Pemfigus - trajtim, simptomat, virusi pemfigus fëmijët


Pemfigus është një sëmundje dermatologjike manifestuar në pamjen e lëkurës dhe mukozës flluska që përhap shpejt në të gjithë lëkurë, janë të prirur për zgjerimin dhe bashkimit. Pemfigus manifeston gjatë Sigurisht, venitje, të ponovlyuyuchys. Nëse sëmundja është lënë trajtohet dhe të fillojnë herët, në disa raste fatale pashmangshme. Kjo sëmundje ndikon në të dy burrat dhe gratë më të vjetra se 40 vjet. Pemfigus mund të gjendet edhe tek fëmijët. Mungesa e trajtimit të duhur sëmundja mund të shkaktojë komplikime të rënda.
Arsyet pemfigus


Shkaqet e pemfigus kuptohet ende plotësisht. Një nga shkaqet kryesore të pemfigus është një shkelje e proceseve autoimune, kështu që të bëhen qelizat e antitrupave sistemin imunitar. Shkelja e strukturës qelizore ndikuar nga faktorë të jashtëm dhe mjediseve agresive. Si rezultat, komunikimi në mes qelizave është i shqetësuar, duke çuar në formimin e flluska. Përqindja e morbiditetit në njerëzit me predispozitë trashëguar është shumë më e lartë.


Simptomat pemfigusPemfigus vulgare (pemfigus zakonshme) ndodh më shpesh. Simptomet kryesore të pemfigus është shfaqja e blisters përlotur në mukozën e gojës, e ndjekur nga skuqje të lëkurës në të gjithë trupin, duke përfshirë kullotat inguinale dhe sqetull. Nganjëherë pacientët nuk mund të vëreni shfaqjes së flluska të vogla dhe nuk i kushtoj vëmendje të tyre. Më vonë flluskë mund të arrijnë vlerat arre dhe në pushim izoluar material transparent ose krovyanystoe. Gomave flluska në shumë të hollë dhe të butë. Kur gomat ssыhanyy formuar kore kafe. Një fërkim të lëkurës në dukje të shëndetshme e vendosur në mes të flluska, ka refuzimin e shtresat e sipërme të epidermë. Pemfigus vulgare shoqëruar nga një gjendje e sëmurë përgjithësi, dobësi, ethe, dhimbje të fytit gjatë ngrënies dhe në rozyazytsi. Sëmundja mund të zgjasë për vite dhe kanë kronik të rënda me dëmtim të veshkave, zemrës dhe mëlçisë. Pemfigus vulgare komplikuar ndonjëherë me rrjedhën malinje të sëmundjes dhe, pavarësisht nga trajtimi, vdekje e mundshme.

Pemfigus Seborrheic - një sëmundje të vështirë të lëkurës ndodh. Bubbles pemfigus seborrheic, ndryshe nga madhësia konvencionale të vogël. Ata shpejt zsyhayutsya dhe formojnë kore të verdhë ose ngjyrë kafe, si peshore. Së pari paraqiten në fytyrë, kokës, pastaj bien prapa dhe gjoks. Në mukozën e gojës shfaqen shumë rrallë. Kur kore puhyrchattsi seborrheic formuar shumë shpejt. Pas heqjes gjurmë nën të erozionit të lagur. Shpesh flluska nuk janë të dukshme në të njëjtën kohë dhe për të gjetur përparësia e crusts është shumë e vështirë. Sëmundja zgjat gjatë për mirë.

Leaf pemfigus - një sëmundje relativisht e rrallë. Kjo mund të ndodhë në çdo pjesë të trupit. Shumica skuqjen ndodhin në lëkurë e kokës, fytyra si i dobët, flluska banesë kanë një zorrë të hollë dhe të dalë mbi sipërfaqe. Kur e ekspozuar ndaj erozionit gomave razrыvanyy që shërohen shumë ngadalë. Zorrë zsyhayutsya dhe formojnë peshore hollë pjatë që rriten mbi njëri-tjetrin. Tipar klinik i fletë pemphigus po shfaqet flluska bashkimi me lëkurë të prekur fqinje, duke formuar një sipërfaqe të madhe plagë. Në këtë sëmundje mukozës zakonisht nuk janë prekur. Ashpërsia e gjendjes së përgjithshme të pacientit varet nga zona e lezione të lëkurës, ndoshta ethe, shkeljen e kripës dhe metabolizmin e ujit. Sëmundja mund të zgjasë për vite me rradhë dhe të zhvillojnë në kronike, në qoftë se koha nuk fillon trajtimin.

Vegetating pemfigus. Vegetating pemfigus në fillim të zhvillimit të saj është shumë e ngjashme me pemfigus zakonisht. Nuk shfaqet për herë të parë në mukozën orale. Pastaj fllucka formuar rreth vrimave, prapa veshëve, nën gjinjtë (në gra), në sqetull. Në vend të seksionit mbuluar e flluska formuar erozioni purulent pllakë, me lirimin e një numri të madh të lëngjeve. Lezione shpesh bashkohen dhe të formojnë një sipërfaqe të madhe plagë. Pacientët ankohen për dhimbje gjatë lëvizjes aktive dhe djegien, sosje e gjithë trupit. Gjendja e puzыrchatkoy vegjetative beninje, pacientët ndjehen të kënaqshme gjatë viteve.

Sëmundja mund të zbulojë vetëm dermatolog puzыrchatkoy, bazuar në rezultatet e shqyrtimeve, gjurmime imunologjike, citologjike, ekzaminimet histologjike.

Pemfigus në fëmijët


Virusi pemfigus në fëmijët karakterizuar nga pamja në thembra, pëllëmbët, këpucë me majë dhe duart, dhe goja në mëngjes vogël shkaktuar virusi zorrëve Coxsackie, e cila përhapet nga kollitjes dhe teshtitjes. Në thelb kjo sëmundje fëmijët e sëmurë për 10 vjet, shumica e vajzave. Procesi rrjedha e sëmundjes është më e lehtë se sa të rriturit. Flluska e madhësive të ndryshme ose zsyhayutsya thyer. Shpesh para shfaqjes së blisters nxituar duket. Siklet apo kruhet pothuajse mungon. Por ndërsa ka një dobësi të përgjithshme, ethe. Virusi mund të transmetohet tek fëmijët e tjerë përmes jashtëqitjen e një fëmijë të sëmurë. Shkaqet mund të jenë të higjienës virale pemfigus themelore jo personale, si dhe një sistem të dobësuar imunitar të fëmijës.

Kur sëmundja më pak duhet të hani ushqime të papjekur dhe pikante që irritojë gojën.
Sëmundje virale pemfigus është më e zakonshme në pranverë dhe vjeshtë. Nëse i kushtoj vëmendje koha për atë që u shfaq nxituar dhe të fillojnë trajtimin, sëmundja është tashmë në 7-10 ditë. Por virusi qëndron në stol dhe ndonjëherë mund të shfaqet në disa muaj pas mëngjes e shtrëngimit.
Në fëmijët, një formë malinje e pemfigus pothuajse asnjëherë, por në qoftë se ju ende arritur një sëmundje fazë, ajo mund të shkaktojë komplikime në mushkëritë, veshkat dhe sistemin kardiovaskular.Trajtimi pemfigus


Procesi është trajtimi mjaft komplekse e pemfigus. Prandaj, ky lloj i vetë-trajtimin e sëmundjes, ose në ndonjë mënyrë të papranueshme. Sëmundja përparon me shpejtësi, duke prekur zona të mëdha të lëkurës, duke çuar në trazirat e organeve të brendshme.
Trajtimi i pemfigus bëhet detyrimisht në spital dermatologjike. Emëruar parë kortikosteroidet, citostatikëve dhe droga të tjera të dizajnuara për të lehtësuar sëmundjen dhe Jetëgjatësia e pacientëve. Përgatitjet duhet të merren në doza të mëdha. Në të njëjtën kohë i kushtoj vëmendje të sheqerit në gjak dhe urinë, tensioni i gjakut të monitoruar dhe të respektojë higjienë të mirë personale. Në ndryshim të shpeshtë të liri, mbathje penguar shfaqjen e infeksionit sekondar.

Pacientët puzыrchatkoy përshkruajnë kortikosteroidet në kombinim me steroid anabolic, si dhe kalcium, kalium dhe acid Askorbik. Gëlltitja mbajtur për një kohë të gjatë për të përfunduar mungesën e lezione në lëkurë. Në asnjë rast nuk mund të revokojë ose të përfundojë në rast të përmirësimit, terapi corticosteroid, pasi kjo do të sjellë përkeqësimin.

Pacientët sigurt për të qëndruar në punishte barnash në spital në dermatolog. Ambulator rekomanduar për të reduktuar tendosje fizike dhe për të shmangur stresin nervor, duhet të përputhet gjumë. Gjatë trajtimit, është e dëshirueshme që të mos ndryshojë uyazyka klimës.

Në trajtimin e pemfigus ndjekin mjekun përshkruan hormonet (prednisone) brenda dhe jashtë (Betamethasone). Kundërindikimet për më tepër rend të dytë. Kjo është një tipar dallues i puzыrchatkoy sëmundjes.
Ulja dozën e përditshme të prednisolone duhet të jetë shumë kujdes dhe gradualisht. Kur përmirësim shënuar tek pacienti, doza ditore e prednisolone zvogëlohet cdo 4-5 ditë në 5.25 mg. Kjo do të arrihet dozë minimale të mirëmbajtjes së drogës, në të cilën faljen e sëmundjes.

Përdorimi i hormoneve në kombinim me medikamente citotoksike, imunosupresive (Sandimmun) të çon për të kuruar pacientin në një kohë të shkurtër dhe përdorimin e dozave të vogla të përditshme. Duke bërë kështu që të arrijë një pemfigus pozitive rezultatin.
Sandimmun administruar parë në gjysmën e dozës për të krijuar të tolerancës për pacientët. Atëherë doza ditore është e ndarë në 2 doza me një interval prej 12 orë. Me të qartë të përmirësuar pacientit dhe për të zvogëluar medikamente ulçerë zvogëlojë dozën ditore.

Pas spastrim të plotë të sëmundjes lëkurës nuk është konsideruar si një humbës, pacienti duhet ende të marrë minimumin dozë Sandymmuna, të zgjedhur në mënyrë individuale për secilin, edhe pas arritjes faljen. Si mirëmbajtjes terapi të drogës duhet të marrë 2-4 muaj.
Në kombinim me përdorimin e hormoneve azatioprine për 2-4 pritjet e një ditë dhe methotrexate - 1 herë në javë.
Në trajtimin e pemfigus aplikojnë metodat e pastrimit të gjakut - hemosorbtion dhe plasmapheresis.
Hemosorbtion përdoret në pacientët me sëmundje të rënda shoqëruese të tilla si aterosklerozës, diabetit, hyperthyroidism. Kur hemosorption heq antitrupa dhe komponentëve të tjerë shkaktojnë sëmundje.

Transfuzion i plasmapheresis plazmës është kryer në intervale prej 7 deri në 14 ditë. Në një procedurë hequr 500-2000 ml plazmës me plazmës donatorëve apo hyrje plazmozamenytelya. Si rezultat, qarkullojnë komplekset imune janë hequr nga gjaku i pacientëve.
Photochemotherapy metodë në trajtimin e pemfigus reduktohet në inactivate qelizat e gjakut duke përdorur G-metoksypsoralena në kombinim me rrezatim ultravjollcë me rreze qelizave dhe vënies në gjak. Si rezultat i këtyre procedurave, gjaku është i pastruar i substancave toksike dhe imunoglobulinave.