Shkaqet e urinim i pavullnetshëm te fëmijët dhe të rriturit


Unë duhet të them se shkaqet e urinim i pavullnetshëm janë të ndryshme dhe varet nga një numër mjaft të madh të faktorëve: moshës, sistemin nervor dhe shëndetin e përgjithshëm dhe mënyrën e jetesës.
Cilat janë shkaqet kryesore të urinim i pavullnetshëm tek fëmijët dhe të rriturit? Dispozitë është ende vijon arsye:
1. Shumica e - rritur excitability e fibrave nervore të fshikëzës dhe rënie, dobësuar qendrën roje në lëvore cerebrale.
2. Bedwetting mund të rezultojë nga anomalitë e traktit urinar.
3. Në të moshuarit për shkak të dobësisë së muskujve muskul unazor që hapur dhe të mbyllur daljen nga fshikëza.


4. Fëmijët - lëndimet mendore, tipare neurotike fëmijë, Regjimi i gabuar i ditës dhe të ushqyerit e tij irracionale, pinworms sëmundje (worms raundin e vogla), dhe në adoleshencë - masturbim.

Dhe në qoftë se ju shkoni përsëri për problemin tuaj, unë them se bedwetting në fëmijët dhe të rriturit shpesh rezultat i pasaktë, qëndrimeve të pakujdesshëm të rriturit (prindërit, gjyshërit, kopshteve vyhovateltsi). Është e rëndësishme që të zgjoheni fëmijët gjatë natës për t'u ulur mbi vockël dhe jo për t'u dhënë atyre "liri veprimi", duke i dhënë mundësinë për të shkuar në banjo kur ju ndjeheni si. Ky "zakon" mund të jetë fikse sipas llojit të refleksit të kushtëzuar dhe pastaj të shkojnë për në 12-15 vjeç. Kjo është arsyeja pse ju duhet të mësojë një fëmijë në tenxhere tashmë me tre fëmijë.


• Para se të shkojnë në shtrat një fëmijë nuk mund të nxeh, dhe edhe më shumë frikë. Mos le të shohim në telestrashylky natës, horror kartonave.
• mësohet fëmijën në shtrat me një batanije mbi duart e tij, në mënyrë që të mos shkaktojë atë një interes të veçantë në organet gjenitale e tyre.
• Fëmija shtrati duhet të jetë gjysmë-ngurtë, dhoma - transmetuar mirë. Bel dhe këmbët fëmija të ngrohtë vkutuyte.
• Pas 2-3 orë gjumë një fëmijë i cili ka tashmë filluan të shfaqen simptomat e urinim i pavullnetshëm, zgjohu, për të shkuar në tualet.

• Rreptësisht ndiqni dietë të veçantë e një fëmije ose një pacient të rritur (shenjat fillestare të vuajnë nga urinim i pavullnetshëm).

Në 06:00, le të "darka e thatë" e përbërë nga një sasi të vogël të mishit, bukë dhe gjalpë. Në pasdite, të zvogëlojë sasinë e frutave, perimeve, lëng dhe vezë. Por vetëm para gjumit është e dëshirueshme për të dhënë diçka për fëmijën kripur: një sanduiç me proshutë, havjar, harengë ose të paktën 3-5 gram kripë.

Ju duhet të trajnojë të sistemit të urinoj fëmijë dhe sëmundjet e saj shkakton. Një foshnjë që donte të shkonte në tualet gjatë ditës "në të vogla" duhet të pyesni vuajnë nga disa minuta deri në një orë. Mundohuni të përsëris këtë procedurë të rregullt. Dhe bijtë e 8 vjet dhe më të vjetër janë të rekomanduara në mbrëmje (por ju mund të ende herë - ditë) e kanë origjinën në ujë të ftohtë, immersing këmbët për viçat për 3-5 minuta. Dhe në qoftë se fëmija nuk është i prirur për ftohjet, uji duhet të jetë, ftohtë aq më mirë. Pastaj ai ka nevojë për një të kandidojë pak të ngrohtë deri, pastaj të bjerë në duart e të njëjtit ujë për 2 minuta. Fëmijët që vuajnë nga urinim i pavullnetshëm nate, janë të inkurajuar për të marrë këtë tretësirë:


• 1 tbsp. l. Wort barishte Shën Gjonit dhe 2 tbsp. l. lë boronicë derdh 05 litra ujë. Vlim për 3 minuta, pastaj të lënë për 4 deri në 6 orë. Merrni Brew rezultuar 05 gota në 1416 dhe 20 orë. Lëndë e trajtimit - 1-15 muaj. Gjithashtu, duke përdorur spray tejzanor nebulizer në dhomën çdo ditë ose çdo ditë tjetri, nga 1 -2 deri në 15 minuta sigurisht 15-20 sesioneve 2-5 pika e përzierjes së koriandrit, livando dhe sherebelës (në raport 1: 2: 3). Në qoftë se një aparat për thithje ilaçi të tillë ju nuk e bëni, ju mund të dalë përzierje e vajrave thelbësore në jastëk dhe shtratit. Jashtëzakonisht efektive për-shtrat Veting dhe arsyet për psikoterapi dhe Hypnotherapy.