet fëmijë?
Ethet në fëmijë të vegjël është e lidhur me shumë faktorë. Kjo mund të jetë e njohur për të gjithë ne SARS, dhe inflamacion të organeve të brendshme, të cilat mund të identifikohen vetëm në një spital. Ndonjëherë ka ethe gjatë teething, për shkak të stresit, trupi mbinxehje apo dehidrimi. Prindërit duhet të jenë në gjendje të njohin simptomat në ethet kohë në fëmijët e vegjël dhe të mirë kontrollojnë atë.Kufizimi i normal
Për të përcaktuar se cila temperaturë konsiderohet normale për fëmijën tuaj, të matur atë, kur fëmija i qetë dhe të shëndetshme. Mos matur nën mbulon, nëse fëmija përfundoi ngrohtësisht ose zapelenat të shtrënguar, duke qarë ose shumë i ngazëllyer.
Në foshnjat e rinj vërejtur një temperaturë pak më të ngritur në krahasim me fëmijët më të vjetër, kjo varet nga shumë faktorë, p.sh., teething dhe aktivitet fizik, dietë, dhe kohë të ditës. Si për të përcaktuar se kur temperatura është normale, dhe kur ka arsye për shqetësim?

Në mëngjes, pasi fëmija zgjohet, temperatura mund të reduktohet pak, kjo është normë. Një pik në fëmijët e vegjël, si në të rriturit, sipas 16 orëve të ditës. Në këtë kohë norma mund të konsiderohet dhe temperatura e 37C, dhe madje edhe 372S.
Alarmi jashtë vendit po shënon 38S. Nëse temperatura është më e lartë, atëherë prindërit duhet të mendoni për përdorimin e antipyretics. Megjithatë, në qoftë se një shtet nuk shkakton vuajtjen e fëmijëve mund të japin trupit mundësinë për të luftuar të tyre, natyrisht, nën mbikëqyrje të vazhdueshme.


Shoot down dybek apo jo?
Fever trupi i njeriut - është mbrojtjen e trupit, qëllimi i të cilit - për të stimuluar imunitetin dhe të shkatërrojë mikrobet dhe viruset përdorur interferon. Përveç kësaj, kur temperatura është rritur aftësia e qelizave të bardha të gjakut për të shkatërruar qelizat e huaja.
Mjekët rekomandojnë që të mos sjellë poshtë temperaturën nën 38 C, nëse fëmijët janë të shëndetshme dhe normale është transferuar. Por në qoftë se trauma fëmijës lindjes, sëmundjet neurologjike, sëmundjet e zemrës, anomalive metabolike, është e nevojshme për të ulur temperaturën herë ajo rritet në 375s.

Prindërit duhet të dinë se rritja e papritur dhe i rëndësishëm në temperaturë është e rrezikshme për foshnjat shëndetshme. Për të minimizuar rrezikun e çrregullimit të zemrës, veshkave, mëlçisë, mjeku i cili e përcaktuar shkakun e kërcimit të temperaturës. Ndihma emergjente duhet të telefononi në ato raste ku fëmijët kanë temperatura mbi 39 C dhe vëzhguara dhimbje koke të rënda, dhimbje barku, gjoks, zbehje të rënda, lëkurë cianozë.

Si për të ulur temperaturën?
Nëse temperatura e fëmijës suaj tejkaluar 375s, nuk nxitojnë për t'i dhënë atij pilula. Ne mund të kujtojnë provuar mënyra të sigurta dhe efektive për të reduktuar temperaturën:

• rubdown. Ju mund të merrni sasi të barabartë të alkoolit ose vodka dhe ujë, njomet leckë me këtë zgjidhje dhe të fshijë trupin e fëmijës së saj. Ju mund të bëjë jo më shumë se 2 - 3. herë në ditë.
• përfundojë. Pelena apo leckë të tjera pambuku të lagur në infuzion i kamomil, Wort Shën Gjonit apo yarrow, shtrydh dhe të mbyllë atë rreth trupit të fëmijës në krahët e tij dhe koka ishin të lirë. Në këmbët e fëmijës veshin çorapet, ngjyhet edhe në infuzion, dhe në krye - çorape leshi. Dërgo një pije të ngrohtë, përfundoi në një fletë të thatë dhe batanije të ngrohtë. Gjysmë ore më vonë zgjerohet fëmijën, të larë me ujë të ngrohtë dhe të vënë në shtrat, i veshur me pizhame të ngrohta.

• pije të bollshme. Për çdo 15 - 30 minuta duhet të japin fëmijën që të pini qumësht të ngrohtë, ujë, lëng, çaj me limon, komposto.

Antipyretics
Sot tregu ofron një shumë të drogës antipyretics, në mesin e tyre janë të dizajnuara veçanërisht për fëmijët. Specialistët e varësisë janë të ndryshme. Por në çdo rast, do të rekomandojë që mjeku juaj baby, ju duhet të dini rregullat e mëposhtme:
• Fëmijët nën 2 vjeç mund të jepet vetëm ilaçe për temperatura të ulëta, të cilat janë të përshkruara nga mjeku juaj.

• Fëmijët nën 14 aspirina nuk rekomanduar redukton koagulimit të gjakut dhe të shkaktojë gjakderdhje.
• Përdorimi i aspirinës nuk është i rekomanduar. Kur ju të marrë këtë produkt rritur rrezikun e efekteve toksike. Por në qoftë se temperatura u rrit në 40C, mund të marrë Analgin herë, mundësisht në formë të lëngshme.
• Droga më të përshtatshme për uljen e temperaturave - është bërë në bazë të ibuprofen dhe paracetamol. Ata mund të jenë në formë të qirinj (për fëmijë), shurupe, tableta.