Fëmijët e vegjël ftohjet


Unë nuk dua të flas për gjëra të trishtuar, por një epidemi e ftohjet shpesh kanë në fillim të vitit - të gjithë pemën tuaj të preferuar dhe të festave zyyazytsi. Shumë prindër në temperaturë, kollë dhe të ftohtë janë të lehtë - të themi, një e zakonshme - dhe zgjidhjen e problemit të tyre. Në këtë mënyrë, ka shumë gabime janë shmangur më të mirë. Në gripit, nje grup i sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes, dimer svyrepstvuyuschyh janë parahryppы, infeksion adenovirus, infeksion rinovirus, infeksionet atipike respiratore (Klamidia dhe mycoplasma) dhe të tjerë.


Simptomat dhe parimet e trajtimit të këtyre sëmundjeve janë të ngjashme. Pas të gjitha, sipas hulumtimit, zhvillimi i virusit të sëmundjes luan një rol vetëm raketë, dhe pastaj jo gjithmonë. Një plagë kryesor i traktit respirator aplikuar baktereve, protozoa (klamidia dhe Mycoplasma), dhe madje edhe kërpudha (kryesisht lloj kandida). Post artikull - ftohjet fëmijët e vegjël.

Duhet të vlerësojë shkallën e gjendjes së pacientit të vogël, do të përcaktojë simptomat e ftohjet dhe caktojë trajtimin adekuat vetëm mund mjek. Në asnjë rast nuk e bëjnë vetë-mjekoj! Fever - një reagim mbrojtës për një infeksion. Kështu që ju duhet për të xhiruar poshtë vetëm një që tolerohet dobët, dhimbje koke të rënda, të vjella, konvulsione. Në mënyrë tipike, temperatura deri 385 ° C nuk kërkon përdorimin e ethe për zvogëlimin e drogës. Në qoftë se kërkesa për to është ende atje, të marrë paracetamol ose ibuprofen në dozë të fëmijëve. Në asnjë rast mos e përdorni aspirinë!


Urrej apo intolerancës të prisni kur ajo do të kalojë. Nëse pas 40 minutave pas administrimit të antipyretics temperatura është shumë e lartë, nuk është gulçim, skuqje, ënjtje të fytyrës dhe qafës, të vjella, vizion të paqartë, dhimbje koke të rënda, telefononi menjëherë "të shpejtë". Dyert fort të ngushtë dhe dritaret në dhomë, ku pacienti është. Qëndruar në një, dhomë unventilated zihet fryma reflekton keq në mukozën e dëmtuar të rrugëve të frymëmarrjes, vështirësi në frymëmarrje dhe rrjedhjes fluide. Është e nevojshme për të hedh në dhomë ku fëmijës çdo dy deri në tre orë. Në këtë pikë, pacienti mund të opsionale të përfundojë, dhe mund të transferohen në një dhomë tjetër.


Për të lehtësuar fëmijët e vegjël vë ftohtë në hundë ose varrosin karafil hudhër lëng qepë. Kjo mund të shkaktojë djegur e mukozën e hundës dhe të komplikojë sëmundje! Për të lehtësuar ftohtë të përbashkët, ka përgatitje të veçanta të cilat do të emërojë një mjek. Deri në kohën e sëmundjes anuluar dush dhe procedurat e tjera të higjienës, që të mos mbiftohem. Higjiena e detyrueshme trup, duke përfshirë dushe përditshme, të ndihmojë të shpejt të përballuar me ftohjet dhe për të parandaluar ndërlikimet e mundshme. Gjëja kryesore - për të shpejt të fshij thatë, tharëse flokësh të thatë dhe të vishen me rroba të ngrohta. Mos harroni çorape leshi dhe një triko të ngrohtë!


Ulja e numrit të fëmijëve të dehur lëngshme të vogla, për shembull, për shkak të një dhimbje të fytit. Bollshme të pijshëm - çelësi për një shërim të shpejtë. Trupi ka nevojë për të paktën 15 litra lëng në ditë për të hequr produktet e metabolizmit dhe për të rivendosur humbjen e ujit. Përparësi duhet t'i jepet lëngje acidifikuara - lëng klyukvennomu, çaj me limon, concoctions fruta. Dhe pamja e kollë me gëlbazë trudnootdelyaemoy zgjidhni pijshëm alkaline (ujë mineral, qumësht të ngrohtë me një majë e sode buke). Pije duhet të jetë në temperaturën e dhomës apo të ngrohtë, por në çdo rast jo të nxehtë. Hot lëngët mund të shkaktojë djegie të ketë Mukoza dëmtuar dhe të komplikojë sëmundjen.


Kur inflamacion i bajamet gargarë shpesh (4-6 herë në ditë) kripur ujë të ngrohtë ose zierje e bimëve (urtë, kamomil, nëse jo alergjik) së shpejti do të nxjerrë bajamet dhe e pasme të fytit të mukusit. Dhe sigurisht, mos harroni vitamina! Unë do të rekomandojë "VITRUM", "Kinder-B i Vita eh", "Multi-tabs", "alfabet". Ata mund të merret në mënyrë të vazhdueshme nga tetori në maj. Dhe edhe në një mënyrë tjetër: muaj pranimit - 2 javë ose një muaj duke marrë një pushim - dy muaj pushim. Por rekomandime universale për të gjithë fëmijët e vegjël nuk mund të jetë. Me emërimin e komplekseve vitaminë-minerale kërkon një qasje individuale, pasi që ata janë droga.