Problemet e jashtëqitjes në foshnjave


Përfitimet e gjirit të ushqyerit thënë dhe shkruar mjaft shumë. Pas ushqyerjes me gji - nuk është vetëm më i mirë për fëmijën mbushje bukë, e cila i dha shumë natyrën, por marrëdhënie të ngushta harmonike me personin e afërt - një nënë. Ishte gjatë gjoks e nënës ushqyerjes me gji në një fëmijë të ndihet më i lumtur dhe të sigurt.
Por shumë nëna të shqetësuar në lidhje me problemet e jashtëqitjes në foshnjat. Çfarë ndodh nëse fëmija i cili është ushqyer me gji, ulur frekuencën e lëvizjeve të zorrëve, duke ndryshuar numrin e karrige. Kjo është një shkelje e rëndë e sistemit të tretjes?


Ndryshe nga fëmijët të cilët janë shishe ushqyer, natyra dhe sasia e fëmijës stol, ushqyer qumështin ekskluzivisht gjirit, është mjaft e ndryshme. Gji manual për profesionistët e shëndetit, i publikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se mitur fëmija karrige që është ushqyer të gjirit mund të shfaqet me një interval prej disa herë në ditë për të një herë në dhjetë ditë. Natyra e fekaleve mund të jetë shumë i butë. Në qoftë se ajo nuk shfaqet në fëmijë (peshë dhe gjendjen e shëndetit të fëmijës është normale), atëherë të tillë një karrige vonesë është fiziologjike.


Përveç kësaj, i vonuar stol mund të shoqërohet me fillim dopayvanyem plotësim ujë ose formulë baby, dhe shtojcën ndryshme të rrallë në gji. Ndikimi i drogës, vaksinimet gjithashtu të ndihmojë të vonojë jashtëqitje. Ky problem është zgjidhur duke përdorur një fëmijë gji-ushqyer me kërkesën e tij të parë. Pas një kohe të shkurtër karrige është restauruar zakonisht.
Ajo gjithashtu duhet të i kushtoj vëmendje të numrit të pelena lagësht në ditë. Pas 6 javësh të jetës normë është 5-6 dhe 6-8 pelena e disponueshme leckë. Nëse fëmija nuk është duke fituar peshë dhe urinimi shpesh, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj.


Një arsye për lëvizjet vonesë të zorrëve dhe humbje peshe mund të jetë që një fëmijë konsumon mjaftueshme "përpara" ose "qumësht mbrapa" . Le të shikojmë më shumë se çfarë "përpara" dhe "qumësht mbrapa". Në fillim të ushqyerit fëmija sucks "përpara" Qumështi i gjirit. Ky qumësht shije të ëmbël, të lëngshme, i tejdukshëm. Është e dobishme për fëmijët që përmban karbohidratet të mjaftueshme dhe lëngun. Konsumi Reduktimi "përpara" Qumështi mund të çojë në dehidratim ose në karrige të vështirë.

Për të përmbajtjes së nivelit "përpara" Qumështi nuk është ulur, nënë pleqsh duhet të konsumojnë mjaft e lëngjeve. Ne rekomandojmë një orë e gjysmë para ose menjëherë pas të ushqyerit për të pirë një gotë me ujë. Gjithashtu, kur sinjali i parë nga etja, kënaqë atë menjëherë. Pije të gazuara, çaj, kafe, qumësht, birrë për të shuar etjen tuaj nuk janë të përshtatshme. Rritja e të dhënit gji me çaj të nxehtë me qumësht dhe mjaltë është një mit. Rritjet e laktacionit natyrisht gjatë laktacionit.

"Qumësht Rear" fillon të prodhojë gjatë laktacionit. Në gji, pas 15-20 minuta e vazhdueshme gjiri përvojë fëmijë shpimi gjilpërash butë ndjesi në gjoks. Ky është sinjal që arrin "të ndenjura" qumësht, e cila është një parakusht për tretje e parë të qumështit. Për më tepër "të ndenjura" yndyrë qumështi dhe kalori dhe kontribuon në ngopjes së mitur dhe i dha peshë.

Nëse posmoktala fëmijë vetëm 10 minuta dhe ra në gjumë për 20-30 minuta, pastaj pas ai u zgjua, t'i jepte të njëjtin gjoksin se ai ishte në fund në gjendje për të marrë në "Të ndenjura" qumësht.

Stimuluar ardhjen "Të ndenjura" ndihmon çaj qumësht me fara kopër, e cila, që ra fjala, ndihmon në lehtësimin fëmijën nga dhimbje barku. Për çaj pirja, të marrë 1/2 lugë çaji fara kopër, pour 1 filxhan ujë të ftohtë dhe kuzhinier për 5 minuta pas valë. Cool, tendosje, shtoni sheqer, mjaltë, limon dhe pini 1 gotë 3-4 herë në ditë.

Arra, qepë, supë dhe ushqime të tjera proteinike të pasura gjithashtu të rritur prodhimin "Qumësht Rear" dhe të bëjë atë më shumë kalori. Ushqyer fëmijën tuaj në një atmosferë të qetë dhe një stomak të plotë. Edhe në natën e keni dëshirën për të ngrënë, mos më mundo veten një meze të lehtë. Hani një sanduiç, disa fruta, pini një gotë qumësht ose lëng. Mbani mend, ju jeni ushqyer fëmijën, kështu që dieta tani do të padobishme. Por overeating nuk është e nevojshme.

Në rast se ju bëni gjatë shtatzënisë kanë shtuar shumë peshë mos rritur dietën tuaj. Merrni pjesë më të vogla dhe numrin e ngrënies më shumë. Rastësisht, qumësht, kos - një ushqim jo, një pije. Në një nga ngrënies mund të zëvendësohet nga ushqim të ngurta në një gotë qumësht ose kos.


Lavazheve vagjinore, gjirit masazh, emocionet pozitive, dietë e shumëllojshme dhe të ushqyerit e fëmijës në kërkesën kontribuar në rritjen e laktacionit.
Ndryshojë zemrat tuaja në çdo ushqim për të dhënë fëmijën për të ngrënë. Gjatë çdo të ushqyerit, të bëjë katër ndryshime gjoks. Kështu fëmija do të jetë në gjendje për të marrë të mjaftueshme "përpara" dhe "Të ndenjura" qumësht. Për më tepër një ushqyerit nënë e gjirit të shpëtuar nga defekt të mundshëm estetik ku një gji më të madh se tjetri. Të plotë dhe të duhur foshnjat ushqyerjen me gji kontribuon në microflora nevojshme në zorrë, rritjen e saj, zhvillimin fizik dhe mendor.


Nëse fëmija kur gji ose të përziera në dhimbje gjatë jashtëqitjes, "dhi", Kimik stools, me të vjella të shpeshta të bollshëm dhe shtim në peshë të dobët, kërkoni ndihmë nga një specialist ushqyerjes me gji.
Adresimi jashtëqitje duke enemas, tuba avull dhe të stimuluesve të tjera nuk është i justifikuar dhe duhet të përdoren në një majë.