Sinus bradycardia - trajtimit, shkaqet, simptomat tek fëmijët


Sinus bradycardia - një patologji e lidhur me formimin ngadalësuar momentit stimuluesit kardiak kryesore - arsim synoaurykulyarnыm. Shoferët e tjerë arrhythmias kanë incidencë të ulët të pulses spontane ngacmim janë shtypur për shkak të impulseve sinus. Ritmi normal i normës së zemrës konsiderohet multiples e 60-100 rreh. Vlerat që janë më pak se sa më sipër, i referohen bradycardia.
Bradycardia patologjike sinus - një ritëm më poshtë 60 rreh. min, e cila nuk rritet me aktivitet fizik. Nyje sinus është subjekti që përbëhet nga qeliza të specializuara që kanë një pronë të veçantë - automatik. Shumë shpesh kjo patologji si sinus bradycardia duket pa u vënë re për shkak të asimptomatike saj. Identifikimi sinus bradycardia kryesisht në ekzaminimet parandaluese. Njeriu me të dhëna si kryerjen e veprimeve të thjeshta të përditshme ndjehet mirë, por është për të rritur aktivitetin fizik si sinus bradycardia bën vetë ndihet.


Bradycardia rënda sinus - një rrahje zemre lezionet më pak se 49 rrahje në minutë. Në të njëjtën kohë, jo çdo rënie në normën e zemrës (norma e zemrës) është më pak se 60 minuta është konsideruar sinus bradycardia. Atletët kanë një rritje ton vagal, e cila i takon sistemit parasympathetic nervor. Ndikimi Zemra e tij të ngadaltë rreh, duke mos shkaktuar dëm.


Shkaqet sinus bradycardia


Nyje sinus është në vend në atrium të drejtë nga Cava vena superiore. Sinus nyje - një formacion i vogël, Madhësia 15.2 cm. Ai krovopostachayetsya e arterieve koronare. Të gjitha pulses formuar në këtë nyje janë dërguar në segmentet më të ulët kryesore zemrën fibër që marrin në funksion të produkteve impuls në rast off nyjen sinus. Qelizat që përbëjnë nyjen sinus, ngarkuar negativisht, dhe myocardium përreth tyre është e ngarkuar pozitivisht. Nën ndikimin e potencialit të veprimit është shfaqja e momentit. Roli kryesor në shkelje luajtur nga jonet kaliumi, i cili është jon kryesor në lëngun brendaqelizor.

Në kushte normale, ngadalësuar ritmin sinus ndodh me rritjen e ndikimit të sistemit autonom nervor gjatë gjumit.
Ndonjëherë sinus bradycardia zhvillohet si një sëmundje të izoluar. Në këtë rast, sinus bradycardia prek të moshuarit. Shkaku i amiloidosis pleqërie izoluar është bradycardia sinus dhe kushtet e tjera të ngjashme që ndryshojnë infarkti indeve.
Sinus përçarje si rezultat i pengimit të arterieve koronare rrallë çon në sinus bradycardia.

Bradycardia simptomatike sinus në hypothyroidism shoqërues, dhe në fazat e mëvonshme të sëmundjes së mëlçisë, hipotermi, tifoja dhe brucelozës në. Rritja ton patologjike vagal gjithashtu shkakton sinus bradycardia. Hipoksi, hypercapnia, atsydemyya, hipertensionit akute çon në sinus bradycardia. Por në të njëjtën kohë, në shumë raste ky kusht mbetet etiologji të panjohur.
Sinus bradycardia ndodh në përgjigje të shkeljeve të formimit të eksitim në arsim sinuauricular, si dhe anomalitë përçueshmëri në muskulit të zemrës. Në rastin e parë, një dokument i heqjes dorë nga nyje sinus dhe e dyta - bllokadës.

Nganjëherë pacientët kërkojnë ndihmë pas përdorimit të disa barnave që zvogëlojnë shkallën e avancimit të momentit në miokardit, duke përkeqësuar sinus bradycardia. Droga që ngadalësojnë ritmin e promovimit përfshijnë ilaçe të tilla, glycosides kardiake, beta-blockers, përgatitjet hynydynovыe dhe droga të tjera antiarrhythmic dhe verapamil dhe diazepam.
Një proces i përbashkët patologjike, e cila dukuri e sinus bradycardia - një sindrom sinus. Shkaku i kësaj sëmundjeje - një e izoluar funksionalitetin zvogëlim sinus, ose ashtu-quajtur sëmundje Lenehra, e cila ndodh në të moshuarit.

Një tjetër shkak shumë i zakonshëm i lezioneve sinus me ndodhjen e sinus bradycardia është sëmundje koronare arterie. Kjo bradycardia sinus shoqëron 25-30% të infarkt miokardi. Shkaku i sindromës sinus sëmurë nayiyazytsirnishe jetë cardiomyopathy, hipertension, sëmundje infiltrative (amiloidosis, hemochromatosis, tumoret), sëmundje kollahenoznыe, miokardit, ndryshimi kongjenitale e çrregullimeve të zemrës dhe neuro-muskulyarnыe.
Kushte septike, helmim të metaleve të rënda, u rrit presioni intracranial shkaktojnë edhe sinus bradycardia.Simptomat sinus bradycardia


Shfaqja e sinus bradycardia çon në emisionet më të ulët furnizimin me gjak të organeve dhe indeve. Kjo çon në dështim dhe joefikasitetin e qarkullimit. Nëse autoritetet nuk marrin oksigjen dhe ushqyesve, trupi përpiqet për të kompensuar për këtë proces dhe për të reduktuar konsumin e energjisë. Si rezultat, ka shenja të lodhjes dhe dobësia e përgjithshme, marramendje në pacientët me sinus bradycardia. Reduktimi rrjedhën e oksigjenit në tru shkakton fikët. Gjatë kësaj kohe EKG janë pushimeve të gjata ose asystole. Bradycardia rënda sinus çon në infarkt në zemër congestive.

Sindromi Sick sinus përfshin disa simptoma: bradycardia jonormale sinus, bllokadën sinoatrial, stop sindroma sinus, bradycardia-takikardi.
Bradycardia sinuseve me sindromën sinus shfaqet në formën e të gjithë nga simptomat e mësipërme. Zalisur më të theksuar me sindrom sinus sëmurë. Nuk mund të ketë gulçim, pectoris. Sindromi i sinus bradycardia-takikardi shqetësuar sëmurë ndjenjë palpitations, por regjistrimi i këtij fenomeni në EKG problematike, pasi që sulmet e tilla ndodhin papritmas dhe si papritmas ndalet.

Në dëshmitë e dështimit të zemrës ënjtje të këmbëve që gradualisht rritet deri në ënjtje totale të yndyrës nënlëkurës; një rritje në mëlçi; rezistenca reduktuar për punë fizike. Në varësi të kapacitetit të pacientit për të kryer punën fizike, lirimin e disa klasa funksionale. Klasa e parë funksional përfshijnë pacientët pa dëshmi të dështimit të zemrës gjatë ushtrimeve fizike. Klasa e dytë funksionale përfshin pacientët me ndodhjen e dyspnea neintensyvniy aktivitet fizik. Klasa e tretë funksionale përbëhet nga njerëz të cilët janë duke përjetuar simptomat e dështimit të zemrës me tendosje minimale fizike. Në klasën e katërt funksionale përfshin pacientët edhe në pjesën tjetër vuajnë nga simptomat e dështimit të zemrës.


Bradycardia lehtë sinus nuk manifestohet klinikisht. Frekuenca e kontraktimet miokardit në këtë formë është rreth 60-50 rrahje në minutë.
Bradycardia sinus, bllokimi i shoqëruar synoateryalnuyu e shkallës së parë, nuk është gjetur edhe në EKG, ajo mund të gjendet vetëm nga studimi intracardiac. Bllokim i plotë i nyjeve sinus karakterizohet nga ndarja e shkurtimeve të ndryshme zemrës. Që bradycardia rënda sinus manifestuar paroksizmal fikët, diagnoza është e mirë për të kryer duke përdorur monitorimin Holter. Ky monitorim duhet të jetë e përditshme, si një tërheqje të vetme EKG nuk do të japë ndonjë rezultat. Prandaj, në disa raste, duhet të përdorë mostër ngjeshur me sinus karotide ose provë drogës off innervation e zemrës. Në njerëz të shëndetshëm pas ngjeshjes së sinus karotide, sinus pauzë ndodh rreth 3 sekonda. Në pacientët me sinus bradycardia pauzë të tejkalojë 5 sekonda. Kur ju të hyjë atropine mund të dallojnë shkakun sinus bradycardia. Nëse sinus bradycardia atropine ndalur pas ngjeshjes së sinus karotide, arsyeja është çrregullim vegjetative.

Një tjetër provë informative që përcakton shkakun sinus bradycardia, është një test farmakologjik. Kjo është futja e atropine dhe propranololi, ndërsa ka ritmin e duhur sinus, pa innervation. Kur frekuenca përcaktohet më e ulët se normativ, është supozuar sindromi sinus përfundim.


Fëmijët sinus bradycardia


Shkalla e porsalindur zemrës në mënyrë të konsiderueshme më i madh se në të rriturit. Më të vjetër fëmija bëhet, HR më i rëndësishëm i afrohet vlerave të rritur. Muskujve porsalindur zemrës është reduktuar me frekuencë mbi 140 BPM. për minutë. Nëse vjeçari norma e zemrës fëmijë më pak se 100 për minutë, atëherë diagnoza e sinus bradycardia. Në fëmijët më të vjetër mund të flasim për bradycardia kur numri i kontraktimet miokardit në minutë 80-60 dele.

Arsyeja synusovыh bradykardiy në fëmijët mund të jenë predispozicion familjare. Në këtë mishërim, diagnoza duhet të jetë e natyrshme për disa anëtarë të një familjeje.
Bradycardia në porsalindur mund të ndodhë kur uljen e oksigjenit në gjak in utero fetusit. Kur e ashtuquajtura verdhëz bërthamor mund të ndodhë bradycardia. Verdhëz bërthamore - një kusht i sapolindur kur niveli bilirubin në fëmijët është shumë më e lartë se normale, duke shkaktuar atë hyn në trurin dhe përshkon strukturën e trurit. Defekte të lindura të sistemit kryerjen zemrës që çon në zhvillimin e sinus bradycardia.

Fëmijët, të moshës për më shumë se një vit, shkakton sinus bradycardia arsyeve identike të rriturit. Vagal tone gjithashtu mund të çojë në ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë. Prandaj, në foshnjat, i cili kombinon tiparet e bradycardia dhe sëmundjes peptike, nuk është një veprim në rritje të sistemit nervor parasympathetic. Trajtimi i kësaj patologjie është e përshtatshme.


Bradycardia moderuar sinus


Bradycardia moderuar sinus ka treguesit e normës së zemrës brenda 59-49 ndikimet. Shpesh ky lloj i abuzimit ndodh pa asnjë simptomë. Ky opsion bradycardia sinus ndodh në çrregullime autonome dhe rritje ton vagal. Kjo nervore është një departamenti integrale e sistemit parasympathetic nervor. Kjo nervore është përgjegjëse për funksionin e contractility e zemrës. Ajo përcakton forcën dhe numrin e rreh zemrës për minutë. Konsumi i drogës që të zvogëlojë përhapjen e sistemit nervor parasympathetic, aktivitet vagus nervore kundër zemrës minimizohet. Për të zvogëluar ndikimin e stimuluesit kardiak vagus nervore duke përdorur atropine. Manifestimet klinike nuk mund manefestyrovat, por rritjen e aktivitetit fizik vërejtur përkeqësim. Sulmet fikët në përgjithësi nuk do të ndodhë, por nuk është gulçim dhe lodhje.

Nëse nuk ka simptoma në bradycardia moderuar sinus, kjo nuk është një tregues për përdorimin e drogës. Zbulimi dhe diagnoza bëhet në analizën e EKG. Kjo mund të bëhet monitorimi Holter për diagnozën. Kur simptomat e sëmundjes kërkon instalimin e një stimulues kardiak të përhershëm, por ajo duhet të përdoret në raste ekstreme.


Sinus trajtim bradycardia


Terapi emergjente për sinus bradycardia e ndonjë etiologji synon të rrisë normën e zemrës dhe eliminimin e pasojave të dështimit. Ju duhet të sigurojë pozitën e pacientit të prirur me këmbët të ngritura. Atropine të futur një zgjidhje 1% e 1 ml dozë shumëllojshmërisë së 3-5. Mbajtur paralele përzierje e ajrit ushqyer me një përmbajtje të lartë të oksigjenit. Nëse është e mundur, të kryer pacing përkohshme. Me efikasitetit të këtyre metodave janë përdorur Orciprenaline një shpejtësi prej 10-30 min mg.

Trajtimi i sinus bradycardia sindromës sinus si të sëmurë mjaft efektive në krijimin e një stimulues kardiak të përhershëm.
Trajtimi përçueshmëri është reduktuar në qëllimin e atropine. Unique drogës Antydyhoksyn, droga përdoren Digitalis mbidozë. Ajo lidhet me molekulat e seksioneve digoxin veçanta dhe e kthen atë në substancë joaktiv. Kështu, efekti ndalesa glycosides kardiake në trup. Bllokada gjithashtu të kërkojë caktimin e stimulues kardiak.

Trajtimi i bradycardia sinus, e cila u shfaq pas operacionit, reduktohet në vendosjen e stimulues kardiak në 7 ditë pas ndërhyrjes.
Trajtimi i sëmundjes bazë është vendimtare, pasi zvogëlimin e efekteve patologjike në normë normale të zemrës nyje sinus.