Feeding fëmijë të vegjël me rakit


Rakit - një sëmundje rrënjët e të cilit rrjedhin nga lashtësia. Sëmundje të tilla prek zakonisht foshnjat, edhe pse sëmundja mund të shfaqet në të rriturit. Shkaku kryesor i sëmundjes - Mungesa e vitaminës D në trup. Ka disa deklarata manifestime të rakit në foshnjat, mungesa e fëmijëve në diell, mungesa e vitaminave dhe mineraleve në trup, fëmijët në ushqim artificial ose të përzier, foshnjat premature, dhe fëmijët e lindur në vjeshtë dhe periudhën e zyyazykay.


Në rakit në fëmijë vuan tërë trupin, dhe sidomos - kockat dhe sistemin nervor, duke rezultuar në deformim të kockave të kafkës, gjoks, gjymtyrë dhe shëmtuar kurrizore. Në shkelje e sistemit nervor të bëhet fëmija i nevrikosur, është shqetësim gjumë, si dhe manifestohet djersitje e tepruar. Për shkak të mungesës së vitaminës D në foshnjore shqetësuar metabolizmin, kryesisht kalcium dhe fosfor.
Feeding fëmijët e vegjël që vuajnë nga rakit duhet të jenë të larmishme dhe të përfshijë ushqime që përmbajnë kalcium, fosfor, magnez, hekur, kalium dhe minerale të tjera, dhe proteinat, karbohidratet dhe vitamina D.


Sigurisht, kjo është e mirë, kur fëmija merr qumështin e nënës, dhe jo përzierje dhe vitaminë D në qumështin e nënës është mjaft i vogël për të përmbushur nevojat e trupit të fëmijës dinamike, kështu që fëmijët të cilët janë gjithashtu të gjirit dhe shishe ushqyer nevojshme pritja e detyrueshme vitaminë D. Doza dhe kohëzgjatja e administrimit të diskutuar me pediatër.
Feeding fëmijët e vegjël me rakit duhet të jetë. Nga 3-jave fëmijë të vjetër mund të hyjë në dietë e lëngje frutash dhe kokrra të kuqe, dhe 3 muaj - pure frutash. Ky lloj i të ushqyerit ka një ndikim pozitiv në aktivitetet e sistemit të tretjes, normalizes microflora e saj, e cila ndihmon trupin të absorbuar kalcium më të shpejtë dhe fosfor, si dhe një burim shtesë të vitaminave dhe mineraleve.

Si rregull, mollë parë prezantoi, lëngje zi rrush pa fara. Në moshën 2 muaj - karrota, qershi, kajsi, dhe me 3 muaj shtuar - kumbull, pjeshke, boronicë, shegë, lëng panxhar. Lëngjet kanë filluar të tregojnë me disa pika 1-2 herë në ditë, gradualisht në rritje, të sjellë në 10 teaspoons. Gjithashtu e dobishme për lëng limoni rakit.

Salcë fillojnë të 1/2 h. Lugë, gradualisht 5-7 ditë për të holluar MASH 60-80h 8 muaj dhe një fëmijë vjeçar mund të merrni 100g e pure frutash. Çdo pure frutash ose kokrra të kuqe e dëshirueshme për të dhënë fëmijën pas vakt kryesor. Ashtu si lëng, së pari futur në applesauce dietë foshnjeve (mollë përmbajnë pektin në substancat me veti antibacterial), atëherë Dardhë ose banane (banane në një përmbajtje të lartë të elementeve gjurmë, kripëra të kaliumit, magnez, hekur, kalcium dhe fosfor). Pastaj ju mund të shpejt të zgjerojë gamën e pure frutash - këtë kumbull, pjeshke, kajsi. Kajsi është e pasur me kalium, vitaminë C, carotene dhe pektin. Me currants zi dhe të kuqe mund të jetë i gatuar pure kokrra të kuqe. Në mënyrë që të përgatiten lëngje fëmijë dhe purees dëshirueshme për të përdorur fruta të freskëta dhe perime.


Fëmijët e vegjël me rakit duhet të prezantoj ushqime të ngurta para se 1-15 muaj, pra, 35-4 muaj.
Purees perimeve dëshirueshme për të filluar marrjen në mesditë me 1-2 teaspoons dhe pastaj dohoduvaty fëmijën qumështit të gjirit apo formula. Të nesërmen, pyesni fëmijën tuaj 3-4 lugë, dhe brenda 10 ditëve për të sjellë madhësinë e pjesëve të 10 teaspoons, të cilat mund të zëvendësojnë një ushqyerit. Pure përparësi perimeve në atë që përmban minerale shumë, fibra, minerale dhe vitamina të nevojshme fëmijës gjatë kësaj periudhe, dhe zakonisht, fëmijë mëson atë mirë. Ushqyer në një pure perimesh, mundësisht duke filluar me një lloj të perimeve, gradualisht zgjeruar gamën (patate, kungull i njomë, karrota, lulelakër dhe lakër, panxhar, kungull). Në kalium madhe proshutë, kalcium, fosfor dhe magnezium, dhe është e nevojshme për proteina rritje perime. Karrota dhe kungull përmbajtjes famshëm carotene dhe vitaminë A. panxhar të pasura me jod, magnez dhe hekur. Dy javë pas pure perimesh mund të shtohet në 1/4 dhe pastaj 1/2 e gatuar verdhë pluhur është e pasur me vitamina yndyrë shpjegueshëm, elemente dhe proteina gjurmë.


Ajo është gjithashtu e nevojshme për të futur një fëmijë me rakit shkojnë drithërat (hikërror, kënaqur, oriz, bollgur). Kashi rekomanduar për të përgatitur supë perimesh, duke e mbajtur të gjitha mineralet dhe vitaminat gjithashtu të përpiqen për të Qull për një javë menu nuk është përsëritur, dhe qull gjatë natës duhet të jepet një herë. Ju lutem vini re se hikërror është optimale përbërja aminoacideve dhe shtimin e gjalpë në atë gati qull rrit vitaminë D.
Në ushqimin e fëmijëve të vegjël duhet të përfshijë ushqime që përmbajnë proteina. Që nga 45-5 muaj fëmija duhet të merrni mëlçisë pureed, dhe 6 muaj futur ligët gatuar pulave, mish lope, mish viçi, mish lepuri, truri pure. Me një 4-muaj fëmija e vjetër është futur për djathë dietë.

Siç u përmend, duke ngrënë fëmijët e vegjël duhet të jenë të ndryshme, kështu që dieta futur konservuar fëmijët të ndryshme, të tilla si mish. Ato përmbajnë një formulë të ekuilibruar të ushqyesve, krejtësisht të mbuluar nevojat e fëmijës. Ushqime për prodhimin e ushqim të konservuar, i nënshtrohen kontrollit të rreptë të cilësisë në fabrikë.

Kjo siguron ushqyerit fëmija i sigurt, përveç kësaj, konservuar rehatshme për të përdorur kur ata kanë nevojë për të përdorur vetëm nxehet.
Kur hyjnë në çdo lloj ushqimin për bebe në dietë, të pista, pas reagimit ndaj produktit të ri, për të shmangur reaksione alergjike.