Shkaqet e ethe në fëmijët e vegjël


Çdo nënë e di se foshnja e saj duket si në temperaturë të ngritur, në sytë e dikujt "lundrues" shndrit sëmurë dhe shkëlqim, një të kuqe dhe do të shtrihem. Një fëmijë veçanërisht të shquar në afat të fundit të shtëpisë, dhe pastaj bien si pidkosheni, me temperatura nën 40 °. Mjekët janë dy lloje të etheve, "rozë" dhe "zbehtë". Lloji i parë është i njohur për shumicën e prindërve: Baby gradë të lartë të kuqe dhe duke shpërthyer me ngrohtësi. Kjo përgjigje inflamatore është konsideruar normale. Cilat janë shkaqet e ethe në fëmijët e vegjël?


Lloji i dytë është arsyeja - "Ethet e zbehtë", - një dukuri shpesh trashëguar. Nëse fëmijët zakonisht kur temperatura e parë dhe rozë janë të nxehtë në të prekur, atëherë lëkundje nga dridhura, dhe pastaj të djegur, atëherë nënshtruar "ethe zbehtë" fëmijët mbërthyer në fazën e etheve. Ato duken zbehtë, duart dhe këmbët e ftohta. Ndërkohë temperatura kalon kufirin. Megjithatë palogjikshme ajo mund të tingëllojë, të veprojë në shkaqet e etheve duhet të jetë si më poshtë: "rozë" - ftohtë, me "zbehtë" - të ngrohtë. Po, edhe në qoftë se fëmija "e bardhë" brenda prohrivsya janë deri në 30% në këmbët tuaja duhet të vënë në çorape leshi, stilolapsa kile thatë dhe të ngrohtë. Pra, keni arritur që temperatura të shkoj jashtë dhe të fillojnë ethet fëmijë raskrasneetsya, duke i dhënë jashtë ngrohjes, jo valë brenda.


Nuk ka gjasa që në vendin tonë ka njerëz që nga fëmijëria nuk e mbani mend këtë torturë të tmerrshme: mami fshihen jeni të sëmurë dhe të pambrojtur, diçka të ftohtë, dhe tifozët fletët. Dhe tmerrësisht ftohtë! Dhe turp! Për çfarë?! Por pastaj ajo bëhet më e lehtë dhe vjen pritur lehtëson gjumin termike vuajtje. Kjo është arsyeja pse ne tani rritur, ekspozon fëmijët e tyre shërimin pabarabartë të testit. Mjekët thonë se fshirje të ulët temperaturën ngadalë se sa ilaçe. Por rubdown nuk kanë efekte anësore në traktin gastrointestinal dhe mëlçisë. Pra, në qoftë se fëmija juaj nuk ka treguar rritje shumë gradë (mbi 377 °), ju lehtë mund të fshirë atë. Rezultati duhet të mbërrijë brenda disa orësh. Për krahasim, shurup antipiretik ulur temperaturën për 10 qirinj zorrës së trashë dhe - për 20 minuta.


Droga antipiretik që janë në dispozicion në barnatore ruse pa arsye dhe receta që janë bërë në bazë të Panadol, ibuprofen, aspirina, ose aspirina, nimesulid. Më e sigurt deri më sot, sipas OBSH-së, është konsideruar paracetamol. Ajo është përdorur në mjekësi të vitit dhe gjatë asaj kohe e ka vendosur veten si një drogë me efekte minimale anësore. Nëse reagimit dhe atje, ata janë të lidhur me intolerancës individuale të drogës. E dyta në linjë antipiretik sigurt për fëmijët e vegjël duhet të jenë ibuprofen substancë aktive.


Sa për aspirina, ajo mund të prodhojë efekte të rënda anësore në qoftë se ata të ulur temperaturën në sëmundjet virale - gripit, li e dhenve apo fruthi. Sindromi Reye (encefalopati akute hepatike) - një të rralla, por të rrezikshme, kushtet akute të rrezikshme për jetën. Më shpesh ndodh në fëmijët nga 3 deri në 12 vjet. Simptomat e sindromës Reye - nauze dhe të vjella pamposhtur, ënjtje e mëlçisë është rritur me 15%, lëkura bëhet e kuqe dhe me luspa. Në këtë rast, fëmija duhet të jetë shtruar në spital menjëherë. Vendi i fundit në shkallën e sigurisë duhet të nimesulid. Rreth tij janë një shumë e mosmarrëveshjeve. Disa mjekët besojnë se nimesulid më efektive nëse jo drogës nuk të zvogëlojë temperaturën, nimesulid përballuar. Të tjerë argumentojnë se medikamente nymesulydosoderzhaschye toksike të mëlçisë fëmijëve. Kohët e fundit nimesulid ndaluar zyrtarisht Farmkomitetu për marrjen e fëmijë të vegjël deri në 10 vjet.


Nëse temperatura nuk të humbur në të gjitha - dhe kjo ndodh në viruset, dhe me të ftohtë të përbashkët - duhet të shkaktojë "të shpejtë". Mjekët "ambulancë" të bëjë shtënë magji dhe fëmija torturuar entuziazëm bie në gjumë pothuajse menjëherë. Cilat substanca janë të përfshira në këtë koktej therje? Ashtuquajtura "triychatka" përbëhet nga aspirina, ose dimedrol tavegil dhe Nospanum. Analgin ul temperaturën dhe heq dhimbjen, antihistamines (diphenhydramine ose tavegil) heq mukozën ënjtje, por-spa dilates enët e gjakut dhe lejon temperatura "dalje" jashtë, zhduket. Shumë nëna shqetësohen se analginum i njohur në Evropë dhe SHBA, si natrium metamizole kufizuar për përdorim për fëmijët e vegjël në këto vende. Po, ajo është. Por në Rusi është më mirë për të që do të thotë për të reduktuar hipertermia të qëndrueshme deri idenë. Nëse ju merrni Analgin sistematike dhe më shumë se dy javë me radhë, ju mund të "dopytsya për shkeljet e hematopoiesis. Por në qoftë se ju përdorni atë në raste ekstreme, të cilat janë të rralla, përfitimet e vuajtjeve lehtësi nayiyazytsirnishe tejkalojnë dëmin.