Simptomat dhe trajtimi i pezmatim i fytit tek fëmijët


Inflamacion të laring (pezmatim i fytit) në fëmijët është infeksioni më i zakonshëm me origjinë virale. Ashtu si infeksione të tjera, pezmatim i fytit më shpesh prek fëmijët që frekuentojnë çerdhe, kopshte dhe shkolla - për shkak të kontaktit me një numër të madh të fëmijëve të cilët mund të jenë të infektuar me virusin. Në raste shumë të rralla, sëmundja bakteriale shkaktohet nga ekspozimi ndaj toksinave ose çrregullime të imunitetit. Çfarëdo shkaku pezmatim i fytit, ajo duhet të trajtohet, sidomos kur fëmija është i sëmurë.


Gjithkush e di se pezmatim i fytit është dy llojesh: akute dhe kronike. Sëmundja Lloji i parë zgjat disa ditë dhe forma kronike mund të sulmojnë trupin për shumë vite. Megjithatë, inflamacion kronik i laring e fëmijëve nuk është gjetur, kështu që ne do të flasim me ju në lidhje me trajtimin e pezmatim i fytit akute.

SimptomatPara së gjithash, në këtë sëmundje ndikon në litarët vokale - ata bëhen inatosur apo i fryrë. Kjo çon në faktin se pacientët e rinj është e vështirë për të folur (ndonjë fjalë përpjekje vyyazykaty shkaktuar dhimbje). Simptoma të tjera të pezmatim i fytit në fëmijët e mëposhtme:


 • thatësi, djegie dhe dhimbje të fytit;

 • vështirësi në gëlltitjes ushqim;

 • ngjirurit e zërit;

 • kollë e thatë;

 • ethe;

 • afoni - probleme me zëra, në rastet më të rënda - humbje absolute të zërit;

 • dridhura;

 • gjendja e keqe;

 • gulçim;

 • nyjet limfatike fryrë.


 • Në raste shumë të rralla, ju mund të përjetojnë simptoma të tilla si pështymë të përgjakshme pas kollitjes sulme.

  Këtu është ajo që njihet kjo sëmundje pediatrin Komorovski:


  Pse duhet urgjentisht sëmundja trajtohet?  Fëmija pezmatim i fytit, në qoftë se nuk trajtohet, mund të çojë në virus apo mikrobet tjera që infektojnë zona të tjera të sistemit të frymëmarrjes. Pezmatim i fytit Nezazhyvayuchi akute mund të shkoni në një inflamacion kronik të laring, duke çuar në dëme të pakthyeshme në litarët vokale. Sëmundje akute gjithashtu shkakton ndryshime në litarët vokale, por këto procese janë të kthyeshëm. Pra, sa më shpejt që ju të vini re shenjat e para paralajmëruese të inflamacionit, ju duhet menjëherë të fillojnë të kujdesen për fëmijën. Si për të bërë atë duke përdorur receta e mjekësisë tradicionale - të përshkruara më poshtë.

  Trajtim


  Pezmatim i fytit një fëmijë mund të trajtohet me inhalacion, TEAS bimor, mjaltë dhe metoda të tjera të provuar. Me këtë, ju duhet për të monitoruar vazhdimisht procesin e shërimit, si nganjëherë inflamacion të laring mund të jetë ënjtje, e cila pengon frymëmarrjen e lirë. Pasi të kuruar fëmijën, kujdes duhet të merren për të forcuar imunitetin e tij ndaj viruseve dhe infeksioneve pushuar për të sulmuar trupin vogël.

  Këshilla të përgjithshme • Ju duhet të jenë të durueshëm. Laringjit një fëmijë, edhe në qoftë se ju keni trajtim intensiv zakonisht zgjat një deri në dy javë. Gjatë kësaj kohe, simptomat zhduken shumë ngadalë, kështu që ju duhet të jenë shumë të kujdesshëm për të mos për të dridhura pacientit edhe më shumë.

 • Nëse pezmatim i fytit është e rekomanduar për të qëndruar në një shtrat të ngrohtë, temperatura dhomë duhet të jetë të paktën 20 gradë.

 • Mundohuni të mbani nivelin lagështia në dhomë ishte e lartë, sikur peresushuyetsya mucous, shërim ndodh shumë ngadalë.

 • Në mënyrë që të mos irritojë fyt, pacienti duhet të hani vakte të vogla të ngrohtë, jo të nxehtë.

 • Përveç kësaj, ajo është e rekomanduar për të marrë mjaft e lëngjeve. Veçanërisht e dobishme janë supë pule (si në të gjitha sëmundjet inflamatore të frymëmarrjes). Gjithashtu të përpiqet për t'i dhënë çaj tuaj kamomil fëmija, ëmbël me mjaltë.

 • Nëse është e dimrit, dhe ju nuk mund të sjellë një fëmijë në rrugë, do të përpiqen për të parandaluar atë nga duke folur në ajër të ftohtë (kjo vetëm forcimin fytit). Ne rekomandojmë shall të ngrohtë thur jo vetëm në fyt, por gojën e tij.


 • Inhalacion


  Për të kryer trajtimin e pezmatim i fytit, healers rekomandoj duke bërë të paktën 2 herë në ditë për mbytje fyt. Në ujë, e cila do të lahet fëmijën, rekomandon të shtoni pika çift vaj esencial të eukalipt apo pishe. Thithja mund të bëhet mbi një tigan me ujë të nxehtë, ose duke përdorur një pajisje të veçantë mbytje. Mundësia e dytë më e preferueshme për fëmijën, sepse ajo është shumë më e sigurt - asnjë rrezik derdhur ujë të valë mbi fëmijën.

  Çaj me limon


  Shto limon në çaj dhe kërkoni fëmijën të pijë sa më shumë që ai mund. Lemon ndihmon hequr mukusit dhe fyt hundës.

  Mjaltë me limon


  Mix mjaltë dhe lëng limoni në sasi të barabarta dhe pije në fyt përzierje. Mjalti zbut dhe moisturizes irrituar të gjitha indet dhe limon thins mukozë.

  Uji me uthull molle


  Një metodë shumë efektive për të trajtuar fytit akute - kjo përzierje një lugë çaji uthull molle me 1/2 filxhan me ujë të ngrohtë. Le të fëmijës të pijë këtë çdo orë e gjysmë për shtatë orë. Uthulla e Molles vepron si një dezinfektues. Përveç kësaj, ajo largon toksina nga gjaku.

  Shurup për dhimbje të fytit


  Një tjetër mënyrë e madhe për lehtësimin inflamacion të laring - një hark për të bërë shurup, mjaltë dhe limon. Për këtë qëllim, tri qepë të mëdha copëtuar dhe derdh 4-5 gota e ujit. Nxit të gjitha për ngrohje të ulët deri sa ju të merrni konsistencën e shurup. Pastaj tendosje të lëngshme. Në pesë lugë shurup tensionuar qepë duhet të shtoni 1 lugë gjelle mjaltë dhe lëng të gjysmë limoni. Pirë një shurup duhet ngadalë.

  Gargarë me ujë të kripur


  Nëse fëmija filloi të fytit, ju gjithashtu mund të lani fytin e tij me ujë kripë ose kripur. Thjesht përzierje gjysmë lugë çaji kripë në një gotë me ujë. Ajo duhet të gargarë disa herë në ditë. Ujë i kripur është i njohur të jetë një mënyrë e madhe për të luftuar infeksionet.

  Inhalimi Bimor


  Pezmatim i fytit ndihmë kurë inhalimi bimor, kështu që nëse ju keni kohë dhe dëshirë, të përgatisë fëmijën për një përzierje të tillë:

 • Barishte trumzë - 40g

 • Sage lë - 40 g

 • Shoots e pishe - 40 g

 • Kamomil - 40 g


 • Përgatitja dhe përdorimi. 30 g përzierje derdh ujë të nxehtë të ngrohtë deri pak, dhe pastaj të bindë një fëmijë mbi një tigan të këtij mbytje, krye, të mbuluar atë me një peshqir. Në ditën e rekomanduar 2 - 3 inhalimi vijon prej 5 - 10 minuta.
  Fast lehtësi pezmatim i fytit akute dhe inhalimi i bimor mëposhtme:


 • Sage lë - 30 g

 • Barishte trumzë - 30g

 • Rhizome pechornyka - 30 g


 • Përzierje bimor për të derdh një gotë me ujë, vlim për 2-3 minuta, pastaj të kryer procedurën e mbytje. Pas seancës, fëmija duhet të vihet në shtrat dhe të mbuluar me një batanije të ngrohtë.

  Herbs për përdorim të brendshëm


  Për të kapërcyer fytit, thirrje për pushtet ndihmë e bimëve medicinale. Për shembull, provoni një tarifë:

 • Malva - 20 g

 • Alte lë - 10 g

 • Kamomil - 10 g

 • Frutat e anise - 10g


 • Përgatitja dhe përdorimi. 2 teaspoons e përzierje barishte pour 1 filxhan ujë të vluar, të mbajtur ngrohtë, mbulohen në 30 minuta. Ky infuzion duhet të japë fëmijën në formën e ngrohjes për një gjysmë gotë disa herë në ditë.
  Një tarifë po aq efektive:

 • Rrënjë alte - 30 g

 • Althea Lë - 30 g

 • Barishte trumzë - 30g


 • Përgatitja dhe përdorimi. 2 teaspoons herbs pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë kapakun në ngrohjes 30 minuta. Shërbyer potions në një të ngrohtë (por jo të nxehtë disa herë në ditë në rastin e kollës së thatë, dhe vështirësi ohryplosti nxjerr me kollë gëlbazë.

  Mjaltë Luleradhiqe


  Nëse një fëmijë është shpesh pezmatim i fytit, ju duhet të marr lule luleradhiqe në pranverë për të bërë mjaltë shëndetshëm. Kjo bimë është e butë ndikon në trup, vret të infeksionit dhe përshpejton shërimin e membranave mukoze përflakur të fytit.
  Kështu, për përgatitjen e mjaltit ne kemi nevojë 250g lule të freskëta luleradhiqe larë, 1 kg sheqer dhe 1 limon. Pour 1 litër ujë lule dhe kuzhinier për 15 - 30 minuta. Supë ardhshëm duhet të kalojë nëpër një sitë, shtoni 1 kg sheqer dhe lëng limoni, pastaj vlim për 1 orë. Përzierje duhet të jetë logjike e mjaltë blerë. Pasi fëmija juaj është i sëmurë laringjit, ju duhet të fillojë një trajtim: 1 lugë çaji bllokim luleradhiqe jepni fëmijën tuaj disa herë në ditë. Jam mund të shtohet në qumësht.

  Shurup panxhar


  Laringjit shumë lëng "frikë" panxhar, pasi kjo perime mbulon mukusit fyt, ul inflamimin dhe rrit rezistencën ndaj viruseve. Prandaj, sapo ju fëmijë filluan të ankohen për dhimbje të fytit, të kalojnë një trajtim: panxhar fshij në një rende vogël, shtrydh lëng me napë dhe përzierje me të njëjtën sasi të mjaltit të cilësisë (mundësisht - gëlqere). Kjo përzierje duhet të jetë e dush me ujë të ngrohtë në një temperaturë 40-50S, atëherë jepni fëmijës për të pirë në gllënjka të vogla. Dita është e rekomanduar për të marrë 1-15 gota e ilaç.

  Butinë


  Kalina - një antibiotik natyral që ndihmon fytit kurë, kollë, ftohjet dhe sëmundjeve të tjera virale dhe bakteriale. Ju duhet të kulpër frutat pjekur dhe bluaj me sheqer. Ky ilaç e gjatë mund të ruhen në frigorifer. Trajtimi Kalina shpenzuar një herë ju vënë re fytit fëmijë. Le 1 lugë çaji ëmbëlsuar rose Sprays 3 herë në ditë. Pyesni fëmijën tuaj që ai rassasыval Kalina shumë ngadalë - atëherë lëng të ëmbël të butë do të vij në fyt, duke hequr inflamacion dhe vrasjen e infeksionit.

  Fërkim gjoks


  Nëse laringjit juaj fëmija ndodh natën fshij gjoksin e tij me një përzierje e vajrave thelbësore. Për këtë qëllim, vajra esenciale e mëposhtme: eukalipt, trumzë, livando, kamfor, pishe ose terpentinë. Fëmijët e vegjël të mjaftueshme 2-5 pika, të moshës së mesme Fëmijët 3 - 6 pika, por për anëtarët e dozës së adoleshencës mund të rritet në 8 pika. Holluar vajra esenciale në vaj ulliri, dhe butësisht fshij përzierje në krye të gjoksit. Kjo procedurë duhet të përsëritet 2 - 3 herë në ditë. Kursi i trajtimit është 2-5 ditë (gjatë kësaj kohe plotësisht pezmatim i fytit duhet të shkoni). Nëse në vend u fërkim plagë, ju duhet të ndaluar trajtimin.

  Ngrohja fasha në fyt


  Siç e kemi thënë në këtë artikull, pezmatim i fytit është një sëmundje inflamatore në të cilat preken fytin e tij. Prandaj, ne rekomandojmë duke bërë ngrohjen lokal fasha të shpejt të kapërcyer këtë sëmundje në fëmijën dhe për të sjellë atë lehtësim.
  Këtu është një recetë më të efektshme: Mix grimcuar hudhër me vajra bimore, vihet në garzë dhe të bashkangjisë në fyt. Përfundojë në krye të shall të ngrohtë foshnjë fyt. Kjo compress duhet të mbajnë sa më shumë të qëndrojë fëmijë.