Simptomet e apendiksit Simptomet e apendiksit në të rriturit dhe fëmijëtVetëm në Rusi çdo vit mbi gjysmë milion operacionet e kryera për të hequr shtojcën. Inflamacion i cecum shtojcën në çdo kohë mund të arrijë deri me të rriturit dhe fëmijët, burrat dhe gratë - apendiksit asnjë preferencë të veçantë sipas gjinisë dhe moshës.
Më shpesh manifestohen simptomat e apendiksit në të rriturit dhe fëmijët e moshës 10 deri 35 vjeç, por në një tjetër apendiksit moshës nuk është e pazakontë. Përjashtim, ndoshta, vetëm fëmijët deri në 2 vjet.
Sa për rrezik, pastaj kthehet për figurat më të mirë - norma e vdekjeve nga kjo sëmundje sipas burimeve të ndryshme shkojnë 01-03 për qind. Një shumë apo pak, të vendosë për veten tuaj. Unë do të përpiqet për të përshkruar në detaje derisa shenjat e para të apendiksit.


Rastet më fatale e inflamacion shtojcën lidhur me komplikacione për shkak të aksesit të vonuar për një mjek!


Apendiksit: Simptomat dhe shenjat në të rriturit


Nëse dikush nuk e di se cila anë është shtojcë, ne kujtojmë - atë bark. Kjo dhimbje në këtë fushë (i quajtur shkencërisht atë "rajon të drejtën çapokor") është tipar kryesor i inflamacionit.
Zakonisht ajo është si vijon: së pari, nuk ka dhimbje në rajon epigastrike ose rreth kërthizë, dhe pas disa kohe (nga 1 orë në 12 - të gjithë në mënyra të ndryshme), është e lokalizuar në të djathtë.


Kjo ndodh gjithashtu se dhimbja shfaqet menjëherë në rajon çapokor. Për më tepër, zona e dhimbjes varet nga vendndodhja e shtojcës në bark. Ajo mund të jetë më e lartë ose më e ulët dhe mund të marrë pozicione të ndryshme në cecum:dhe - mesor;
b - zbritëse;
në - në rritje pas cecum;
p - në rritje përpara cecum.
Diagnoza më e madhe Problemi krijon një pozicion "një". Në këtë rast jep dhimbje në shpinë, dhe kur ju klikoni mbi barkun e dhimbjes nuk mund të ndodhë. Në këtë drejtim, mjeku papërvojë me vonesë mund të vënë diagnozën e saktë.

Çfarë e karakterizon dhimbjen e apendiksit:një natyrë të përhershme;
më keq kur kollitet;
lokalizuara në panelin e djathtë nuk zbatohet;
zvogëlohet në pozicion në të djathtë.Çfarë simptome të tjera të shoqërojnë apendiksit:të përzier dhe të vjella (shpesh, ndoshta një herë);
ngritjen e temperaturës në 375-38 gradë;
dobësi, përgjumje;
për të rritur normën e zemrës së 90-100 rrahje në minutë;
karrige mund të vonohet dobësimin vëzhgohen rrallë.

Apendiksit: Simptomat dhe shenjat në fëmijëtShenjat e inflamacionit në fëmijët e moshës shkollore nuk janë të ndryshme nga sa më sipër, simptoma kryesore është dhimbja në panelin e djathtë. Por për të vendosur diagnozën e saktë në fëmijën nuk është e lehtë.
I kushtoj vëmendje për këtë rast bie në prova indirekte: fëmija nuk shkon në kontakt, gjumë kapriçioz, ajo duket e shqetësuar dhe letargji të përgjithshme. Të vjella në rastin e një fëmije zakonisht ndodh në mënyrë të përsëritur, dhe temperatura rritet në 380-390 gradë.
Këto simptome mund të jetë i lidhur me sëmundje të tjera të kavitetit barkut ose traktit gastrointestinal, në mënyrë aksesi në mjeku është një nevojë.Shkaqet e apendiksit


Deri më sot, nuk ka konsensus në lidhje me arsyet që çojnë në inflamacion shtojcën. Shkaku më i zakonshëm i apendiksit është lumen appendiceal thirrje pengim, që është pika e procesit të lidhjes me zorrët.
Nga ana tjetër shkaktojnë bllokim mund të jenë:gurë fekal;
Trupi i huaj (këmbëve fruta, pjesët e lodrave);
helmintet (të rralla).Një tjetër shkaktojë inflamacion quajtur infeksionet: grykët, pneumoni dhe madje edhe dëmtimit të dhëmbëve. Infeksioni me anë të gjakut të hyjë në shtojcë dhe shkakun e inflamacionit.Çfarë duhet të bëni nëse ju dyshoni apendiksit?


Shenjat e apendiksit në të rriturit ose fëmijët - është arsye shumë e mirë për të thirrur një mjek. Ndjehen të lirë për të thirrni numrin e urgjencës dhe të presin për ardhjen e mjekëve. Detyra juaj kryesore - të bëjë asnjë të keqe!
Çfarë nuk duhet të bëni apendiksit:vënë një shishe me ujë të nxehtë në barkun e tij, të marrë një dush (ngrohjes mund të provokojë këputje e shtojcën);
të marrë qetësues, ju lutem, përfshirë narkotikëve (morfinë, butofanol);
marrë laxatives;Kujdes Zbutur dhimbjen - asnjë arsye për të refuzuar një telefonatë me një mjek. Dhimbja mund të reduktohet duke vdekur shtojcën nervore, e cila është rezultat i inflamacionit gangrenizuar.

Ju mund të identifikojë apendiksit në ultrazërit?
Ultrazërit mund të ngritur me apendiksit, por në një numër të bazave mjeku mund të bëjë supozimin inflamacion (prania e lëngjeve të lirë, mungesa e peristaltikės).
Shumë më shumë hulumtime është laparoscopy informativ. Në bark nën anestezi makinë injektuar lokale është e pajisur me një kamera video dhe një rishikim të plotë të shtojcës. Ky operacion është pothuajse pa dhimbje dhe lë mbresë shumë të vogël.
A është e mundur për të kuruar apendiksit pa kirurgji?

Nuk ka shenja të apendiksit është një tregues për kirurgji emergjente. Sot mundësitë teknike të lejojë për appendectomy, duke lënë një mbresë të madhe dhe të dhimbshme.
Ky operacion është quajtur appendectomy laparaskopike për kirurgun e zbatimit të tij duhet të bëjë vetëm 3 punctures të vogla në bark.

Për më tepër, ilaçi nuk ndalet atje, dhe sot largimi shtojcën mund të kryhet pa asnjë prerje të lëkurës! Kirurgjike janë futur në zgavrën barkut me prerje të organeve të brendshme si murit stomak.

Avantazhet e operacioneve të tilla janë:ka plagët në trup;
shkurtimin rehabilitimit;
të zvogëlojë dhimbje pas operacionit.Megjithatë, operacione të tilla aktualisht janë duke kryer vetëm eksperimentalisht, por në të ardhmen ata të parashikuar shpërndarjes.
Por jo të gjithë ndajnë mendimin kategorik mbi nevojën për kirurgji. Shkencëtarët britanikë pohojnë se mund te kuroje apendiksit me antibiotikë. Studimet e tyre tregojnë se në 65% të rasteve operacioni mund të shmanget vetëm pilula mjaftueshme.

Më parë, hulumtuesit nga Britania e Madhe dhe kryen zbulime të tjera të rëndësishme, në veçanti, ata kanë treguar se:Engjëjt nuk janë në gjendje të fluturojnë;
minifundet ndjehen zgjasin jetën;
Gjuha pahijëshme heq dhimbjen.Vendosë për veten tuaj nëse janë apo jo të besimit studimet e tilla


Përmbledh


Simptomat e para të apendiksit në të rriturit dhe fëmijët:dhimbje në rajonin e duhur çapokor;
ethe;
të përzier, të vjella;
dobësi.Çfarë duhet të bëni:dial 03