Pyelonephritis veshkave tek fëmijët - shkaqet


Indeksi artikull

Shkaqet e pyelonephritis në fëmijëSimptomat dhe diagnozaUshqyerit dhe dietë pyelonephritisTrajtimi i sëmundjes te fëmijët


Sëmundja më e zakonshme tek fëmijët është pyelonephritis. Pyelonephritis - një inflamacion veshkave, kryesisht me origjinë bakteriale, në të cilën e preferuar tubules shkatërrim, interstitium dhe HMS (filxhan - sistemin e legenit). Gjatë 5 viteve kjo ndodh shumë më shpesh se sa në vitet e mëvonshme. Vajzat sëmuren 3 herë më shpesh se djemtë. Shkaku kryesor i kësaj sëmundje është një infeksion bakterial.


Pranuar dalluar tri periudhave të jetës, kur trupi i saj është dobësuar dhe një probabilitet të lartë të sëmundjeve që lidhen me infeksione të sistemit urinar:Periudha nga lindja deri në 3 vjet;
Periudha 45-8 vjet
Adoleshenca.

Shkaqet e pyelonephritis në fëmijë


Në shumë raste, shkaku i infeksionit në trupin e fëmijës është bajame, dhëmbët karies. Ndonjëherë shkaku i pielonefrit mund të jetë infeksion intrauterine. Sipas ekspertëve, foshnjat që kalojnë njësinë e kujdesit intensiv me dëmtime në veshka, shkaku kryesor i fenomenit ata gjejnë uria acid (hipoksi).


E. coli është agjenti më e shpeshtë shkaktar i pyelonephritis. Edhe zhvillimi i kësaj sëmundjeje mund të ndihmojë:Fituar ose sëmundje kongjenitale të traktit urinar dhe veshkat, të cilat mund të përfshijnë një rrjedhje shkeljes së urinës (hydronephrosis, sëmundje polycystic veshkave);
Vesico-ureteric zbaticë - është një gjendje në të cilën urinës nga fshikëza prapë në veshka bie (më të zakonshme tek djemtë);
Rënia e përgjithshme në imunitetin (vërejtur në foshnjat).

Simptomat dhe diagnozaSimptomet e pielonefrit veshkave te fëmijët varet nga mosha. Por ka simptomat e zakonshme që karakterizojnë këtë sëmundje:Sindroma dhimbje në rajonin e mesit (rritet kur shtypur në këtë fushë);
Temperaturën e trupit në rritje;
Ulur oreksin.Gjithashtu mund të shkaktojë cystitis dhe uretritin në përfshirjen e fshikëzës dhe uretrës. Djemtë Newborn pyelonephritis ndodh më shpesh gjatë vajzave pubertetit shpesh vuajnë.

Kjo është e rëndësishme! Ka raste kur një infeksion të traktit urinar është asimptomatike. Në një situatë e tillë duhet të lajmërojnë në qoftë se fëmija i zbehtë, të lodhur shpejt, ka ndryshime të shpeshta të humorit, urinim i pavullnetshëm.


Ju duhet së pari të identifikojnë nëse inflamacion fëmijëve. Për këtë qëllim kërkimore si më poshtë:Urinalysis;
Analiza biokimike të gjakut dhe të urinës;
Analizat klinike të gjakut;
Kultura urinës në florën.Për diagnozë laboratorike duke përdorur të tilla metoda diagnostike:Test Zimnitskiy - ndryshuar dendësia e urinës;
Niveli i ure në kreatininës në gjak;
Urinalysis - bacteriuria, hematuria (gjaku në urinë), leukocyturia, gjurmë proteinuria;
Studim mbi urinës osmolaritet;
Ekzaminimi bakteriologjik të urinës - identifikimi i baktereve në urinë.Pyelonephritis, një sëmundje që mund të shkaktojë komplikime që çojnë në zhvillimin e dështimit të veshkave:Abscesi, urosepsis, paranephritis, apostematoznyy lodh - komplikime qelbëzues;
Shoku Bakteryemycheskyy;
Hipertension Nefrohennaya;
Uremia, pyelonefrytychesky kontraktuar veshkave.

Ushqyerit dhe dietë pyelonephritis


Ushqimi është konsideruar si një faktor i rëndësishëm në trajtimin e pielonefrit tek fëmijët.

Në praninë e cystitis (lezioneve microbial-inflamator muret e fshikëzës dhe traktit urinar), indeve të veshkave, legen i veshkave dhe pyelonephritis (kupa) duhet të ndjekin një dietë. Nga dieta e fëmijës për të përjashtuar ushqime që përmbajnë sasi të mëdha të proteinave dhe të kripës, duke ruajtur vlerën e tyre të energjisë.

Kjo është e rëndësishme! Racionale konsiderohen katër - pesë ose ushqimi. Kjo do të sigurojë oreksin e fëmijës suaj, funksionimin normal të sistemit të tretjes dhe asimilimit të mirë të marrjes të ushqimit. Intervali midis ngrënies duhet të jetë rreth 3-4 orë.


Ushqime që përmbajnë proteina duhet të merret në mëngjes, në mbrëmje duhet të përjashtohen nga dieta e çokollatë, kakao, seasonings djegëse. Vakt e fundit duhet të jetë të paktën 2-3 orë para gjumit. Ju nuk mund të jepni fëmijën tuaj ushqim shumë yndyrë. Gjatë vakt nuk duhet ta shkëpusë fëmijën nga çdo klasat e tjera.Në pielonefrit akut rekomanduar qumësht - dietë të perimeve me proteina moderuar, pielonefrit kronike futje e rekomanduar ujë mineral pak alkaline.Trajtimi i sëmundjes te fëmijët


Trajtimi kryesor për pielonefrit veshkave në fëmijë është terapia me antibiotikë. Në specialist butë të sëmundjes mund të jetë një pezullim apo shurup, e cila ka një shije të këndshme dhe është zhytur edhe në traktin gastrointestinal. Kur acarimin mund të caktojë antibiotikët që duhet të merren për 3 javë.
Për terapi fillestar i pyelonephritis mund të përdorim mjetet e mëposhtme:Cefamandole (Tsefamabol, mandola), cefuroxime (Ketotsef, Zinatsef, Tsefurabol)

Augmentin;
Cefotaxime (Klafobryn, Klaforan), ceftazidime (Vytsef, FORTUM) Tseftyzoksym (Эpotselyn) -
Amoxiclav.Ne fund te trajtimit me antibiotikë duhet të merret uroantyseptyky. Fëmijët më të vjetër se 2 vjet mund të jetë nevigramon (acid drogës nalidiksik), trajtimi me një kurs prej 7 deri në 10 ditë. Në raste të rënda të pyelonephritis natyrisht specialist të jetë për disa lloje të antibiotikëve menjëherë.

Kjo është e rëndësishme! Menjëherë duhet të vendosë për kirurgji, pasi që prania e një rrjedhje shkelje fëmijë të urinës, nuk është një yyazytsirnist madh se përsëritje e mundshme (të përsëritur) kjo sëmundje.