Problemet e lëkurës në fëmijët e vegjël


Fëmijët e vegjël në familje - është gjithmonë përgjegjësi e madhe. Shpesh në muajt e parë të jetës, prindërit nuk kanë asnjë ide se pse foshnja qan. Problemet shqetësim është e mjaftueshme. Jo gjithmonë fëmijët e vegjël qaj, kur ata duan të hanë, ata mund të jenë konfuze dhe organet e brendshme, sidomos shkarkimin e dobët e gazeve. Por ka edhe probleme të lëkurës në fëmijë të vegjël, të cilat në shumicën e rasteve nuk shkakton ndonjë sëmundje, por në të njëjtën kohë të sjellë në forma të avancuara jo vetëm të pakëndshme, por dhimbje, duke shkaktuar kështu qarë. Problemet më të zakonshme të lëkurës në fëmijë të vegjël përfshijnë miliaria, chafing, skuqjen dhe kore qumësht. Çdo ashtuquajtura acarim të lëkurës, ne do të fokusohemi më shumë.


Problemet e lëkurës në fëmijët e vegjël
Miliaria
Një nga irritations më të përhapura të lëkurës tek fëmijët. Më shpesh shfaqet në mot të nxehtë në qafë, qafë dhe sqetull. Pimples të vogla rozë janë halo rreth lëkurë porozovevshey. Në vetvete, kjo nuk e mërzit fëmijën, por në qoftë se ajo nuk arrin të zgjidhë, ajo do të shkojë poshtë e më poshtë, ndikojnë në gjoks, mbrapa dhe mollaqe e fëmijës. Nga rruga, miliaria mund të shfaqet në fëmijë dhe në kohë zyyazykay gjatë sezonit të ngrohjes. Kjo është për shkak të overheating e fëmijës, kur nëna e tij përqafon fort.


Trajtimi dhe parandalimi i miliaria është ventilim konstant, përdorni banja ajri fëmijë. E pra, në qoftë se ajo është tashmë atje, ju duhet të shtoni fërkim të lëkurës me një zgjidhje të sode buke. Një gotë e ngrohtë ujë të zier të marrë 1 lugë sode, therën atë dhe kjo zgjidhje të fshijë zonat e prekura të lëkurës së një fëmije. Pas aplikimit zgjidhje sode lëkurës duhet t'u jepet të ajrit të thatë. Pas kësaj procedure, lëkura mund të jetë fëmija pluhur pluhur.

Skuqje pelenë
Lëkura e fëmijëve e ndjeshme është shumë e prirur për oprelostyam. Shkaku kryesor i nxituar pelenë - kjo amoniakut prodhuar nga bakteret urinë. Përse skuqje pelenë? Pelena të pista lagësht, të ndryshuar pelena, të lëngshme, duke shkaktuar skuqje në bigëzim dhe mollaqe. Edhe me kujdesin më të zellshëm e nxituar pelenë të fëmijës mund të duket. Ata mund të ndodhë edhe me karrige të shpeshta.


Kur shenjat e para të nxituar pelenë duhet menjëherë të marrin masa, si edhe plyamka vogël mund të shkaktojë parehati fëmijëve dhe dhimbje. Fëmija i parë duhet të pastrohen me një sapun të veçantë fëmijë ose të zëvendësojë atë me një zierje e bimëve. Lëkura e thatë sidnychok të thatë dhe të perineumit peshqir të butë të ngrohtë. Dërgo gënjeshtër fëmijën tuaj në ajër për të paktën 10 minuta, dhe pastaj lyej vendet e prekura krem ​​të veçantë fëmija mbrojtëse, të cilat janë shitur në farmaci. Ndonjëherë ju mund të përdorni një mjet provuar për vite me rradhë, blurring lëkurën gatuar me vaj luledielli. Nëse një nënë përdor pelena, të jetë i sigurt për të valoj e tyre dhe nuk e vënë dy herë të njëjtën pëlhurë me lajle e kur fëmija urinuar në të paktën një herë.


I nxituar
Në vogla, foshnjave të porsalindura shpesh u nxito shfaqet në fytyrë dhe varëse rrobash. Ndonjëherë njolla është rozë, nganjëherë me kokat e bardha. Në vetvete, kjo njolla nuk është e tmerrshme dhe nuk ka nevojë për trajtim. Kjo i nxituar sugjeron përshtatjen për fëmijë mjedisit ku ai do të jetojë. Ajo shkon pa përdorimin e ndonjë drogë. Vetëm një fëmijë i vogël duhet larë dy herë në ditë me ujë të zier, dhe në mbrëmje të jetë i sigurt për të mbajtur të procedurës dush.

Qumësht kore
Qumësht kore formuar në fëmijën në lëkurë e kokës dhe ndonjëherë ballin, vetullat dhe shpatullat edhe në barkun e nënës. Qumështi kore është njolla kafe e hapur me pronat luspa. Nuk ka shqetësim nuk sjell kore qumësht, përveç paraqitjes unaesthetic. Shumica e deri në një vit, dhe ndonjëherë shumë më vonë zhvishem vetë peels. Megjithatë, është e dëshirueshme për të hequr. Për këtë, pas larjes së fëmijës kur lëkura do të steamed, vendin e lagësht vaj luledielli lëvore dhe butësisht krehër me krehër të butë.


Parandalimi i problemeve të lëkurës në fëmijët e vegjël
Për fëmija ka pasur ndonjë problem me lëkurën, shpesh duhet të ecin me të në ajër të pastër, vazhdimisht hedh në dhomë në të cilën fëmija. Mos lani sende baby, të brendshme sidomos me shtimin e kimikateve që përmbajnë flavors të ndryshme, ata jo vetëm që mund të shkaktojë skuqje pelenë fëmijë, por edhe të shkaktojë një reaksion alergjik. Pas lëkurën çdo larë foshnjës zbrazjes dhe hedh në ajër. Mos gjithmonë veshin pelena, në një dhomë të ngrohtë në ditën që ju mund të bëni pa to. E pra, në qoftë se keni nevojë për të veshin pelena, ata duhet të ndryshohet çdo 3-4 orë ose më pak menjëherë pas kontaminimit. Në shtrat, fëmija duhet të ketë folds, pasi ato mund të çojnë në miliaria.