Shkaqet dhe simptomat e metodave pyoderma e parandalimit dhe trajtimit të pyoderma në fëmijët dhe të rriturit
Sëmundje e lëkurës e shkaktuar pyohennыmy (piogjen) bakteret grup COCCI, dhe karakterizohet nga qelbëzim në zonat e prekura, të quajtur pyoderma. Kjo është sëmundja më e zakonshme e lëkurës për shkak të patogjenëve të saj të gjerë; kështu që prania e Staphylococcus në lëkurën e njeriut - kjo është normale.
Plus, shfaqja e sëmundjes kontribuon në një numër faktorësh, sipas të cilës dobëson mbrojtjen natyrale të lëkurës: prania e ndotjes, ndikimi i temperaturave të larta dhe të ulëta, mjedisit tepruar lagështi mikrossadiny dhe gërvishtjet, plagë infektive, patologji të traktit gastrointestinal, metabolike dhe qarkullimit të gjakut reduktimin imunitet të përgjithshëm në sfondin e lodhjes dhe stresit.Sëmundje Format


Pyoderma klasifikohen sipas disa kritereve:
Varësisht se çfarë shkaktoi sëmundje sferike bakteret:
streptokokut;
streptokoksike;
lloj të përziera.
Varësisht nga thellësia e depërtimit në procesin patologjike lëkurës:
sipërfaqësore;
thellë;
Varësisht nga natyra e sëmundjes:
Forma akute;
formë kronike.
Në praktikë, një pacient mund të diagnostikuar me një formë sipërfaqësore dhe e thellë e lezioneve purulent, dhe sëmundje të dal si periudha të mprehta dhe fazat e formës kronike e shenjave ose përsëritje. Gjithashtu, nuk mund të jetë tipi i mesëm pyoderma, zhvilluar si një komplikacion i sëmundjeve të tjera të lëkurës - shpesh ato në të cilat pacienti në fjalë kruarje të rënda.


Simptomet kryesore të pyoderma

Foto klinik i sëmundjeve të lëkurës purulent mund të jetë mjaft e ndryshme, sepse simptomat e pyoderma përcaktuar kryesisht nga:
lloji i baktereve patogjene;
karakteristikat individuale të pacientit;
reaktivitet e trupit, kryesisht - në nivelin e imunitetit;
faktorë të jashtëm që mund të ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes;
Ashpërsia purulent plagë, lokalizimi i saj;
Kohëzgjatja sëmundje.
Kur formë Staph e sëmundjes shpesh zhvillon procesin patologjike në fushën e flokëve follicles (follicles), gjëndra e lëkurës (djerse, dhjamor). Në pacientët me abscese formuar si kone apo hemisferat, me mure të trasha dhe të trasha tensionuar; shpesh abscesi përqendruar është ylli flokët e tij. Purulent shkarkimit gjelbër-verdhë, qëndrueshmëri të trasha. Pyoderma streptokoksike në fëmijët (p.sh. foshnja diagnostikuar me epideminë pemphigus) mund të jetë në formën e flluska të vendosura në sipërfaqe të lëkurës dhe nuk kanë asnjë lidhje me gjëndra dhe follicles flokët.

Pyoderma shkaktuar nga streptokokeve, është më e zakonshme në fëmijëri dhe gratë. Në sëmundje fillim të formuar një flluskë e mbushur me lëng i lëngshëm dhe i mbuluar me një hollë, film butë - fliktena; së shpejti përmbajtja e tij është shndërruar në purulent i lëngshëm, dhe pastaj - në purulent. E vendosur fliktena në shtresat sipërfaqësore të lëkurës (epidermë) rritje për shkak të rritjes në periferi. Nëse zona abscesi nuk është shkatërruar (si në transformimin e konflikteve në эktymu - sores thellë abscesi) në flluskë faqe vskrыvshehosya formuar shpejt shëruar erozionit, duke lënë një gjurmë të njolla të errëta në lëkurë, e cila përfundimisht kalon.

Nëse sëmundja është formë pustules sipërfaqësore lokalizuar shtresë эpydermycheskom të lëkurës, dhe gjurmë të pakthyeshme mbetet pas shërimit. Lezione të thella pyoderma karakterizuar nga zhvillimi jo vetëm në veshje e guaskës, por edhe në shtresat e ulëta: gërshetim lidhës (dermis), dhe në indin nënlëkuror; në këto raste, në vend të paturit e lejuar flluska plagët, ind mbresë është formuar. Kur pyoderma thellë në fëmijët dhe të rriturit zgjat një kohë të gjatë, mund të shkaktojë patologji alergjik të tipit të mesëm - pyoallerhydov; Kjo i nxituar mund të jetë natyra shumë të ndryshme: lyhenoydnыe përbërë nga skuqur ose elementeve eczematous эrytematoskvamoznыe etj


Metodat e trajtimit të pyoderma

Për trajtimin e pyoderma aplikoni:
droga specifike, vaksina kundër infeksioneve streptokoksike dhe STREPTOKOKSIKE, fagut, agjentët antibiotik, medikamente sulfonamides rresht;
Terapitë jospecifik: autohaemotherapy (administrojnë me gjakun e vet pacientit), laktoterapiya (futja e qumështit), vitamina kurse;
Terapi lokale dhe droga që synon zgjidhjen më të hershme të inflammations purulent.
Parandalimi i pyoderma në fëmijët dhe të rriturit
Në masat profilaktike për parandalimin e sëmundjes përfshijnë:

pajtueshmërinë me rregullat e higjienës së përgjithshme dhe personale;
dietë të saktë, një tavolinë të plotë;
stërvitje të rregullta, stërvitje;
trajtimi i semundjeve te nje natyre përgjithshme;
shmangur traumat mikro, dhe në qoftë se ata marrin - përpunim të shpejtë.
Gjithashtu parandalimin përfshin izolimin e fëmijëve të diagnostikuar me impetigo (streptokoksike, vulgare) nga shkolla dhe grupeve të tjera, dhe trajtimin në kohë të pyoderma aplikuar në një fazë të hershme.
Aktivitetet e parandalimit primar të prodhimit janë kryer rregullisht ekzaminime mjekësore të qytetarëve në rrezik të punëve pajisje mikrotravmuvannya shpeshta në përputhje me standardet sanitare dhe higjienike, përdorimi i mjeteve të posaçme (xhel, zgjidhjet për të krijuar një film mbrojtëse, përpunimin e menjëhershëm të abrasions dhe në mëngjes, etj

Parandalimi sekondar përfshin ekzaminimin klinik rregullisht pacientët me sëmundjet e lëkurës purulent në forma të ndryshme dhe terapi protyvoretsydyvnuyu: 1 Emërimi çdo 6 muaj, kurse vitamina dhe rrezatimi UV, zona sanitare kronike lezione infektive, hundës dhe zgavrën e gojës.