Tiparet karakteristike të nephropathy veshkave në fëmijë


Indeksi artikull

Tiparet karakteristike nefropati dismetabolic

Kalcium oxalate nefropati,Oksalatnaya nefropatiFosfat nefropatiUratnaya nefropatiTsystynovaya nefropati

Diagnoza dhe trajtimi i nephropathy tek fëmijëtVeshkat nefropati në fëmijët (nefropati dismetabolic) - një sëmundje të veshkave për shkak të çrregullimeve metabolike në trupin e fëmijës. Ka nefropatyyu fillor dhe të mesëm.
Nefropati Primar të shkaktuara nga faktorë të trashëguar. Në këtë rast shënuar nga kursi progresive, zhvillimin e hershëm të gurëve në veshka dhe dështim kronike të veshkave. Kjo formë e sëmundjeve të veshkave është mjaft e rrallë.


Nefropati mesëm dismetabolic lidhur me futje e substancave të caktuara, dhe shkëmbimi është prishur për shkak të mosfunksionim të disa organeve dhe sistemeve. Ndërprerja e sistemit tretës, siç mund të jetë i lidhur me futje e barnave të caktuara.
Në thelb nefropati dismetabolic rezulton nga metabolizmin e kalciumit, acid oxalic tepërt, fosfat, oxalate apo urate. Ka nefropati të përziera.


Tiparet karakteristike nefropati dismetabolic
Kalcium oxalate nefropati,Më shpesh ndodh në fëmijët. Arsyeja - metabolizmin e kalciumit dhe kripëra të acidit oksalik. Oxalates hyrjes trupin nga ushqimi, ose janë të sintetizuara në trup.
Oxalates formuar nga ndikimi i faktorëve të mëposhtëm:Nivele të larta të ushqimeve oxalate.
Semundjet intestinale, duke përfshirë trashëguese (semundja Crohn, kolit ulcerativ) dhe të tjerë.
Rritur oxalate sinteza nga organizmi.

Oksalatnaya nefropati


Në këtë rast, përveç faktorëve gjenetik të luajnë një rol ndikim, stresi, ushqim, tendosje të rëndësishme fizike të mjedisit. Sëmundja mund të ndodhë në çdo moshë, edhe në foshnjat. Gjendja e përgjithshme dhe zhvillimi i fëmijëve me këtë formë të nephropathy zakonisht nuk është ndryshuar, por ato janë karakterizuar si rregull, këto çrregullime metabolike të tilla si obeziteti, alergji, IRR, dhimbje koke.

Përkeqësimi i sëmundjes mund të ndodhë në pubertet dhe hormonal ndryshimet në trup. Përparuar, oksalatnaya nefropati të veshkave tek fëmijët mund të çojë në formimin e gurëve në veshka, anëtarësimin e infeksionit dhe shfaqjes së inflamacion i veshkave.


Fosfat nefropati


Shkaku kryesor i kësaj forme të nephropathy veshkave tek fëmijët është një shkelje e metabolizmit fosfor-kalcium dhe infeksion kronik në veshka.


Uratnaya nefropati


Shkaktuar nga urate metabolike (urinës). Kristalet e kripërave urate depozitohen dhe të grumbullohen në indet e veshkave, ndërprerë funksionin e tyre. Urina në akumulimin e urate bëhet ngjyra ngopur me tulla.Tsystynovaya nefropati


Kjo formë e nephropathy veshkave tek fëmijët është i lidhur me një defekt gjenetik. Cystine eshte nje produkt i metabolizmit aminoacide metyonynov. Kështu nuk është një grumbullim i tepërt i cystine dhe shqetësimit të reuptake në tubthave veshkave.
Përparuar, sëmundja çon në gurët në veshka dhe inflamacion veshkave për shkak të anëtarësimit të infeksionit.


Diagnoza dhe trajtimi i nephropathy tek fëmijët


Për të zbuluar sëmundje të kryera:Ultratinguj e veshkave;

klinike Kristal kripë urinës nga zbulimi;
AKOSM teste, kaltsyfylaksyyu.Trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirëse dhe të drejtuara për rregullat e mëposhtme:Mënyrë jetese të shëndetshme.
Ushqyerit dhe organizimi regjimit të pijshëm.
Dietë.
Terapi specifike.Vëllimi i lëngjeve konsumuar, e cila zvogëlon përqendrimin e substancave të tretshme në urinë. Përveç kësaj, me qëllim rritjen e vëllimit të urinimit gjatë natës për shkak të marrjes fluide para gjumit. Ajo është e mirë për të pirë mineral apo ujë të zakonshëm të pastër. Reduktuar ngarkesën kripë mbi veshkat, si pasojë e emërimit të dietë.

Kur oksalatnoy veshkave nefropati në fëmijët e përjashtuar supë mish, lëpjetë, karrota, kakao, çokollatë, boronicës, panxhar. Ne rekomandojmë përdorimin e patate, lakër, kajsi të thata, kumbulla të thara, dardha. Të caktojë marrjen e ujit mineral (Slov'yanivska, Smyrnovska). Cakto vitamina A, E, përgatitje B6 magnez.
Kur nefropati uratnoy preferuar qumështit dhe dietë të perimeve. Konsumimi i kufizuar i produkteve të mishit, fasule, arra, kakao. Pika e rëndësishme është marrja e mjaftueshme fluide (deri në dy litra në ditë). Ujë mineral është pak alkaline për të pirë. Është e këshillueshme për të pirë një zierje e horsetail, kopër, knotweed, buds thupër. E pra ndihmon zierje e kënaqur. Nën rreptë mbikëqyrjes përshkruar alopurinol dhe nikotinamides, fytolyzyn.

Nëse veshkave fosfat nefropati në fëmijët përshkruar ujit mineral Narzan, Dzau-Soir. Me drogë: tsystynal, vitaminë C, methionine. Kufizojnë konsumin e djathë, mëlçisë, çokollatë, havjar.Tsystynovuyu nefropatyyu trajtohen me një dietë që përfshin një kufizim ose përjashtim nga dietën e peshk, vezë, mish, djathë. Ujë mineral mundësisht konsumojnë alkaline. Është e rëndësishme që të konsumoni të paktën dy litra lëng. E mirë për të pirë shumë para gjumit.
Vazhdoi trajtim kryer penicillamine, dhe kuprenylom saj më pak toksike analog. Cakto marrja e vitaminave A, E. Përveç kësaj, cystinosis përdorur me sukses transplantin e veshkave, e cila duhet të bëhet në një moshë të re, mundësisht për 18-19 vjet. Megjithatë, ekziston një rrezik i transplantin e veshkave mirë.

Prognoza për nefropatia veshkave në fëmijë është zakonisht të favorshme me trajtimin e të gjitha normave dhe parandalimin e rikthim të sëmundjes.
Masat parandaluese kanë për qëllim përgjithësisht mbështetjen dhe respektimin rigoroz të dietës, ekzaminimet laboratorike rutinë dhe metodat instrumentale e funksionit të veshkave, testimin e urinës.
Për të kryer një trajtim spa dhe rehabilitimin e fëmijëve. Është e këshillueshme për të vizituar vendpushimet burimeve minerale në Morshyn, Truskavets etj