Chalazion shkakton, simptomat dhe trajtimet chalazion fëmijët dhe të rriturit
Chalazion - nje semundje e karakterizuar nga inflamacion qepallat. Për shkak të mungesës së njohurive mjekësore, kjo sëmundje është ngatërruar shpesh me elb në sy. Simptomat fillestare chalazion ngjashme dhe elb, përveç kësaj, ajo ndonjëherë është chalazion elbi shkakton në fëmijët dhe të rriturit. Por, në mes të një breshër i (emri njeri i pagdhendur e sëmundjes) dhe elb është një ndryshim i rëndësishëm: chalazion është një sëmundje kronike, pa trajtim dështon.

Simptomat dhe shenjat chalazion

Njerëzit emri i sëmundjes - rruzull ose kokërr breshëri - shpjegon pamjen e qepallave, të prekur nga sëmundja. Kur shekulli halyazyone në ka një edukimi të vogël të rrumbullakët, e përcaktuar në mënyrë të qartë dhe neboleznennoe. Ky konsolidim nuk është për një kohë të gjatë dhe nuk është vetëm mungesa e paraqitjes, por edhe të shkaktojë presion mbi sy dhe fundus syrit. Një shekull ngurta edukimi mund të fillojë çrregullime të tjera - për shembull, konjuktivit kronike, e cila shpjegon stimulim të vazhdueshëm të syrit.Ai lidhet me rrezik?

Arsyeja kryesore fëmijët chalazion dhe të rriturit - është clogging dhe kanceri bllokim meybomyevoy. Rezulton Sekreti nuk mund të shkojnë jashtë, mbetet në ngushticën e kancerit dhe si rezultat çon në inflamacion hershme dhe formimin e vulave me gunga për shekuj me radhë.
Nuk është një tjetër arsye chalazion - hutim njerëzore për kërkesat e higjenës. Nëse ju shpesh sytë treti, duke harruar për të larë duart tuaja, mos lani fytyrën gjatë natës, duke aplikuar gabimisht me lentet e kontaktit, ajo vë poshtër dhe infeksion në sy, duke provokuar chalazion.

Shpesh chalazion fëmijët dhe të rriturit fillon elb, veçanërisht në qoftë se nuk ka pasur trajtim të përshtatshëm apo rikthim ndodhur.
Ka edhe disa shkaqet e sëmundjes që nuk varet nga personi. Këto përfshijnë të gjitha llojet e kushteve në të cilat puna intensive e gjëndra dhjamor. Kjo, për shembull, të lëkurës natyrale me vaj, mosbalancim hormonal (p.sh., diabeti).

Trajtimi chalazion

Në mjekësinë moderne, përdoren disa metoda të terapisë për halyazyone, me vendimet për aplikimin e një metode miratuar në varësi të fazën e sëmundjes dhe specifikat e saj. Si me sëmundje të tjera të lidhura me të tillë një organ të ndjeshme si sy, zbulimin shekulli nënshkrimin duhet të kthehet në një optometrist profesional.

Është e rëndësishme që të mos marrë vetë-trajtimit fëmijët chalazion apo të rriturit metodat shtëpi, dhe të mësojnë se si për të trajtuar atë në spetsyaysta. Shumica e teknikave të mjekësisë tradicionale ose të paefektshme për këtë sëmundje të rrezikshme për shkak se komplikacionet dhe provokon përparimin e sëmundjes. Ju mund të paraprakisht infeksion zoom ose acarim, kështu që të konsultoheni me mjekun tuaj dhe likuytesya caktuar nga ai skemë.
Në rast se sëmundja ka shkuar shumë larg, mbyllja nuk është shumë i madh dhe i dendur, oferta okulist trajtim terapeutik. Ai do të rekomandojë një teknika mjaft të thjeshta që shkaktojnë rezorbimit e qelb, heq inflamacion i qepallat. Ajo fizioterapi, përdorimi i disinfectants, ointments ndryshme për syrin. Mjeku do të zgjedhin trajtimin për ju personalisht, duke u bazuar në modelin e sëmundjes dhe historinë mjekësore.

Nëse sëmundja përparuar, arsimi është bërë mjaft e ngushtë, duhet të përdorë masa më drastike. Ajo është përdorur, për shembull, terapi steroide kur injeksion drogës është kryer drejtpërdrejt në vulë. Kjo, metodë minimalisht invazive pa dhimbje, e ndjekur nga një shekulli mbetet gjurmë kozmetike. Nëse është e nevojshme, ju do të nxitet për të bërë anestezi.
Nëse procedurat e listuara janë dhënë efekt ose nëse pako shumë se pesë milimetra në madhësi, është caktuar një operacioni të vogël. Në disa raste, veçanërisht në qoftë se chalazion mjaft rrjedhshëm, nuk ka rrugë tjetër, përveç ekziston kirurgji. Megjithatë, tani në dispozicion për mjekët është kursyer teknikë që lejon për të hequr seams dhe arsim pa cenuar integritetin e qepallave. Operacioni zgjat shumë gjatë - disa minuta.

Terapi rezultat chalazion në fëmijët dhe të rriturit, sigurisht, varet nga aftësitë e mjekut për të cilin ju keni ardhur për ndihmë. Përveç kësaj, është e rëndësishme jo thjesht hiqni arsim, por edhe për të parandaluar rishfaqjen e saj. Për të parandaluar mjekun përsëritje shpesh përshkruar një kurs i antibiotikëve ndaj pacientëve, droga imunostimulues dhe mjekësi restauruese.