Rritja e presionit intracranial në fëmijët


Rritja e presionit intracranial në fëmijët mund të jetë rezultat i disa sëmundjeve shumë të rënda. Kryesisht këto sëmundje të lidhura me trurin, dhe fenomeni i rritjes së presionit intracranial mund të ndodhë jo vetëm fëmijët e vegjël, por edhe tek të rriturit. Megjithatë, kjo simptomë është vërejtur në fëmijët veçanërisht alarmante për shkak se ajo mund të tregojë sëmundje të tilla si hydrocephalus, meningjiti, etj Të gjitha aspektet e trurit, mund të jetë serioze, pasi u rrit presioni intracranial në fëmijë të vegjël në çdo rast nuk duhet të merren parasysh ekspertët.


Shkaku më i zakonshëm i rritjes së presionit intracranial është hydrocephalus. Kjo sëmundje numër i madh i CSF (lëngut cerebrospinal) grumbullohet në zgavrën kraniale. Kjo situatë mund të çojë në prishjen e funksionimit normal të trurit të fëmijës. Përveç kësaj, u rrit presioni intracranial mund të ndodhin në fëmijët, si pasojë e traumave të kokës, aneurizëm në pushim, në prani të tumoreve, pezmatimi i meninges (meningjitit) dhe të tjerët. Pothuajse gjithmonë ky shtet është i shoqëruar me simptoma të caktuara karakteristike, kështu që nuk do të vini re se fëmija u rrit presioni intracranial është pothuajse e pamundur.


Në fëmijën e porsalindur rrit presioni intracranial mund të shkaktojnë simptoma të tilla si ankthi të vazhdueshme, duke qarë, duke fjetur keq shpesh e nevojshme për të marrë atë në krahë. Shpesh ju mund të shihni se fëmija është duke fjetur në një pozicion të caktuar - Kryetari hedhur mbrapa, të shtrirë në anën e saj. Foshnja është shpesh një dhimbje koke, armëve tonin e muskujve dhe këmbët e ngritur, duke rezultuar në të mbaron këmbët në barkun e tij, përkulem gjunjët e tyre, dhe trajton kryqe mbi gjoks ose folds dhe presion të trupit. Shumica prodhimin dhe qarkullimin e lëngut cerebrospinal është ndërprerë për shkak të traumave lindjes, kështu që punë e vështirë dhe të zgjatur duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për gjendjen e mëtejshëm të fëmijës. Vëzhgimet duhet të ushtrojnë specialist - neurolog fëmijëve.


Simptomet e ngritur ICP në porsalindur mund të jetë:
1. shprehur apo fontanellë tensionuar.
2. fontanel mëdha pulsates.
3. Anijet e qafës dhe kokës bymehet.
4. shikimet fryrje.
5. Shef perimetër shpërpjesëtuar në lidhje me rritjen e fëmijës.
6. shikimet zhvendosur poshtë.
7. monoton qarë, ulëritës.
8. Fëmija refuzon gjoksin, sucks keq.

Në rastet kur rritet ICP provokuar rritje tumor apo hematoma dhimbje koke në fëmijët herë pas here mund të ndalur, për shkak të një qepje mospërputhjes nën presion dhe disa ulje ICP. Me presionin e lartë të intracranial rrjedhjen e gjakut cerebrale është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme, kjo çon në faktin se strukturat e trurit që vazhdojnë të pjekur në gjendje normale në një vit, ngadalësuar në zhvillimin e saj. Kjo është arsyeja kryesore për vonesat në zhvillimin mendor të fëmijëve, formimin e vonuar mendor. Hydrocephalus fëmija mund të jetë i hapur, në të cilën qarkullon cerebrospinal fluide brenda kufijve normale, por absorbohet shumë ngadalë. Kështu, qarkullimi i gjakut në tru është kryer normalisht, fëmija është duke u zhvilluar në përputhje me moshën dhe pas 2 vitesh shërohet. Në ekzaminimin e planifikuar neurologjike, të cilat janë të gjithë fëmijët 3-4 javë të vjetra, krahasuar parametrat kafkë mund të zbulojë reflekset Patologjia dhe nëse është e nevojshme të vënë një neurolog fëmijëve në regjistrim.


Në qoftë se një fëmijë vuan nga rritja e presionit kronike intracranial në vitet e moshës parashkollore dhe shkollore herët, zakonisht nga një moshë të re ai ka një vështrim të veçantë për këtë sëmundje. Kjo kokë mënyrë disproporcionale e madhe, ballin spikatur, sytë poluprykrыtы, gojë hapur. Fëmija nuk flet, lëvizjet e shpeshta. Sot nisur kështu raste janë të rralla. Moderuar ngritur presionin cerebrospinal fluide, nuk diagnostikuar me kohë në fëmijërinë e hershme, atëherë studenti bën pavëmendshëm, i shqetësuar, Moody, i vështirë ai mund të ketë probleme vizion, të trajnuar dobët, ka një kujtim të keq, i lodhur nga trajnimi. Pra, është e këshillueshme që fëmijët të jenë të trajnuar në shkolla të specializuara.


Në këtë moshë fëmija mund të ketë një përshkrim më të detajuar të asaj që ai mendon. Simptomet e rritjes së presionit intracranial në hydrocephalus janë:
1. Sulmet periodike e dhimbje koke të forta me u rrit gjatë natës, në mëngjes.
2. vjella, të përzier.
3. Dhimbje në bazat sy, flashes në sy, vizion të dyfishtë objekte vizuale.
4. lodhje të lartë, dobësi.
5. Apatia, të qenët i përgjumur, nervozizëm, tearfulness.

Në mënyrë që të diagnostikuar plotësisht praninë e fëmijës rritur presionin intracranial, i vetmi dhënë nga një neurolog dhe disa simptoma mund të mos jetë e mjaftueshme, por ata janë të detyruar për të dyshuar të sëmundjes. Pavarësisht nga fakti se nevoja e madhe nuk janë metodat e përcaktimit të drejtpërdrejtë të pranisë së presionit në rritje intracranial, shpesh ende përdorin metoda indirekte. Metodat direkte janë shumë të komplikuara, ata do të thotë ventricles birë zbatimin e trurit apo birë kurrizore.


Kur fëmija nuk është fontanellë mbyllur ajo mund të kryejë një metodë kërkimore si tru me ultratinguj. Karakteristikë e mëtejshëm të rritjes së ndryshimeve të presionit intracranial janë përcaktuar duke përdorur tomography llogaritur dhe rezonancë magnetike. Për trajtimin e hydrocephalus është metodë kryesor i kirurgjisë sepse efekti i trajtimit konservativ është e ulët. Gjatë veçantë devijim caktuar operacion, e cila heq lëngjeve të tepërta nga zgavrën kraniale, atëherë fëmija po shërohet shpejt.