Simptomat dhe trajtimi i mononucleosis infektive tek fëmijët


Mononukleoza është një sëmundje infektive që provokon virus. Kjo sëmundje përhapet nëpër pikat ajrore dhe kontakt-familje, dmth kur puthjeve ose përmes sendeve të ndryshme shtëpiake. Kjo sëmundje është regjistruar kryesisht në fëmijët dhe të rinjtë të moshës 2 deri në 20 vjet, pasi virusi që shkakton sëmundje është tani në gjendje për të goditur trupin rinj vetëm e brishtë.
Mononukleoza shkaktuar nga nje virus, i quajtur në mjekësi virusit Epstein-Barr. Ky grup virusi herpes. Ajo është aq i fuqishëm se ajo mund të merrni edhe në rreshtim të trurit dhe sistemit nervor të njerëzve.


Simptomet e mononucleosisSimptomat e sëmundjes shfaqen gradualisht dhe të ndryshme në përputhje me fazën e sëmundjes. Këto përfshijnë:

 • dobësi

 • dhimbje koke

 • dhimbje barku

 • dhimbje të muskujve

 • të përzier

 • Shkelja e oreksit

 • lodhje

 • kongjestion i hundës

 • dhimbje të fytit

 • rritjen adenoids

 • ethe të forta


 • Cilat janë disa simptoma të ngjashme me simptomat e angina mononukleoza, por simptomë shumë e rëndësishme shenjë dalluese e kësaj sëmundjeje është në rritje në madhësinë e nyjet limfatike, dhe mëlçisë zgjeruar dhe mërzi. Përveç kësaj, fëmija fillon të gërhij - çudi ndritshme shprehur se nuk ka gjasa për të shkuar pa u vënë re nga të rriturit.

  Nëse mononukleoza gjithashtu ndryshon gjakun. Nuk janë qeliza shumë të mëdha, të pazakonta për një gjaku normal. Këto qeliza janë marrë si rezultat i leukociteve të dëmtuara.

  Sëmundja  Periudha e inkubacionit e mononucleosis mund të ndryshojnë në varësi të gjendjes së sistemit imunitar tek fëmijët të ndryshme. Periudha më e zakonshme është 30-50 ditë, por nganjëherë kjo mund të jetë disa ditë. Të ardhurat mononukleoza brenda dy deri tre javë. Ndonjëherë mund të ketë komplikacione si pneumonia, grykët ose otitis. Vlen të përmendet se epidemitë e kësaj sëmundjeje nuk është gjetur.

  Ky infeksion është trupi shumë rraskapitëse, kështu që fëmija ende mund të ndjehen gjatë gjithë vitit dobësi në trup, të shpejt të merrni lodhur, ndoshta edhe rritja e temperaturës trupore. Në këtë drejtim, fëmijët të cilët kanë pasur mononucleosis, lëshuar një vit nga vaksinimet e ndryshme preventive. Ata janë gjithashtu të jetë i kufizuar në sport intensive dhe ekspozimi i tepruar ndaj diellit gjatë verës.

  Mononukleoza trajtim në fëmijët


  Në trajtimin e sëmundjeve të tilla si mononucleosis është paqja shumë e rëndësishme. Si një nga simptomat e kësaj sëmundjeje janë zgjeruar shpretkë se ajo nuk ka dëmtim gjatë kulmin e sëmundjes më të mirë të rrinë mënyrën pastel.

  Është gjithashtu e rëndësishme për trupin e fëmijës nuk ndihen mangësi e vitaminave, sepse trupi kërkon shumë energji për të përballuar me infeksion.
  Siguruar tuaj shumë pije fëmijëve të lëngjeve, dhe një dietë të veçantë. Viktima e ushqimit duhet të plotësojnë këtë dietë për rreth 6-12 muaj. Ushqimi është i përjashtuar nga dietë e yndyrore, tymosur dhe ushqimi i ëmbël. Të gjitha enët duhet të jenë jo të lartë kalori dhe përmbajnë vitamina të mjaftueshme. Fëmija duhet të hani më shumë produkte të qumështit, hani mish ligët, peshk, supave perime, drithëra, patate pure, dhe natyrisht, perime të freskëta dhe fruta. Limit mononukleoza vuan nga konsumi i tepërt i gjalpë, djathë, salcë kosi, salcice. Plotësisht të përjashtuar bizele, qepë, hudhër, fasule dhe akullore - këto produkte janë të kundërindikuar në mononucleosis.

  Është e rëndësishme për të krijuar uyazyka të mirë në dhomën ku pacienti është. Që nga frymëmarrja është e vështirë në këtë sëmundje, e ajrit në dhomë duhet të jetë i freskët dhe me lagështi. Rregullisht hedh në dhomë dhe të bëjë atë pastrimin lagësht. Përdorni një humidifier. Një i dobishëm do të shtojë vaj esencial pishe ose eukalipt.
  Është e rëndësishme të theksohet se sëmundje të tilla si mononukleoza kundërindikuar fizioterapi dhe çdo ngrohje.
  Për të shpejtuar procesin e shërimit duke përdorur fëmija përdorë concoctions e tij të ndryshme bimor. Kjo është një nga opsionet zierje e bimëve që çdokush mund të bëjë veten në shtëpi: Merrni një lule kamomil, lule kumak, lë nënën dhe njerka, varg bari, lule Helichrysum dhe bar Yarrow. Të gjithë përbërësit që ju duhet për të marrë supë në pjesë të barabarta. Pas kësaj barishte duhet të bluaj me kujdes, përdorim më të mirë për këtë mulli mishit ose blender. Pastaj merr dy lugë masë rezulton, vënë në një termos dhe pour 1 litër ujë të valë. Lini të mbush supë për 12 orë. Në fund të mandatit do të thotë gati për përdorim. Fëmija duhet të pini atë një gjysmë gotë gjysmë ore para çdo vakt.

  Duhet të theksohet se mononukleoza relaxer një herë një person merr imunitet ndaj sëmundjes për jetën.