Tortë për fëmijët Barney Bear


Disa prej nesh besuar pa kushte prodhuesit që reklamojnë mallra e tyre, ndërsa të tjerët në pyetje besueshmërinë e informacionit që duhet të na inkurajojë për të blerë. Shpesh ne shikojmë në përbërjen e produktit reklamohen para se ta blej? Ndoshta jo, për shkak se prodhuesi na e ka siguruar nga dobia e tij, naturalness dhe cilësi të mirë.
Kohët e fundit shpesh tout një tortë për fëmijët Barney Bear. Ky produkt është menduar për fëmijët e moshës shkollore dhe parashkollore, dhe kështu, ajo u rrit kërkesat. Prodhuesi thotë se është e goodies të dobishme dhe inkurajon atë që të përpiqen të dy fëmijët dhe të rriturit. Le të shohim se si deklarata e dyshuar nuk është e vërtetë dhe se sa është i sigurt për shëndetin e fëmijëve.Tortë për fëmijët Barney Bear - të përgjithshme
Kështu, një fragment i vogël nga reklamat:
"Biscuit Bar, bërë nga kokrra e zgjedhura, qumësht të freskët dhe kakao, asistent shijshme dhe ushqyese për fëmijët tuaj."
Për informacion mbi frontin e paketimit:
- Barney Bear
- Biscuit me çokollatë mbushje
- Pa preservatives dhe ngjyra
Për informacion mbi anën e pasme të paketës:
Vlera ushqyese në 100 gr. produkt: proteina - 61 g, karbohidratet - 585 g (përfshirë sheqer - 351 g) yndyrë - 155 g (përfshirë acide të ngopura yndyrore - '43), fibër dietik - 2 g, natriumi -.... '03

Vlera e energjisë: 390 kcal.
Përbërësit: miell gruri; fruktoznыy glukozë-shurup; sheqer; vezë; rapeseed vaj, çokollatë (masë kakao, sheqer, pluhur kakao, emulsifier - lecithin soje); qumësht pluhur i skremuar, pluhur gjithë qumështi; ujit-mbajtjen agjent - glicerinë; vaj palme; emulsifiers - esteret gliceroli, laktik dhe acide yndyrore; esteret polyglycerol dhe acidet yndyrore; Rippers: dyhydropyrofosfat bikarbonat natriumi dhe natriumi; hirrë të thatë; ushqim kripë; kakao pluhur; shije "vanilje" identike me natyrore.

Përmban qumështit, grurë, gluten, vezë, lecithin soja. Mund të përmbajnë gjurmë të kikirikë, arra të tjera. Protivopokazano tepër i ndjeshëm për proteina qumështi dhe proteina vezë. Pa ngjyra ose preservatives.

Tortë për fëmijët Barney Bear - ekzaminim i detajuar i produktit
Konsideroni ato komponente produkt që shkaktojnë dyshimet më të mëdha.
1. vaj rapeseed. Kjo është bërë nga fara e bimëve canola. Ushqime të lartë kalori, e përdorur për të bërë majonezë dhe margarinë. Ajo është konsideruar e dobishme për vajrat e tjera bimore, sepse ajo përmban raporti optimal të gjitha acidet fiziologjikisht të rëndësishme. Konsumi i saj përmirëson metabolizmin, parandalon sëmundje kardiovaskulare, ul kolesterolin dhe redukton formimin e mpiksjen e gjakut.

Por me një dorë. Nga ana tjetër - ky vaj është shumë debate në lidhje me dobinë e saj. Besohet se vaj canola, e cila është shitur sot - një produkt të modifikuar gjenetikisht. Në fazën e deodorants omega-3 acide janë konvertuar tek transzhyrnыe toksik të trupit. Për më tepër, ajo është menduar kryesisht për qëllime teknike. Për qëllime të ushqimit dhe për prodhimin e vajit margarinë dëshirueshme pa acidit erucic ose me një minimum prej përmbajtjes, ndërsa për qëllime teknike, në të kundërtën, mundësisht përmbajtjen e saj të lartë. Pra, përqindja e acidit erucic mesin përbërjen e acidit yndyror të naftës rapeseed është rreth 56-65%. Zyra amerikane e Administratës Food and Drug (FDA) e ka ndaluar përdorimin e naftës rapeseed në ushqim për fëmijë.


2. Palm naftës - një lirë, ushqim me vlerë të ulët. Ajo përmban ngopur acide yndyrore që rrisin nivelin e kolesterolit në gjak, të kontribuojnë në zhvillimin e arteriosklerozës. Në përdorimin e tepruar të tyre rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
3. Esters gliceroli, laktik dhe acide yndyrore (E472b). Estere të yndyrës sintetike, prodhuara nga glicerolit, acide yndyrore natyrale dhe acidet tjera organike. Megjithë përdorimin e vajrave bimore kryesisht nuk mund të përjashtojë përdorimin e një kafshë, të tilla si derri yndyrë. Pasojat nuk janë të njohura.

4. Dyhydropyrofosfat natriumi (E450) - stabilizant, emulsifiers, ujë-mbajtjen agjent, rregullator aciditeti, duke rritur agjent. Pyrophosphate lejuara për përdorim si aditivëve të ushqimit, por përdorimi i fosfateve mund të shkaktojë çekuilibër në trup në mes të fosforit dhe kalciumit. Përdorimi i tepruar i fosfateve dëmton absorbimin e kalciumit. Kjo çon në depozitimin në veshka e kalciumit dhe fosforit dhe kërcënon zhvillimin e osteoporozës. Kështu që ju duhet të jenë të kujdesshëm në lidhje me përdorimin e produkteve që përmbajnë fosfateve.


5. soy lecithin (E322) - një term kolektive, pasi ajo përbëhet nga disa fosfolipide. Merrni atë në temperatura të ulëta, filtruar dhe pastruar naftës sojë. Përbërja e lecithin përfshijnë estere të ndryshme, vitamina dhe vajra. Ajo është përdorur gjerësisht në jetën e përditshme dhe mjekësi. Ajo ka veti emulsifier dhe është përdorur në industrinë ushqimore për prodhimin e çokollatë dhe margarinë. Pronat nuk janë kuptuar plotësisht. Soy lecithin mund të bëhet nga materialet e papërpunuara të modifikuara gjenetikisht, shkaktojnë reaksione alergjike.

6. Flavour "vanilje" identike natyral - një kompleks kimik të ngjashme me përbërjen e komponimeve natyrore të lëndëve të para të origjine bimore ose te kafshes, por merret nga sintezen kimike ose nxirren nga lëndë të parë duke përdorur metoda kimike. Ekspertët flasin për rreziqet e shije të tilla, sidomos për fëmijët. Ato mund të përmbajnë substanca toksike, pushim të mëlçisë.

Perberja e produktit është thuajse të dobishme, por sepse ajo është për fëmijët. Prodhuesit kujdesen për fitim, por për shëndetin e fëmijës tuaj, ju duhet të kujdeset.