Shkaqet e diabetit te fëmijët


Diabet mellitus është shkaktuar nga pamjaftueshmerise absolute ose relative të insulinës në trup. Tek fëmijët, kjo gjendje është e lidhur me çrregullime të shpesh pankreasit. Sëmundja karakterizohet me kursin progresiv, e cila përfshin zhvillimin e gjendje kome diabetik apo hypoglycemic, i cili kërkon kujdes emergjent. Komplikime të rënda të diabetit retinopatisë është shpesh që të çon për të përfunduar humbjen e vizionit, të shkaktojë veshkave dhe zemrës dhe arteriosklerozës hershme.
Shkaqet e diabetit te fëmijët janë mjaft të ndryshme, kështu që zbulimi i tyre në kohë dhe trajtimi emërimi i përshtatshëm do të ndihmojë në parandalimin e manifestime të rënda të kësaj sëmundjeje të rëndë. Diabeti renditet e para ndër të gjitha patologjitë endokrine dhe në fëmijët e çdo moshe. Ka dy lloje të diabetit: insulinës dhe insulinë. Tek fëmijët, ka diabeti i tipit I - insulinës.Shkaqet e diabetit fëmijëve
Shkaku i sëmundjes, sipas ekspertëve, avokatët predispozitë gjenetike. Mjekët kanë tendencë për teorinë se kjo sëmundje është e programuar në nivel gjenetik. Prandaj, në qoftë se familja e një këtyre të drejtave të pacientit, sheqerit tuaj në gjak duhet të monitorohet dhe të gjithë të tjerët. Arsye të tilla si dietë të paekuilibruar, abuzim ëmbël ushqimit dhe dëmtime psikologjike dhe fizike gjithashtu shpesh provokojnë zhvillimin e diabetit. Sëmundjeve të çon në pamundësinë për të prodhuar trupi i fëmijës ka nevojë për insulinë, e cila çon në akumulimin e sheqerit të tepërt në gjak.

Disa ekspertë besojnë se diabeti mund të shkaktojë natyra të ndryshme infektive të sëmundjes, të cilat ndikojnë në funksionet mbrojtëse të trupit. Studime të shumta të kafshëve kanë treguar se shkaku i diabetit mund të jetë heqja e pankreasit apo administrimin e hormonit të rritjes.

Fillimisht fillon të prodhojë insulinë pankreasit, dhe në shkatërrimin e tij uyazyka të favorshme për zhvillimin e diabetit. Në këtë trupin e një foshnje e porsalindur ka një madhësi shumë të vogël, dhe deri në 10 vjet pankreasit dyfishuar. Prodhimit të insulinës në fëmijën formuar në fund vetëm pesë vjet. Prindërit duhet të i kushtoj vëmendje të se sa karbohidratet ata konsumojnë fëmijë. Futje e përditshme e karbohidrateve për një fëmijë është 10 g për 1 kg të peshës. Vëmendje e veçantë duhet sistemin nervor të fëmijëve, pasi ajo nesformyrovavsheesya shteti mund të kryejë kërcënimin e diabetit. Arsye të tilla si etja, rrit sasinë ditore e urinës dhe humbje peshe papritur mund të shkaktojnë një mungesë të insulinës në fëmijët.


Simptomat e mangësi insulinë
Në fëmijët e vegjël me diabet është gjetur në shtrat Veting. Simptomet kryesore përfshijnë: Polyuria, polydipsia, humbje të rënda në peshë, rritjen e sheqerit dhe aceton në urinë. Nëse ju nuk i kushtoj vëmendje të këtyre shenjave, atëherë pas një kohë mund edhe të zhvillojë acidosis dhe gjendje kome. Në fëmijët gjendje kome diabetik zhvillon shumë më të shpejtë dhe më shpesh. Ndonjëherë ky kusht nuk është zbuluar manifestim e diabetit, por në shumicën e rasteve, komë zhvillohet si rezultat i urisë, infeksion, mbingarkimi fizike ose mendore për shkak të insulinës sipas rastit.


Shkeljet në metabolizmin tregon rrit diuresis, dehidratim, erë aceton, rraskapitje, të qenët i përgjumur, letargji, vjellje dhe të etur. Fëmija shtet mund të shkoni në fazën e rëndë pas disa orësh. Një shqyrtim i kujdesshëm që ju do të vini re rrit lëvizjet e frymëmarrjes e gjoksit me pjesëmarrjen e muskujve shtesë të frymëmarrjes. Pra ka një rritje të konsiderueshme në normën e frymëmarrjes dhe për të rritur thellësinë e saj. Rreth sëmundja gjithashtu thotë impuls të shpejtë, presionin e ulët të gjakut, t'i shtyer të fytyrës dhe të ulë tonin e shikimet.


Komplikimet e diabetit tek fëmijët:
- infeksion purulent të lëkurës;
- stomatit;
- vulvitis, pyelonephritis, vulvovaginitis, candidiasis;
- angiopatin diabetik;
- katarakt diabetik;
- infantilism fizike dhe seksuale;
- lipidet ndryshimet morfologjike të lëkurës.

Diagnoza e sëmundjes
Diabeti tek fëmijët është diagnostikuar në bazë të gjakut dhe urinës teste, dhe pastaj të drejtojë fëmijën në spital, ku ai është trajtuar për dy javë. Gjatë kësaj kohe fëmija inspektojë me kujdes dhe të mësojnë prindërit se si për të matur sheqerit në gjak, insulinës dhe në plan për të futur ushqim për fëmijë. Qëndrim të pakujdesshëm të sëmundjes mund të çojë në hypoglycemia dhe humbje të plotë të vetëdijes.


Trajtimin e diabetit
Për fat të keq, diabet kurë fund tek fëmijët, ndërsa mjekësia moderne nuk mund. Megjithatë, besimi i mirë i recetave prindërve gjitha mjekut me këtë sëmundje ju mund të jetojnë shumë gjatë, pa komplikime. Në mënyrë tipike, fëmijët e sëmurë të shkojnë në shkollë, të studiuar e vështirë dhe në gjendje që të angazhohen në punë të mundshme. Megjithatë, ndryshimet në mënyrën e zakonshme të jetës ende ndodhin. Së pari, fëmija disa herë në ditë para ushqimit duhet të marrë një injeksion të sasinë e nevojshme të insulinës. Së dyti, pacienti nuk duhet të hani sa më shumë që ju doni, por për aq kohë sa është e nevojshme për nivelet e duhura të sheqerit në gjak. Disa herë në ditë prindërit kanë për të matur nivelin e sheqerit në gjak.


Për qëllimin e parandalimit të diabetit tek fëmijët duhet t'i nënshtrohen provimeve të detyrueshme parandaluese dhe ekzaminimet e profesionistëve të rekomanduara. Shumë sëmundje mund të kontribuojë në mungesë të insulinës, në mënyrë që të jetë në kohë për të trajtuar dhe për të parandaluar.