Simptomet e parazitëve në trupin e të rriturit dhe fëmijët


Të gjitha simptomat e parazitëve në trupin e të rriturve dhe fëmijëve në çdo rast nuk mund të vihet në një artikull. Por ju mund të përpiquni të përmbledhë ato. Gjëja kryesore për të mbajtur mend është se nuk ka infektimi parazitare, e cila do të ketë pasoja. Në mënyrë tipike, megjithatë parazit nuk ishte, ajo mund të shkaktojë ndryshime në shumë organe dhe sisteme.
Simptomet e parazitëve në trupin e të rriturit dhe fëmijët
Humbjen e traktit gastrointestinal
Dhimbje në rajon periumbilical dhe përgjatë zorrë të mëdha. Tendenca për gardhe apo diarre. Anus kruajtje (Pinworms). Për shkak të aftësisë së disa parazitëve të jetojnë në të mëlçisë, tëmthit dhe kanalet e saj (opisthorchiasis) mund të zhvillojnë verdhëz (bllokimin e kanalet biliare).Bloating, prania e shpeshtë simptomë e parazitëve në trupin e të rriturit dhe fëmijët.

Sindromi "stomak nervoz dhe zorrët." Për vite, njerëzit jetojnë dhe vuajnë nga dhimbje të pashpjegueshme barku, oreks të dobët. Për shkak të inflamacion të traktit gastrointestinal dhe helmimit me ushqim parazitëve jetës organizëm. Shqyrtimi lob nuk janë të pjekur ushqim, pikat e yndyrës në stol. Natyrisht mjeku përshkruan një trajtim, por ajo nuk është efektive. Prandaj, ajo nuk ka të bëjë me anti.


Muskujt mposhtur dhe nyje
Shumë parazitët gjatë kohëzgjatjes së tyre të migruar në të gjithë trupin, dhe larvat e tyre "zgjidhur" në muskuj dhe nyje për një kohë të gjatë (tryhynyla), të cilat mund të jenë dekada. Të shkaktojë inflamacion dhe shkatërrimin e tyre gradual. Kjo manifestohet me dhimbje të vazhdueshme, e cila rritet gjatë ushtrimit. Natyrisht mjeku përshkruan nonsteroidal drogë anti-inflamator që i japin lehtësim vetëm për një kohë.

Reaksione alergjike
Është e njohur se infektimi parazitare në fëmijët dhe të rriturit në shumë raste është shkaku i sëmundjeve alergjike. Ka dy mekanizëm zhvillimi: 1) parazitëve dëmtojnë mukozën e traktit gastrointestinal, e cila çon në rënie e molekulave të mëdha të ushqimit në gjak dhe aktivizuar sistemin imunitar; 2) parazitët dhe produktet e tyre metabolike, janë vetë alergeneve.


Pesha shkelje
Peshë të pamjaftueshme. Kjo simptomë zhvillohet në kurriz të tretjes dhe absorbimit, oreks të dobët. Të gjitha ushqyesve kryesisht merr parazit dhe pastaj master.

Mbipeshë. Helmintet shumë "uritur", ata hanë jo vetëm ushqim, por edhe ushqyesve trupi i njeriut. Si rezultat, sheqerit në gjak bie, dhe njerëzit gjithmonë duan të hanë.

Bursylyzm (dhëmbët rëndë në natën)
Mjekësisë tradicionale nuk mund të japë një shpjegim të saktë për këtë fenomen, ndërsa popullore thoni në lidhje me atë, ka shumë të ngjarë, është një pushtim hlystyana. Ndoshta kjo është një manifestim për shkak të acarim të produkteve të sistemit nervor të veprimtarisë jetësore të parazitëve.


Lodhje kronike
Simptomat manifestohen gripit, apatia, depresioni, kujtesa e dobët, përqendrimi zvogëlohet. Kjo është për shkak të mangësi ushqyese.

Të rriturit dhe fëmijët mund të hani të mjaftueshme, por për shkak të faktit se malabsorption e proteina, yndyra dhe karbohidrate, minerale, vitamina dhe pastaj vuan sistemin nervor. Përveç kësaj, ka një dehje konstante e parazitëve të jetës. Gradualisht të fillojë të vuajë aftësinë mendore, ka nervozizëm të vazhdueshme ankthi, gjumë i shqetësuar, depresioni në zhvillim.


Anomalitë në sistemin imunitar
Kjo buron nga produktet e parazitit të tyre të dëmshme efekt. Ato dobësojnë përgjigje imune, duke rezultuar në banale SARS kërcënon për të lëvizur për të vazhduar me pneumoni ose disa komplikime të tjera. Përveç parazitëve të zorrëve gjithashtu mund zavestysya "të ftuar të tjerë paftuar" (Staphylococcus, Streptococcus, E. coli, etj).

Oncopathology
Një tjetër simptomë e lezioneve parazitare organizmit të rriturit dhe fëmijët, për fat të keq në fund. Nga tumoret në zhvillim çon infektimi shumëvjeçar hlystyana që shqetëson trupin dhe shkakton dështim në punën e sistemit imunitar. Për shkak të kësaj uyazyka krijuar për të ruajtur inflamacion dhe mangësi ushqyese, dhe kjo është e mjaftueshme për të shkaktuar zhvillimin e tumoreve.


Dëmtimi i mushkërive
Simptomat: vazhdueshëm kollë dukje i pashkak me zyrën gëlbazë, ethe, hundë i lëngshëm vazhdueshme që nuk është e shërueshme. Ndoshta sinuses humbjen. Zhvillimi lezione të mushkërive për shkak të migrimit të parazitëve në trupin e njeriut gjatë tërë ekzistencës së saj (ascariasis, strongyloidiasis).

Fëmijët janë sëmundjet më të zakonshme parazitare:
Enterobiasis (Pinworms)
Kjo krimba të vogla, diçka si një figurë të vogël. Simptomat e saj përfshijnë dhimbje vuan nga dhimbja barku në rajon kërthizës dhe përgjatë dy pika, kruajtje në anus, stools shpeshta squllët. Ostritsa riprodhuar çdo 10 ditë. Prandaj, të gjitha simptomat janë përkeqësuar me interval.


Ascarids
Seksualisht individë të pjekur e parazitëve në zorrë e trashë, aty ata shumohen. Larvat e tyre me gjakun e përhapur në të gjithë trupin, ndikon në tru, mushkëri, zemër.

Simptomet e ascariasis. Pafuqi, kollë e zgjatur, problemet zorrë, reaksione alergjike. Besohet se roundworm jetojnë në trup për rreth një muaj, me përjashtim të goditur larvat e tyre në trup nga jashtë, ajo mund të shërohet. Ky mendim nuk është e vërtetë. Ascarids jo vetëm të jetojë, por edhe të shumohen, dhe larvat e tyre në trupin e personit të mbetet.


Toxocarosis
Vezë tokoskarы qentë jashtë në mjedisin ku ata mund të jetojnë për disa vjet. Vezë bashkangjitur në mënyrë të vendosur në këpucët tona, ne sjelljen e tyre në shtëpi, ku fëmijët tanë të luajnë, i cili është ndonjëherë e vështirë për t'u ndjekur. Simptomë toksakaroza: shumëfishtë vështirë për të trajtuar reaksione alergjike.