Simptomat ngërç në fëmijët e vegjël


Foshnjave të porsalindura pas një viti të moshës dhe shpesh nuk është një gjë e tillë si kapjet. Kjo kontraktimet e muskujve që ndodhin në mënyrë të pavullnetshme, ata kanë një ndikim impulse patologjike të transmetuara nga sistemi nervor qendror. Shpesh Apnea sindrom në fëmijët e vegjël të shoqëruar nga zalisur. Shumica konfiskimet ndodhin një herë ose në intervale të rregullta, mund të ndikojë vetëm një pjesë të caktuar të trupit ose të gjithë trupin.
Sindromi ngërç - kërcënuese për jetën kushte që ndodhin për arsye të ndryshme. Konfiskimet janë të ndarë në ata që janë me origjinë organike dhe ato të shkaktuara nga helmimi, çrregullime të qarkullimit të gjakut infeksioneve ushqimore trurit. Shumë prindër nuk e dinë se në fëmijët e vegjël është temperaturë shumë e rrezikshme. Kjo mund të çojë në kapjen. Këto sindroma vërejtur në ftohjet shtetërore hryppoznom me ethe.


Konfiskimet për shkak të etheve të quajtur febrile. Kur ato ndodhin, truri zakonisht mbetet i paprekur membranave dhe integriteti vaskulare nuk është shkelur.

Rezultojnë lëndimet e trurit, sindroma konvulsive mund të jenë të lidhura me nivelet e përqendrimit të elementeve gjurmë të tilla si kalium dhe kalcium. Në foshnjat premature shpesh diagnostikuar gjakderdhje në ventricles e trurit. Zakonisht pas raste të tilla diagnoza zbulon hipoksi lindur trupit.
Në fëmijët e vegjël, konfiskimet mund të shkaktohet nga çrregullime të lindura e kalciumit ose metabolizmit fosfor. Sulmet e tilla janë quajtur spazmofilii, ata mund të ndodhin papritur dhe të paparashikueshme, sepse ata janë të rrezikshme për jetën dhe shëndetin e fëmijëve.

Papritmas ka konvulsione në fëmijët e vegjël mund të manifestohen pas një frikë të fortë, stresi nervor, tendosje. Ndjenja të forta dhe stresi emocional shkakton në fëmijët mosfunksionim të sistemit nervor që shkakton spazma e muskujve.

Sindroma ngërç të rrezikshme që ndodhin papritur. Për një fëmijë, ju mund të përcaktojë se kur ajo është e keqe. Në konvulsione ai është i përhumbur sytë, kreu hedhur përsëri padashur, ai nuk mund të bëj këmbët dhe duart e tij - në të kundërtën, vendosur në zonat e bërryl dhe dore. Lëkura bëhet cyanotic, i zbehtë. Fëmija në këtë gjendje mund të bien në një agoni ose bie në gjumë, të cilat nuk mund të shmangen.

Në fëmijët e vegjël me konfiskimet mund të ketë konfiskimet apo lloj tonik clonic. Konfiskimet Clonic shkaktojnë kontraktimet e përhershme e muskujve të gjymtyrëve të ulët ose në fytyrë dhe tonik - për më të gjatë dhe më të zgjatur. Sidomos sindroma rrezikshme apnea për të sapolindur deri në gjashtë muaj, pasi ato mund të ndaluar të marrë frymë.

Disa sindroma konvulsive mund të ndodhë në të gjitha padukshme të pacientit, sidomos kur bëhet fjalë për fëmijë. Disa dhjetëra sekonda, ai bie pa ndjenja, sytë e tij të ngrirë në një pozicion, duket se ai e shikon me qëllim në një pikë. Pas një kohe, zgjuar, fëmija vazhdon të mëtejshëm të lojës apo bisedë.

Temperatura e trupit reduktohet gjithashtu mund të shkaktojë konfiskimet. Në këtë rast, fëmija duhet t'i jepet çaj të ngrohtë për të mbajtur ngrohtë. Në çdo rast, fëmija nuk duhet të jepet për të mbushur deri ardhjen e shpejtë. Gjumi mund të shkaktojë gjendje kome, e cila është kërcënuese për jetën.
Konfiskimet ndodhin për arsye të ndryshme. Ata janë të vështirë për të diagnostikuar dhe të përcaktuar nga e cila lindin. Për të duhet të diagnostikuar sëmundjen që shkaktoi sindroma konvulsive duhet të tregoni mjekut tuaj në detaje se si ka filluar sulmi, i cili u shoqëruar me simptoma para se sulmet ndodhur. Mjekët diagnostikuar nga një test të gjakut në përmbajtjen e saj e kalium dhe kalcium, si dhe të caktojë EEG.


Kur konfiskimet duhet të jetë në gjendje të ofrojnë ndihmën e parë për fëmijën para ardhjes së ambulancës. Toddler e nevojshme për të përfunduar gjunjët e tij, kokën mbrapa në anën. Forca nuk mund të mbajë fëmijën, ju duhet të mbajë vetëm pak. Në dhomë duhet të mbërrijnë ajër të pastër për të hapur dritaren. Për fëmija nuk prykusyv gjuhën gjatë sulmit, e vënë në gojën e një pëlhurë të vogël rul. Nëse të vjella, goja duhet për të pastruar vjella nga një drogë apo gisht, e mbështolli me një fashë sterile. Kur simptomat e para kushtet syncopal e nevojshme për të sjellë fëmijën në pambuk hundë është ngjyhet amoniak. Në grahmat e temperaturë të lartë mund të japin tuaj tabletë paracetamol fëmijës nëse është e mundur në mungesë të vjella. Droga të tjera nuk duhet të japin, sepse ata mund të ndikojë negativisht viktimën.

Fëmija duhet domosdoshmërisht të jetë në spital për të parandaluar pasoja të rënda. Simptomat ngërç janë ndjerë zakonisht në dy apo tre vitet e para. Ata mund të vendosin dhe komplikime të shkaktuara nga lindja dhe shtatzënia të vështirë.

Në fëmijët e vegjël mund të mbeten efektet negative të konfiskimeve. Si rezultat i çrregullimit të sistemit nervor të fëmijëve të bëhen nervoz, i zemëruar, i ngacmuar emocionalisht. Shtyllë e trajtimit është pajtim me rregulloret dhe regjimin NPT. Fëmija duhet të sigurojë paqe e mendjes për të mos vë në dukje stresin e tij nervor dhe emocional. Fëmija duhet të ecin në ajër të pastër në kohë investuar shtrat.

Nga dieta e fëmijës, të prirur për konfiskimet krizave konvulsive dhe sindroma duhet të përjashtojë çdo ushqime që mund të shkaktojnë reaksione alergjike. Si ushqim për fëmijë të sëmurë të jetë yndyrë të mjaftueshme karbohidratet, vitaminat dhe kripërat minerale.