Shkaqet e dhimbjes abdominale te fëmijët


Dhimbje barku është ankesa më e zakonshme tek fëmijët. Ndonjëherë ne të rriturit mendojnë se fëmija është në rregull dhe ai nuk pretendon që duan të shkojnë në shkollë apo çerdhe, por kjo nuk është gjithmonë rasti. Ka një sërë arsyesh, ata mund të jenë shenja të një Sëmundjet serioze, jo vetëm të stomakut, zorrët, mëlçisë, dhe sëmundjet më të tjera.
Shkaqet e dhimbjes abdominale te fëmijët - Unë do të tregoj atë që shkaktojnë dhimbje barku sëmundje, për t'u dhënë atyre një përshkrim të shkurtër.


Apendiksit. Në foshnjave foshnje zhvilluar jashtëzakonisht të rralla, më të zakonshme 9-12 vjet. Simptomet e varfër, me zhvillimin e shpejtë të komplikimeve, peritonit, sepsë. Në fëmijët më të vjetër se 5 vjet, simptomat janë të ngjashme me ato në të rriturit. Në fëmijët e vegjël sëmundja ka një numër të karakteristikave. Ajo fillon me simptoma të përgjithshme: përgjumje, gjendje e sëmurë, fëmijë kapriçioz, të përzier, të vjella të përsëritur, dhe diarre. Temperatura Subfebrile e trupit të 37 0C -375S. Dhimbje barku nuk e theksuar, e lokalizuar rreth kërthizë. Trajtimi është vetëm kirurgjikale.Feces stagnimit (coprostasia). Shteti i përgjithshëm nuk shqetësohet pak. Fëmijët ankohen për dhimbje në bark të ulët të djathtë. Pas largimit klizmë stools të bollshme, dhimbja zhduket. Ndonjëherë temperaturën e trupit, për të 37C.

Peritonit akut streptokokut. Më shumë i zakonshëm në vajzat e moshës 3-5 vjet. Arsyeja - transferimi i mikroorganizmave në zgavrën e barkut me gjak dhe limfatike nga xhepat e infeksionit kronik (grykët, kariesit). Sëmundja fillon shpejtë pasi orët e para të gjendjes së përgjithshme të fëmijëve është shumë e vështirë. Temperatura Rritja e trupit të 39-40S. Ka të vjella pakontrollueshme, stools lirshme me erë të keq të verdhë-gjelbër. Dhimbje barku është shumë i fortë, kryesisht në pjesën e poshtme, por mund të jetë nelokalizovannoy. Fëmijët ngadaltë, që refuzonin, disa prej tyre ka humbur vetëdijen. Nëse ju nuk ofrojnë kujdes në kohë, vdekja ndodh brenda 2-3 ditësh.Intussusception zorrëve. Në këtë patologji është një zorrë zbatuar në një rast tjetër tek fëmijët deri në një vit, rrallë ndodh në fëmijët më të vjetër. Në këtë moshë, foshnjat nuk mund të bisedoni me ne të rriturit supet bie përgjegjësia. Shpesh nuk është futja e zorrë e vogël në yndyrë. Sëmundja fillon papritmas, fëmijën në sfondin e thirrjet plota shëndetësore, bëhet i shqetësuar, i zbehtë, ose çfarë mund të qetë, është ushqimi. Sulmet e përsëritura, në mesin e tyre orët e para të sëmundjes, fëmija ndihet jo i keq. Por sapo fillon peristaltikės, intussusception thellë dhe sulm përsëri përsëritura. Periudha e qetë vetëm zgjat 3-10 minuta. Temperatura e trupit nuk është rritur. Pak bashkohet përzier me biliare vjellat dhe feces. Asnjë karrige, ka gazrat e mbeturinave, por nga rektumit, pas disa orë të fillimit rrjedh gjak me mukusit, feces nga papastërtitë. Shkaku i intussusception, zakonisht në fillim të futjes së ushqimeve të reja ose ushqim, sidomos hera e parë që i dha shumë. Nënat e këshillit, kujdes shkruani ushqime. Trajtimi është vetëm kirurgjikale.


Semundja Crohn. Është e vështirë e vështirë për të trajtuar sëmundje autoimune, sepse është lezione karakteristike të zorrëve mucous, ezofag apo stomakut me formimin e ulcerat dhe gërryerjet. Shumë e vështirë e saj për të diagnostikuar. Kjo mund të ndodhë në çdo moshë. Intensiteti i dhimbjes varet nga ashpërsia e sëmundjes, prania e komplikimeve (malabsorption, ulcerat gjakderdhje, vrimë, vrimë). Ato mund të jenë të moderuar për shumë e fortë, duke treguar zhvillimin e peritonit. Dhimbja është e përsëritura në natyrë, të lokalizuara në bark të drejtë.Infektimi parazitare. Kjo shpesh ndodh në fëmijëri, veçanërisht në qoftë se fëmijët shkojnë në kopshtin e fëmijëve. Pjesë e arsyes fëmijëve janë roundworm barkut dhimbje, krimb zorrësh, Giardia. Dhimbja mund të jetë i butë ose intensive veshin prystupopodibnyy natyra zakonisht ndodhin në mëngjes. Në raste të rënda vërehet vjellje, diarre, zhvillimin bark klinik akute dhe pakalim i ileumit.

Akute gastro-intestinal traktit: enterit, gastroenterit, koliti, hastroэntэrokolytы. Këto sëmundje janë shkaktuar nga agjentë infektivë (dizenteria, E. coli, streptokoket, Stafilokoket, etj). Dhimbje të barkut në raste të tilla, së pari, ndoshta pa një vend të veçantë ose të përqëndrohet në afërsi të kërthizës dhe bark të ulët. Së dyti, intensiteti i saj ndryshon nga shumë të fortë për cramping mprehtë (dizenteria). Të lëngshme butë stools mund të jetë gunga e mukusit (dizenteri), ndryshon ngjyrë. Në raste të rënda të stools përlotur, pjesë të mëdha. Është vjella, rrit temperaturën e trupit. Në situata të tilla, gjendja e përgjithshme e fëmijëve është përkeqësuar me shpejtësi dehidratim evoluon. Kids nevojë urgjente për të terapisë infuzion.


Gastrit akut. Më të zakonshme te fëmijët e moshës shkollore, por edhe fëmijët nuk e imunitetit të kësaj sëmundjeje. Kjo mund të shërbejë si: kequshqyerja, ushqim të cilësisë së dobët, overeating, marrja e barnave të caktuara (jod, bromides), intolerancës individuale e ushqimeve të caktuara. Dhimbja është cramping në natyrë, të lokalizuara në epigastrium. Karrige të rralla, të vjella të përsëritura, vjellje, dobësi, goja e thatë.

Pyelonephritis akute. Dhimbja është lokalizuar në rajonin e mesit dhe bark, është një temperaturën e trupit të lartë, vjellje, urinim i shpeshtë dhe e dhimbshme në fëmijët e vegjël është shoqëruar gjithmonë me dehje, në spital është e nevojshme.Gurët në veshka. Unë mund të jetë në çdo moshë është një sëmundje manifestohet dhimbje barku i veshkave. Fëmijët të bëhet i shqetësuar ndjeshëm, skorchyvshys ulur në shtrat dhe grabbing stomakun e tij. Dhimbja është e lokalizuar në anën ku guri larguar, shkon përgjatë uretër, urinim të shpeshtë dhe të dhimbshme.