Rakiti tek fëmijët sëmundje të rrezikshme


Rakiti tek fëmijët sëmundje e rrezikshme dhe mund të mbajnë për jetën. Simptomet e rakit ishin të njohur kohë më parë, në fillim të epokës sonë, por trajtimi i sëmundjes nuk ka dhënë rezultate pozitive për shkak të injorancës së shkaqeve të sëmundjes dhe si rezultat, trajtimin e saj.
Ne e dimë se vitamina D mund të prodhohet lëkurën e njeriut, kur të ekspozuar ndaj rrezeve ultravjollcë atë, kështu që të gjithë të sapolindur duhet të jetë në diell kohë të mjaftueshme.
Nëse fëmija ka lindur me peshë më pak se 1000 g, atëherë të shmangur këtë fëmijë rakit është shumë e vështirë, kështu që të marrë të gjitha masat e nevojshme për të njom trupin e vitaminës D. fëmijës


Është e njohur se vitamina D mund të vijnë nga ushqimi dhe në veçanti vajrat e saj të shumta të peshkut dhe vajra të tjera që përmbajnë omega - 3, por ekzistencën e vitaminës D në një formë joaktive, që kërkon aktivizimin e saj që ndodh në veshka dhe mëlçi, në 2 faza.

Kështu, faza e parë e vitaminës D në trup është disa ditë, dhe në një formë inaktive mund të jetë muaj në mëlçi, dhe kontrollin e ushtron hekur paraschytovydnaya, dhe vetëm pas ekspozimit ndaj vitaminë D hormon gjëndrës parathyroid, ai bëhet aktiv dhe fillon të menaxhimit proces absorbimin e kalciumit nga zorrëve të vogla, duke çuar tek formimin e indeve kockore.

Në kohën e zyyazykay, fëmijët kanë qenë gjithmonë në rroba dhe nuk mund të marrë rrezet UV të mjaftueshme, këtë herë në mbrëmje dhe në rrezet e diellit në mëngjes në një numër të vogël të arrijnë sipërfaqen e tokës dhe nuk depërtojnë përmes dritareve.

Simptomet kryesore të rakit ndodhin 3 muaj të moshës, por në këtë rast, nuk mund të vënë re nga prindërit, dhe mund të identifikojë vetëm me X-ray shqyrtimit dhe kryerjes së provimit dhe konfirmim laboratorik.
Rakiti tek fëmijët, sëmundje shumë të rrezikshme, sidomos për rritjen e organizmit, e cila kryesisht ndikon në sistemin skeletor, por mund të vuajnë organet e tjera.

Shenjat e para të rakit, është kusht nervoz dhe i shqetësuar fëmijës, dhe kjo zvogëlon oreksin dhe tonin e muskujve, ka ndruajtjen dhe ai djersitje rëndë, këtë herë në sistemin imunitar të fëmijës është i dobësuar, duke çuar në ndryshime të mëtejshme në organet dhe indet . Foshnja pak të zhvilluara, shpesh vuajnë nga SARS dhe në sfondin e këtyre sëmundjeve rakit ndodhin edhe më shumë.

Në këtë pikë kockave fillon të ndryshojë fëmijën prapa në zhvillimin dhe në këtë mënyrë duket kurrizin ballore dhe parietal, dhe kreu të bëhet një formë katrore, kafka i fëmijës është i madh dhe një pranverë është zgjeruar dhe edges butë.

Dhëmbët janë të prerë si vonë si smalt është e cilësisë së dobët dhe gjoks ndodhin kërc trashje brinjë dhe rakit zgjatur ndryshuar formën e gjirit, ajo fillon të shfaqet gjoks përpara dhe anash kompakt dhe skajet më të ulët të fillojë të duket përpara.
Kjo sëmundje e rrezikshme prek gjymtyrët më të ulët, kur nën ndikimin e kontraktimet e muskujve, këmbë të marrë X dhe formën imagjinative, dhe të gjitha grupet e muskujve, duke përfshirë muskujt e barkut janë të mëdha dhe të fryrë, të ashtuquajturat "bretkosat barqet "Dhe kështu janë hernie kërthizës.

Me një mungesë të vitaminës D, metabolizmin shqetësuar e kalciumit dhe fosforit, e cila çon në kullimin intensive e kalciumit nga kockat, urinës dhe kockave në rritjen e saj intensiv, deformuar duke kërc në rritje.

Fosfori është hequr edhe nga trupi, dhe mungesa e tij e fillon shtyp muskujve dhe sistemin nervor, dhe kështu fëmija duket skuqje pelenë, djersën ngjitës, gulçim, fëmija është i turpshëm, humor, fle e tij të shkurtër dhe të shqetësuar dhe shtrëngimi fëmijë ëndërr.

Nuk është një "rakit mëvonshme" është një sëmundje e rrezikshme dhe kjo ndodh në sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal, dhe kështu ka shkelur absorbimin e vitaminës D, si dhe pankreasit ndërprerë, të ushqyerit e vogël dhe e dobët në diell.
Për fëmija lindi i shëndetshëm dhe më pas nuk e zhvilluar bronkit duhet të fillojë të marrë kujdesin e nënës pas konceptimit, dhe të përpiqemi për të gjithë periudhën e shtatzënisë, të qëndrojnë jashtë, hani ushqime që përmbajnë kalcium, fosfor, magnez dhe elemente të tjera të nevojshme për zhvillimin e duhur të fetusit.


Ajo është gjithashtu e nevojshme që të përfshijë në dietë, djathë, produktet e qumështit, krem, djathë, mish, peshk, djathë, gjalpë dhe vaj perimesh, si dhe një sasi të mjaftueshme të frutave dhe perimeve, por në qoftë se shtatzënia ka ndodhur në vjeshtë dhe periudhën e zyyazykay, ju duhet të marrë një multivitamin .
Pas lindjes, ajo duhet të vskarmlyvatsya qumështit të gjirit, i cili përmban të gjitha substancat e nevojshme për zhvillimin normal të fëmijës, përveç kësaj, fëmija duhet të bëjë gjimnastikë, më shumë të kalojnë në diell, dhe nëse është e ilaçeve të nevojshme Dërgoj që përmbajnë vitaminë D dhe elemente të tjera kimike.

Koha Pra zyyazykay, fëmija mund të jepet disa pika të yndyrë vitaminës D, dhe pranverë mund të japin disa pika të zgjidhje alkoolit të vitaminës D. Por mos harroni se një mbidozë e vitaminës D është edhe e padëshirueshme, sepse fëmija mund të fillojë të vjella, rritja e temperatura, ai do të humbni peshë dhe të heqin dorë ushqim.

Teprica vitaminë D suppresses veprimtarinë e sistemit nervor, shkakton sëmundje alergjike, shkel të mëlçisë, dhe kalcium mund të bllokojë prodhimin e urinës, ndërsa në zhvillim ënjtje, dhe veshkat fillojnë të dështojnë.

Nëse ju vendosni për të dhënë vitaminë D fëmijës, ju duhet të fillojë me 1 pikë në ditë për një javë dhe pastaj të rritet me një rënie në ditë për javën e ardhshme dhe kështu me radhë.
Më të mirë në këtë rast vitaminë D pritës nënën nëse ajo gjirit ushqen fëmijën, ndërsa rritja e vitaminës D në qumështin.