Simptomat dhe trajtimi i infeksionit rotavirus në fëmijë


Infeksion Rotavirus është një formë e infeksionit akut zorrëve. Shkak i kësaj sëmundje është një rotavirus human. Ndonjëherë sëmundja quhet gastroenterit rotavyrusnыm, gripi zorrëve apo grip stomakut.
Shumica kanë tendencë për të infeksionit rotavirus në fëmijët e moshës prej gjashtë muaj deri në dy vjet. Të rriturit shpesh edhe bie në një sëmundje, që kujdesen për të sëmurë infeksioni fëmijët Rotavirus. Në përgjithësi ju mund të merrni nga një person i infektuar, ose nga një bartës të shëndoshë të virusit. Keqe ka mekanizëm transferimit ushqim.


Rotavirus njeriut replikohet në rreshtim të sistemit tonë të ndihmon tretjen e ushqimit dhe del me feçe. Kjo përzgjedhje fillon me shfaqjen e parë të simptomave.
Infeksion rotavirus ndikon në mukozën e stomakut dhe të zorrëve të vogla, duke shkaktuar gastroenterit. Kjo nga ana tjetër çon në përçarje të tretjes dhe shfaqjes së diarre të rëndë, dhe më pas në dehidratim të rëndë.

SimptomatPeriudha e inkubacionit të sëmundjes është 1-5 ditë. Simptomat e sëmundjes manifestuar shumë qartë dhe të fillojë me dhimbje akute cramping në bark. Pastaj bashkohet pafuqi dhe të vjella, temperatura e trupit rritet në 38 gradë.

Në mëngjes fëmija zgjohet ditë ngadaltë mund të fillojnë të vjella. Fëmija refuzon për të ngrënë, dhe pasi të hahet menjëherë fillon të vjellë. Të vjella mund të ndodhë edhe pas disa gllënjka ujë të pastër. Për më tepër, fëmijë dhemb diarre. Bold kështu kanë një ngjyrë të verdhë dhe një erë të fortë të pakëndshme kosi. Normalisht kjo vjella sëmundje zgjat për 3-5 ditë, diarre është vonuar më gjatë. Ekziston edhe sytë e kuqe dhe dhimbje të fytit.
Rreziku më i madh që vjen nga kjo sëmundje - një fëmijë i dehidratuar. Zakonisht 4-7 ditë fëmija po shërohet.

Është e rëndësishme të mos e ngatërruar infeksionin rotavirus me salmonela, kolera apo helmimit me ushqim, sepse simptomat e këtyre sëmundjeve janë shumë të ngjashme. Perebolev sëmundjes herë, mundësia e tyre duke u infektuar përsëri është shumë e ulët për shkak se trupi prodhon imunitet të fortë.
Në të rriturit, simptomat e sëmundjes që s'bie në sy. Rasti i mundur vetëm nga diarre, humbje e oreksit, ethe të shkurtër. Por këtë herë një i rritur mund të jenë të rrezikshme për njerëzit e tjerë, siç është ngjitëse.

Trajtimin e infeksionit Rotavirusi tek fëmijëtNë një trajtim ekziston algorithm prodhuar infeksion rotavirus. Është e rëndësishme për të respektuar dietën e konsumatorit dhe të mirëpritur fëmijën e lëngjeve të mjaftueshme për të shmangur dehidratim.
Nëse gjatë rrjedhës së sëmundjes vëreni fortë për fëmijën e saj të fjetur, le të fle. Por ju duhet të ndiqni temperaturën e trupit të fëmijës dhe t'i japë atij një pije kur ai zgjohet. Ju nuk mund të japin sëmurë pijshëm kec në sasi të mëdha - të vjella mund të ndodhë. Mundohuni të organizoni atë mënyrë që ai e piu sips.

Ju keni kohë të përjashtuar nga dietë gjitha qumështi fëmijë dhe i lagësht-qumësht ushqime, sigurisht, kjo nuk zbatohet për fëmijët që janë të ushqehen me gji. Ky kufizim është për shkak të faktit se këto produkte të formojnë një mjedis të favorshëm për zhvillimin e infeksionit. Nëse fëmija nuk duan të hanë - nuk e detyrojnë atë.
Fëmija vënë në gjumë pranë tij dhe me kujdes të shikojnë sjelljen e saj. Nëse fëmija fillon të vjellë - ajo duhet të sillen menjëherë në një pozicion vertikal, në mënyrë që hundë ishte mbi gojë. Kjo duhet të bëhet për të sulmit të vjella fëmijë nuk është ia zunë frymën.

Feeding një fëmijë gjatë sëmundjes


Në ditët e vështira për fëmijën e sëmundjes ushqyer atij qull oriz në ujë, supë pule, pelte.

Tradicionale trajtimi receta e infeksionit rotavirus


Zgjidhja Rubdown alkoolike


Për të ulur temperaturën e fëmijës - të përdorur këtë metodë e trajtimit:

 • Merrni një rubdown të ​​lagur një zgjidhje të dobët të alkoolit

 • duhet të fshij të gjithë trupin krejtësisht, që në mes të pjesëve të saj të ndryshme nuk ishin rënie temperatura

 • pastaj vishni çorape pambuku për fëmijë

 • pa fëmijë vkutuyte para shtrat, mbuluar atë me një fletë, batanije dhe nuk


 • Mjetet kundër dehidrimit


  Është e njohur se kripa ka tendencë për të mbajtur trupin me ujë. Ju mund të përdorni këtë funksion për t'i bërë ballë dehidratim.

 • Merrni një lugë ëmbëlsirë e kripës dhe pesë lugë ëmbëlsirë e sheqerit

 • Shkrihet këtë lëndë të parë për litër ujë të zier

 • marrë e solucionit që përftohet brenda


 • Trajtimi i blueberries thatë


  Kimik boronica do të shpëtojë fëmijën tuaj nga simptoma të tilla të pakëndshme si diarre. Ju mund të jepni atë për fëmijën tuaj pas një vakt apo kuzhinier komposto e manave të thata. Por mos harroni, boronica të freskëta janë jo vetëm ka zëvendësim tharë, por përkundrazi do të çojë në dobësimin e karrige.

  Trajtimi i lisi leh • Merrni 40 gram lisi leh

 • derdh një litër ujë, të vënë në zjarr, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për një tjetër orë të tretë

 • Mjetet duhet të marrë pjesë gjysmë filxhan

 • para se të aplikoni mjekim duhet të ngrohet


 • Parandalim


  Parandalimi i kësaj sëmundje është mjaft e thjeshtë: të parë për higjienën e fëmijës dhe për të mbrojtur atë nga kontakti me njerëz të sëmurë infeksion rotavirus.