Shkaqet e pyelonephritis në fëmijët e vegjël


Inflamacion i legen i veshkave, apo si më shumë të ngjarë të thonë profesionistët mjekësorë - pyelonephritis, fëmijët, për fat të keq, nuk vuajnë aq e rrallë. Kjo është me të vërtetë një nga sëmundjet më të zakonshme në veshka. Dëgjimi diagnozën, çudi mama: çfarë është gjithçka për legen dhe ku bëri këtyre fëmijëve në veshka? Gjithmonë ka qenë dhe janë të quajtur kështu për shkak se ata si ujë në Bali bashkon filtrohet nga veshkat urinë, i cili rrjedh këtu nëpërmjet ureters në fshikëz. Së bashku me të në legen të veshkave mund të merrni një infeksion në qoftë se bakteret disi (p.sh., dhëmb prekur nga kariesi, bajamet përflakur, pustules në lëkurë) mori në gjak. Kjo mënyrë e infeksionit është quajtur zbritëse. Nuk është në rritje - me fshikëz përflakur me cystitis. Cilat janë shkaqet e pyelonephritis në fëmijët e vegjël?


Është e rëndësishme që fëmijët e vegjël nuk pereohlazhdalys (luajtur në dysheme të ftohtë, u ul në të dimrit udhëtim me sajë borë buzë sandbox ose pa pjellë). Nëse fëmija ka episode mosmbajtjes se urines janë kurrë nuk e bën atë si shëtitje dënimit në pantallona lagësht - ajo çon në cystitis dhe pyelonephritis është qesharake dhe më të mirë të tregojnë fëmijën fëmijë neurolog. Muaj pyelonephritis mund të dëmtojë trupin e fëmijës, pothuajse asnjë efekt në shëndetin e tij. Gjysma e nënave nuk e di edhe se një fëmijë është i sëmurë, dhe kur mendja e fshehtë bëhet e qartë, sëmundja ka të bëhet kronike. Me kujdes të shikojnë për fëmijën e tij.


Të gjithë një fëmijë nuk është vetë - nervoz, humor, i mbyllur? Ai shpejt lodhur, nuk duan të ecin, nuk tregon interes në aktivitete të preferuar - lojëra, libra? Kjo ndodh kur procesi inflamator në veshkat, ata nuk përballen me përgjegjësitë e tyre, duke çuar në organizmin e vetë-helmimi - dehje kronike. Foshnja mund urinim më të shpeshtë, ndonjëherë ka tërhequr mbrapa dhimbje, por simptomë kryesor - një temperaturë të vogël (371-373 ° C), e cila është mbajtur konstante. Një model i ngjashëm është karakteristikë e pielonefrit akut.


Lejo shqetësimet e përgjithshme analiza (klinike) të urinës së fëmijëve të vegjël. Nëse diagnoza është e konfirmuar, do të keni për të vënë fëmijën në spital. Si do të ju, mami, nuk duan të shmangur atë, të refuzojë pranimin në çdo rast e pamundur. Fëmija duhet të shpojnë një kurs i antibiotikëve për të sjellë të veshkave në rregull. Në fund të fundit, në qoftë se këto organe jetësore refuzojnë, do të jetë një tragjedi. Përveç kësaj, legen përflakur nevojë për pushim shtrat. Në të ngrohtë, të qetë dhe horizontal veshkave është shumë më mirë të furnizuara me gjak, dhe kështu droga më e lehtë për të filtruar gjakun dhe për të hequr urinë.

Shtëpi për të mbajtur fëmijën në shtrat pothuajse e pamundur: ai vazhdimisht rrëshqet jashtë prej saj, pavarësisht ndalimit. Le lëng boronicë dhe ujë mineral me gaz, pini shumë lëngje Flushes legen, largimin e tyre nga patogjene. Dhe poyasnychku lidhin shall leshi apo shall - ngrohjes përshpejton shërimin.

Veshkave Tea
Kështu që njerëzit e quajnë ortosyfon - bimë shumëvjeçare tropikale që ndihmon me pielonefrit sëmundjes. Megjithatë, për përgatitjen e shërimit çaj për veshkat mund të përdorni bimëve të tjera me anti-inflamator dhe diuretik. Me lejen e mjekut le fëmijët koleksionet që stimulojnë veshkat: 2-3 lugë 2-3 herë në ditë në mes të ngrënies. Mix bar Leonurus, Shkumë dhe veshkave çaj Marsh (3: 2: 1). Hidh një lugë gjelle e mbledhjes zier me ujë, ngrohje 10 minuta në një banjë me ujë të insistojnë orë në një vend të ngrohtë, tendosje. Ngrohjes dhe i hedh në një termos. Merrni gjethet thupër, manaferrat dëllinjë,


Bimeve medicinale janë blerë më të mirë në çaj barishte farmaci dhe knotweed veshkave (1: 1: 1: 2). Krijoj një lugë gjelle e përzierje bimore filxhan ujë të vluar në një termos për 30 minuta. Bëni një koleksion të lë, Kastrati dhe bearberry (ajo - mbajnë veshët), barishte hithër, fruta buckthorn (2: 2: 2: 3). Hidh një lugë gjelle e lëndëve të para filxhan ujë të vluar, të thatë ngrohjes në një banjë me ujë për 10 minuta dhe të lënë për të paktën 30 minuta në një vend të ngrohtë, apo një termos. E njëjta recetë mund të jetë i gatuar infuzion e bimëve të marra në të barabartë. Mbledhja numri 1 - gjethet e bearberry, horsetail barishte, manaferrat dëllinjë. Mbledhja numër 2 - horsetail bari, çaj veshkave dhe knotweed.


Përdorni rrënjë rodhe si një ilaç, një diuretik, antibacterial dhe veprimit immunostimulating. Një lugë gjelle e grimcuar tharë rrënjë rodhe hedh 2 gota ujë të vluar, pastaj të lënë për 2 orë nën kapuç. Lëreni fëmijën tuaj të pini 2-4 lugë e infuzion të ngrohtë 4 herë në ditë, pas ngrënies. Thekur dhe-tokë rrënjë rodhe, së bashku me çikore mund të përdoret në vend të kafesë. Kjo pije është shumë e butë, fëmija nga ai definitivisht nuk vidyazykatsya, dhe së bashku me të ajo do të veprojë si një ilaç. Brewed kafe me një normë të tillë të një lugë çaji pluhur për filxhan të ujit të nxehtë dhe pije atë fëmija mund të jetë 1-2 herë në ditë. Në ditët e vjetra të A-tokë pure rrënjë rodhe, ëmbëlsira pjekur, bërxolla gatuar, shtuar në supë dhe miell (1: 3) - një brumë jo vetëm për veshkat ka shërim pronat, por edhe shumë më të shpejtë rum'yanytsya!


Një fëmijë i sëmurë ka nevojë jo vetëm mjekësinë, por edhe në të ushqyerit klinike, veçanërisht në qoftë se pyelonephritis kronike miratuar. Është e mundur që disa prej anëtarëve më të vjetër të familjes gjithashtu vuan nga kjo sëmundje. Nëse është kështu, mjekët e këshilloi atë që të kufizojnë disa ushqime proteinike. Por fëmija rritet, dhe kështu ushqimi i tij duhet të jenë proteina të mjaftueshme, të cilat e indeve të muskujve. Kjo është arsyeja pse dietë e fëmijëve të vegjël ndryshon nga të ushqyerit terapeutike për të rriturit. Mjeku mund të shkurtuar në mënyrë dramatike dietë forcë vidyazykatysya në një numër të produkteve, por me fëmijët në mënyrë që nuk e bëjnë. Dhe përveç kësaj, ky lloj i kufizimeve - një test serioz për fëmijën.