Arsyet infeksionit parazitare e fëmijëve


Fëmijët - më të rrezikuar në aspektin e sulmeve parazitëve kategori. Për fëmijët tregojnë aktivitetin e tepërt në shtëpi dhe në rrugë, të shkojnë në kopsht, stroking qentë dhe macet. Një shans për t'u takuar me krimba të ndryshme në to shumë. Ndër grup i madh i krimbave në fëmijët më shpesh gjenden krimb zorrësh dhe roundworm. Cilat janë arsyet që fëmijët e infektuar me parazitët?
Ostritsa - një roundworms të vogla të bardha fajtor i zhvillimit Enterobiasis (fjalë për fjalë përkthehet si "që jetojnë në zorrë"). Shumica эnterobyozom fëmijët e sëmurë, sepse baza e sëmundjes - një shkelje të rregullave të higjienës (duart e pista, perime larë dobët dhe fruta, lodra pista, etj). Një fëmijë është i infektuar me pinworms, përjetojnë kruarje të rënda në zonën anal dhe kërkuan lëkurën gjatë gjumit. Në atë vjeshtë nën thonjtë e tij vezë parazit, që ai mbart në shtrat dhe lodra kërcënuese infektimin e njerëzve përreth. Simptomë më themelore dhe shkaku i një të fortë kruarje Enterobiasis natë në zonën anal. Ishte në këtë kohë kur fëmija është ngrohur në shtrat dhe lëvizje të vogël, krimb zorrësh femër crawls nga zorrëve dhe vë vezë në folds e lëkurës. Gjithashtu, kur enterobioze mund të përjetojnë lëvizjet e shpeshta të zorrëve të përzier me mukozë dhe dhimbje colicky në kërthizë dhe përgjatë dy pika. Enterobiasis kontribuon në reaksionet alergjike dhe minon sistemin nervor, duke shkaktuar nervozizëm, shqetësime gjatë gjumit dhe dhimbje koke. Ndonjëherë parazitëve depërtojnë në shtojcë dhe apendiksit mund të shkaktojnë!Parandalimi dhe trajtimi i shkaqeve
Për të diagnostikuar Enterobiasis rekomanduar për t'u testuar stol. Përveç të qenit më të sakta, teste specifike gjakut konfirmuar praninë e parazitit. Mjekimi është droga të veçanta nën mbikëqyrje mjekësore dhe analizave të përsëritura të feces. Për të parandaluar reinfeksioni rekomanduar shkurtër prerë thonjtë, fëmijët ndryshojnë rrobat çdo ditë, për të monitoruar pastërtinë e armëve (sidomos para se të hahet) aftësitë dhe rrënjos pastërtinë. Ascarids - larvat parazit të cilat hyjnë në trupin e fëmijës me fruta dhe perime pa i larë. Pas duke shkuar një rrugë të gjatë për rritjen dhe zhvillimin, ata më në fund vendosen në zorrët dhe të shkaktojë ascariasis.


Gjatë ciklit të zhvillimit, e cila zgjat rreth 3 muaj, fëmija mund të përjetojnë skuqjen e lëkurës, kollitjes dhe kruarje në hundë. Pas roundworm vendosen në zorrët, për t'u bashkuar me ish Ankesat vjellje, rritje jargëzim, dhimbje barku, humbje e oreksit dhe kruarje në zonën anal. Vuajtje dhe mirëqenien e fëmijës, ai bëhet, kujtesës ngadaltë dhe i përgjumur reduktuar dhe aftësinë të mësuarit. Ndonjëherë ndodh që krimbi riprodhon dhe rritet aq shumë sa që ata të mund të bllokoj zorrë dhe të shkaktojë pengim zorrëve! Për më tepër, ky parazit aktive qarkullon nëpër trup, duke marrë në organe të ndryshme të brendshme dhe madje edhe të trurit. Në raste të rënda kur roundworm depozituar në sy, ata bëjnë një efekt të theksuar toksike, duke çuar në gjakderdhje në sy, si dhe nga zhvlerësimi dhe sy lëvizjet vizuale.


Parandalimi dhe trajtimi i shkaqeve
Për diagnozën e ascariasis përdoret më së shpeshti fekal konvencionale zbulon vezë krimb zorrësh. Megjithatë, ndonjëherë këto informativ analizon nuk është hera e parë, pse tani mjeku mund të rekomandojë analizat e gjakut për antitrupa për parazitët, etj Droga për trajtimin e ascariasis emërojë një mjek. Ata janë shumë toksike dhe mund të shkaktojë një numër të efekteve anësore. Kjo është arsyeja pse vetë është krejtësisht e papranueshme.