Oreks të dobët në fëmijët parashkollorë


Oreks të dobët në fëmijët parashkollor - ky problem është bërë urgjente sot se kurrë. Çdo babai i dytë ankohet për reduktimin ose mungesës së plotë të oreksit në fëmijën e tyre. Sepse ushqim - është një burim vital i proteinave dhe karbohidrateve, të cilat janë të nevojshme për të siguruar energji për ditë. Pse është problemi më shpesh ndodh në fëmijët e moshës 4 deri 7 vjet? Si për të luftuar atë? Mundohuni të kuptoni se bashku.
Humbja shkaqet e oreksit
Arsyeja kryesore e oreksit të dobët në një fëmijë - prindërit. Po, po, mos u habitni. Shpesh prindërit janë autorët e këtij problemi, si fëmijë të rostiçeri në mes të ngrënies. Kjo në asnjë rast nuk mund të bëhet, në veçanti për të lejuar fëmijën të kryer ëmbëlsirat nga tabela.


Fëmijët parashkollor të duan për të drejtuar, të luajnë me bashkëmoshatarët. Në këtë moshë të sistemit lehtë nervoz nervor, dhe e vënë këtë fëmijë në tryezë ndonjëherë të bëhet një detyrë e frikshme. Dhe vetëm në këtë situatë, prindërit për asgjë e tyre fëmijëve të hahet të ofrojë atë për të ngrënë një sanduiç apo biskotë, duke trokitur oreksin e fëmijës.
Pra, kështu që nuk e bëjnë. Nga tabela për të hequr të gjitha ëmbëlsirat dhe ushqime për të shfuqizuar. Herët ose vonë fëmija është ende i uritur dhe ai e pyet për ushqim. Detyruar për ta detyruar atë për të ngrënë nuk është e nevojshme.


Një tjetër arsye e oreksit të keq në fëmijët parashkollor - menu monoton. Oreks mund të përkeqësohet, edhe në qoftë se ato janë përdorur me kënaqësi në produkte të caktuara ushqimore. Në këtë rast, ju duhet të përpiqen për të diversifikuar menu e fëmijëve. Oreksi keq, ushqimi duhet të jetë ndryshe.
Nëse shkaqet e mësipërme reduktuar oreksin te fëmijët është shumë e lehtë për të hequr, oreks të dobët për shkak të pranisë së sëmundjeve të ndryshme, është e vështirë për të rregulluar. Sëmundjet akute dhe kronike janë të shoqëruar nga një ulje ose pa oreks. Ndonjëherë fëmija i sëmurë refuzon për të ngrënë në të gjitha. Në këtë rast, ajo nuk ka nevojë për fuqi, veçanërisht në qoftë se fëmija ka ethe dhe dehje. Trupi në këtë periudhë duhet sa më shumë të lëngshme si të nevojshme për të dhënë ujit fëmijës ose çaj pjesë të vogla.


Mungesa e oreksit mund të shkaktojnë reumatizmi, grykët, veshkave mosfunksionimi dhe sëmundjeve të tjera. Pra, para se të përpiqet për të përmirësuar oreksin, fëmija duhet të jetë të shqyrtojë tërësisht dhe për të eleminuar shkakun. Dhe oreksi do të kthehet gradualisht në përmirësimin e shëndetit.
Por kjo është shumë e vështirë për të përballuar me këtë problem, në qoftë se fëmija është reduktuar metabolizmin. Çështja është se trupi i çdo personi është e ndryshme dhe kërkon një numër të ndryshëm të ngrënies. Nëse fëmija është i ulur, i qetë, jo agresiv, atëherë ai ha një shumë më pak se sa përgjigje të shpejtë dhe të gjallë për të gjithë fëmijët. Por nuk e ngatërruar këtë "gjallë" karakter fëmijë neurotike me rritje excitability.

Neurozë në fëmijët mund të shkaktojë shtrembërimin apo mungesa e oreksit. Disa produkte që ai mund të sigurtë të marrë, dhe në qoftë se ai ha ato, ajo fillon të vjellë vjella ose më keq.

Ulur oreksin mund të provokojë faktorët e mëposhtëm:
- mosmarrëveshje në familje;
- ndryshimi i klimës (lëviz, kopshti)
- tregime e abuzimit, shirita, shfaqje televizive;
- lojërat gjatë aktive;
- ëndërr e keqe.

Receta tradicionale rritur oreksi
Nëse shkaku i oreks të dobët në fëmijët parashkollor është gjetur, situata do të përmirësohet metoda tradicionale e njerëzve.

Vaj peshku dhe rrit oreksin për fëmijët dhe të rriturit. Fëmijët e moshës parashkollore e rekomanduar për të dhënë 1 lugë peshk të lëngshme të naftës 2 herë në ditë. Pini jo më shumë se 1 muaj. Atëherë ju keni nevojë për një pushim për 2 javë.
Ajo është e mirë për të lëng shegë. Xhami e tij të pijshëm gjatë vakt. Si dhe agjërimi fëmijë mund të japë 1 lugë bleta polen. Ky mjet jo vetëm përmirëson oreksin dhe rrit sistemin imunitar dhe replenishes furnizimin me të gjitha elementet e nevojshme gjurmë në trup.

Efekti i shkëlqyer jep çaj me sherebelës. Brewed atë si vijon: 1 lugë pelin derdh 05 litra ujë të valë. Brewed 1-2 orë. Në supë ftohur duhet të shtoni 1 lugë mjaltë. Pini 1/3 filxhan për 20 minuta përpara se të hahet.

Gjithashtu çaji për të rritur oreksin për fëmijët parashkollor brewed nga fara kopër. Për ta bërë këtë, i vendosur 1 lugë fara dhe pour 1 filxhan ujë të valë. Supë infused 1-2 orë, filtruar dhe fëmija i jepet 2 tbsp para një vakt.
Mjedër Fresh janë gjithashtu në gjendje për të rritur oreksin tek fëmijët. Për ta bërë këtë, ai duhet të japë 5-6 intervale manaferrat mes të ngrënies. Në manaferra përmban një shumë të acidit askorbik dhe keratin, që përmirëson oreksin. Manaferrat verës mund të jenë të ngrira, dhe ata nuk do të humbasin pronat e tyre. Për gjysmë ore para një vakt mund të jepni fëmijën tuaj një fetë portokalli ose hekura një mollë të vogël dhe karrota.


Përgatitjet për të rritur oreksin e fëmijëve
Ndonjëherë, shtyrë në ekstrem prindërit të fillojnë të shikojnë drogave të ndryshme që përmirësojnë oreksin e fëmijëve. Megjithatë, këto barna duhet të përdoren me kujdes. Ky konsultim është një domosdoshmëri. Nëse fëmija ka një oreks të dobët për aciditet të ulët të stomakut, mjeku ka të ngjarë të përshkruajë drogës atsedyn pepsinë, e cila ndihmon normalizimin e ambientit acidik në trup. Si rezultat, pak oreks përmirëson.

Gjithashtu, mjeku juaj mund të përshkruajnë vitamina të veçanta të cilat ndihmojnë luftën oreks të dobët në fëmijët e moshës parashkollore.

Shikoni në jetën e fëmijës tuaj. Ndoshta ai ka nevojë për të udhëhequr një mënyrë jetese më aktive dhe më shpesh jashtë. Ndonjëherë pak gjëra mund të ndryshojnë rrënjësisht situatën.