Ushqyerit për fëmijët me mbipeshë


Sigurisht, fëmijët - gjëja më e çmuar në jetë. Për shkak të problemeve shëndetësore shumë po përjetojnë shumë më e fortë se sa e tyre. Një nga më të zakonshme - mbipeshë. Sipas statistikave, sot një në tre fëmijë është mbipeshë, e cila në të ardhmen mund të shkaktojnë sëmundje serioze. Kush duhet fajësuar në këtë situatë? Reklamat në televizion që shoqëria imponon përditshme dhe raskormlennoho fëmijën ideal topolak, mungesa e ushtrimit (kur fëmijët kalojnë gjithë ditën në kompjuter dhe televizion), traditat e reja të ushqimit (duke përfshirë kalori ushqimeve yndyrore, fast food)?


Nëse ju vendosni veten në një dietë mund të bëhet, kufiri në dietën e fëmijëve praktikisht e pamundur - besohet nga shumë prindër. Në shumicën e rasteve, një deklaratë e tillë është gabim kryesor në edukimin e fëmijës. Sepse trashje fëmijërisë - është kryesisht rezultat i dietës të pasakta dhe të paekuilibruar, jo overeating. Prandaj, ju lutem merrni kohë për të identifikuar shkaqet e mbipeshës tek fëmijët. Është e rëndësishme për të kuptuar se të ushqyerit e duhur për fëmijët me peshë të tepërt është çelësi për një jetë të shëndetshme dhe të suksesshëm në të ardhmen. Mbipesha - kjo nuk është pamja estetike e fëmijës, dhe një numër të çrregullimeve, të cilat mund të në të ardhmen e afërt të çojë në hipertension, diabet, infarkt miokardi, atherosclerosis, shterpësi, prish gjumin, përçarje e fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë. Gjithashtu, duke qenë mbipeshë është një shkak i pasigurisë, zakompleksovanosti, të ulët vetë-respekt dhe depresioni.


Identifikimi i metodave për të luftuar trashje mund pas përcaktimin e shkaqeve që çuan në probleme të tilla. Për ta bërë këtë, përgjigjuni pyetjeve të mëposhtme:
- A shikuar televizor apo një fëmijë luan lojëra kompjuterike, ndërsa të hahet?
- Jo perekarmlyvaete ju bëni?
- Nuk është shpesh një fëmijë ha skuqur dhe artikuj ushqimore kalori të lartë ushqim të shpejtë, ushqim komoditet, akullore dhe ëmbëlsira dashuroj?
- A ka fëmija juaj i pëlqen për të ngrënë para se të shkojnë në shtrat?
Nëse të paktën një pyetje jeni përgjigjur me Po, kjo mund të shkaktojë trashje.


Trajtimit për fëmijët me peshë të tepërt janë të njëjta si për të rriturit. Më e rëndësishmja - një ushqyerit racional dhe të duhur. Pas të gjithë fëmijët kryesisht të trashë çdo ditë të konsumojnë më shumë kalori se sa keni nevojë. Unë fajësojnë prindërit që i lejojnë ata të bëjnë kështu. Të gjitha ndryshimet në dietë duhet të fillojë me një korrigjim të dietë të familjes.
Së pari, të kujdeset që në tavolinën tuaj të qenë gjithmonë fruta të freskëta dhe manaferrat në vend të lartë kalori ushqime të ëmbël. Harrojeni gjysmë dhe kuzhinier vetëm ushqim të shëndetshëm. Gjithashtu e rëndësishme është mënyra e gatimit - piqem dhe kuzhinier ushqim, ushqim të shëndetshëm, steamed. Një rezultat i rëndësishëm i jep edhe të zvogëlojë sasinë e sheqerit në pije.


Bukur tërheq shërbyer enët, madje edhe në tavolinën tuaj do të jetë gjithmonë perime të verdhë dhe të gjelbër, bukë gruri tërë. Mundohuni të kufizoni karbohidratet dhe ushqime të bardhë - bukë të bardhë, makarona, sheqer dhe oriz. Më të mirë për t'u ulur në tryezë me të gjithë familjen, ndërsa të hahet lajmet më interesante dhe të tregojnë se çfarë ka ndodhur gjatë ditës. Kjo traditë jo vetëm që do të forcojë trupin, por edhe të ndihmojë anëtarët e familjeve të bëhet më miqësore.
Mos lejoni fëmija juaj të ngrënë në TV - ajo kontribuon në procesin e përtypjes pamend. Përdorni një ushqim nuk mundet si dënim apo shpërblim.

A nuk mendoj edhe për të vënë një fëmijë në një dietë për të rriturit. Ulja e peshës duhet të jenë shumë të butë, në mënyrë që të mos dëmtojë trupin rinj. Dhe nuk presin për efekt të shpejtë, si detyrë kryesore - është për të reduktuar peshën dhe për të ruajtur shëndetin e fëmijës tuaj.

Për fëmijët me mbipeshë mund të gatuaj një shumë të dobishme dhe në të njëjtën kohë shijshme. Vendin e parë është zënë nga variacione të ndryshme të mishit të ligët dhe perime zier, Stews, perime dhe qofte mishit, kungull dhe havjar patëllxhan.
Supë është e dëshirueshme për të gatuar me supë të perimeve - lakër, kungull i njomë, karrota, selino, qepë dhe speca me një krem ​​pak dhe gjalpë njom trupin me vitamina dhe përmbajnë shumë pak kalori. Kids love enët patate, por admiroj ata nuk është e vlefshme.

Mish ligët është më e mirë për të vlim ose shuar. Garniturë gatuaj perime, por për makarona për të harruar. Mish i grirë shumë e shijshme me perime - speca dhe lakër mbushur rrotullon, por ato zëvendësojnë hikërror oriz. Proshutë, sallam dhe sallam kundërindikuar në fëmijët me trashje.

Ushqimi i duhur për këta fëmijë duhet të përfshijë peshk. Ajo është gjithashtu e mirë për të valoj apo merak. Shumë të dobishme ushqim deti - calamari, karkaleca, midhje, alga deti dhe të tjera. Bulmet blej pa, pa shije yndyrë të ndryshme dhe aditivëve. Në kos, gjizë në vend të sheqerit të shtuar fruta nevrikosur. A nuk e përjashtojnë nga dieta e djathit, si ajo është një burim i rëndësishëm i kalciumit. Mundohuni të harrojmë bukë të bardhë. Saj më të mirë për të zëvendësuar bukën me krunde ose bukë thekre.


Ushqyerit për fëmijët me trashje nuk mund të përjashtojë drithëra, por është më mirë për të gatuar qull me perime, drithëra mëngjes ofruar me qumësht i skremuar.
Përjashtojnë kanaçe, pasi ato nuk janë të dobishme si fëmijë të plotë dhe të thatë. Ushqim të konservuar është gjellë kryesore për turistët dhe fëmija kanë nevojë për të blerë produkte vetëm të freskëta.

Nëse keni vendosur një objektiv për t'u kujdesur për shëndetin e fëmijës tuaj, të jenë të përgatitur për të ngrënë me familjen tuaj. Si për të shpjeguar një fëmije - që mund nënën sanduiç, dhe ai nuk mund? Ushqimi i duhur ndikim pozitiv në shëndetin e të gjithë familjes. Në mënyrë të qartë, "Njeriu i vogël" mësojnë për ushqim të dobishme të vështirë, por nëse ju lidheni imagjinatën dhe të marrë përsipër një numër të recetave, ju mund të mësojnë të gatuaj kënaqësitë autentike kuzhinës. Të ndryshojë prioritetet për fëmijën, do të zëvendësojë ëmbëlsirat Seat sportive, lojra, duke ecur jashtë dhe socializing me kolegët.