Pelena për foshnje dhe fëmijë të vegjël


Për pelena porsalindur përshtaten etiketohen Mini, i projektuar për peshën për 4.6 kg. Ata jo vetëm që thithin urinë, por feces të lëngshme. Për foshnjat e lindura para kohe, duhet model të veçantë për të parakohshme peshon deri në 2.3 kg. Nëse ultratinguj tregon se fëmija do të jetë i madh, jo menjëherë blej pelenë tjetër size. Por nuk do të marrë në rritje nevojën: Madhësia e papërshtatshme mund të fshij lëkurën e foshnjës, dhe rrjedhje endacakë. Diaper duhet të kishte mbetur mjaft i ngushtë, por jo të jetë afër. Le të flasim për pelena për foshnje dhe fëmijë të vegjël.


Online ju mund të gjeni pelena për vajzat fëmijë dhe djemtë. Dallimi i tyre është se në modele për vajzat filler absorbues i pozicionuar në mes, dhe për djem - front. Por shumica e pelena për bebe - unisex. Për djemtë ajo është e rekomanduar për të blerë modele të jetë më e madhe se sa që ata nuk e bëjnë scrotum zdavlyuvaly.
Fëmija është në rritje të shpejtë dhe në mënyrë të pabarabartë, në qoftë se për disa ditë në një rresht pelena ishin të shpejtë jam, kanë përsëritur fsheh fëmijën dhe për të ndryshuar linens lagësht shtrat - kohë për të kaluar në madhësinë e ardhshëm.


Të gjitha pelena e disponueshme të përbëhet nga tre shtresa. Së pari, ngjitur me trupin e fëmijës, duhet të lejojë lagështi mirë dhe të jetë i butë në të prekur, në mënyrë që të mos dëmtojë lëkurën delikate. Kjo plotëson kërkesat e pambukut. Detyra e shtresës së dytë për të mbajtur në të lëngshme. Prodhuesit përdorur celulozë dhe substancave të ndryshme heleobrazuyuschie. Ky i fundit mund të thithin 50 herë peshën e vet. Celulozë tregues të tillë është e ndryshme, por ajo ka një përbërje natyrore. Shtresa e tretë përbëhet nga një material sintetik të veçantë me një strukturë të papërshkueshëm nga uji. Në modele moderne kjo shtresë "breathable": në sipërfaqe janë micropores.


Këto pelena të besueshme të mbrojtur shtrat dhe liri nga të lëngshme dhe të mos provokojnë skuqje pelenë në fëmijët. Shtresa e tretë janë çamçakëz veçantë dhe Velcro që kapur pelenë në trupin e foshnjës. Velcro nuk duhet të jetë i ngurtë, me tsarapayuschymysya tehe, shumë e ngushtë dhe elastike. Midis trupit pëlhurë me lajle dhe fëmijën duhet të kalojnë lirisht gishtin. Disa kompani prodhojnë modele me një prerje në kërthizë apo insert butë në zonën e kërthizës. Për të sapolindur kjo është e rëndësishme: kërthizës kurrizit shërojnë javë. Nëse kursit pelenë, ju vetëm mund të fut në hap me kohën për të lënë plagë të hapur kërthizës. Për të mbrojtur lëkurën e foshnjës nga acarim dhe skuqje pelenë, është e rekomandueshme të përdorni krem ​​të veçantë gjatë pelenë. Shumë prodhues prodhojnë pelena, të mbarsur me një balsam të veçantë. Por disa fëmijë të vegjël që përmban substanca që shkaktojnë alergji. Prandaj, këto modele duhet të përdoren me kujdes. Nëse ka pasur një reaksion alergjik, ju duhet menjëherë të zëvendësojë me balsam pelenë në normale.


Kjo është e padëshirueshme për të përdorur gjatë pelenë si një vaj mbrojtëse masë. Në një mjedis të ngrohtë, kjo është një dirigjent i shkëlqyer i baktereve patogjene. Kjo ishte për shkak të keqpërdorimit të naftës dhe ka skuqje dhe chafing për fëmijën. Disa modele janë të pajisura me një kasetë të veçantë ndreqim. Kjo ju lejon të dele pëlhurë me lajle përdorur compactly për të bërë më të lehtë për të disponuar. Për herë të parë fëmijët e vegjël kanë nevojë për dy paketat e pelena. Një duhet të marrë në spital, një tjetër që të largohet nga shtëpia. Nuk ka nevojë për të blerë paketë të madhe ekonomike. Pelenë baby nuk mund të vijë - një reaksion alergjik. Në periudhën pas lindjes së një fëmije lë feces origjinale - mund të shkojë deri në 10 pelena. 3-5 ditë, kur nëna dhe fëmija qumësht do të hanë plotësisht normë ditore përsëri mund të rritet në 10. Për fëmijët e vegjël shishe ushqyer numrin e përditshme të pelena në ditët e para nuk do të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme. Një javë pas lindjes ajo të krahasohet dhe yskusstvennykov dhe fëmija - do të ndryshojnë nga 7 në 10 në ditë.


Pelenë njëpasnjëshme si përmbajtja e saj, por gjithmonë pas çdo akti të jashtëqitjes, feces të irritojë lëkurën delikate të fëmijës. Nëse keni kohë për të lënë fëmijën në një pëlhurë me lajle me lagështi ose të pista mund të provokojë dermatit pelenë. Ndryshimi normale - çdo 3 orë. Ne rekomandojmë bërë këtë para se të ushqyerit - ndërsa të hahet fëmijë shpesh bie në gjumë. Në natën të gjitha funksionet e trupit ngadalësohet dhe fëmija shkon në banjë më shpesh. Nëse fëmija në mënyrë të sigurtë në gjumë, zgjoheni dhe të ndryshojë një pelenë është fakultative. Mos përdorni pelena rreth orën. Në çdo mundësi të përshtatshme duhet të caktoni banja ajrit baby. Pas heqjes pista pelenë dhe foshnja podmyvaniya, të lënë atë gënjeshtër lakuriq poshtë për 10-20 minuta. Trajtimet e ajrit verore mund të zgjasë më gjatë.


Sa më shumë pushimet e tilla të gjata në mes të ndryshimit pelena, lëkura fëmija shëndetshme. Zgjedhja pelena, të shohim në jetën: efektivitet absorbues eventualisht mund të përkeqësohet. Blerja në barnatore ose dyqane të fëmijëve të veçanta - një garanci e cilësisë. Në hapjen e paketimit, i kushtoj vëmendje për erë - ajo nuk duhet të jetë e mprehtë, shumë i kimike. Ndikimi Kostoja e cilësisë së produktit dhe mirëdashësi mjedisore të materialeve, sidomos shtresa thithjen, besueshmërinë velcro, disponueshmërinë e trajtimit anti-inflamator.